Uważaj, jakie lokaty wybierasz. Niby różne banki, a gwarancja BFG jedna

Zwolennicy najlepszych lokat bankowych powinni uważać, jak dzielą swoje środki między instytucjami przyjmującymi depozyty. Zdarzają się bowiem sytuacje, że dwie instytucje występujące często w czołówkach rankingów lokat są faktycznie jednym bankiem i obowiązuje dla nich jeden limit gwarancyjny Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli w sumie 100 000 euro.

Dobrym zwyczajem osób lokujących swoje oszczędności w bankach jest dzielenie posiadanych środków między różne instytucje. Taka dywersyfikacja jest szczególnie ważna w przypadku większych kwot, bowiem limit gwarancyjny BFG wynosi 100 000 euro dla każdego banku. Ulokowanie środków powyżej tego limitu tylko w jednym banku, nie daje gwarancji odzyskania całości środków w razie jego bankructwa.

Okazuje się jednak, że niektóre banki działające pod różnymi nazwami, faktycznie stanowią jedną instytucję. Jest tak na przykład w przypadku:

 • Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Banku SMART i BIZ Banku,
 • BGŻ BNP Paribas i BGŻ Optima,
 • Getin Banku i Noble Banku,
 • Idea Banku i Lion's Banku,
 • mBanku i Orange Finanse
 • PKO Banku Polskiego i Inteligo.

Są to przykłady podmiotów powiązanych ze sobą i choć występują pod różnymi nazwami, każda z przywołanych par faktycznie jest jednym bankiem. 

Gwarancja BFG tylko do 100 000 euro

Jak wspomniano, Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje wypłatę środków klientów banków gromadzonych na rachunkach do wysokości 100 000 euro w 100 procentach. Oznacza to, że przy obecnym kursie euro, gwarancją BFG w 100 procentach zabezpieczone są środki w banku wynoszące około 430 000 zł.

– System gwarantowania depozytów obejmuje według jednolitych zasad wszystkie banki krajowe, czyli banki mające siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w formie spółek akcyjnych, jak i banki spółdzielcze oraz banki państwowe. Systemem gwarantowania depozytów objęte są również spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Mariusz Mastalerz, dyrektor biura zarządu BFG.

Za wcześniejszą spłatę kredytu dostaniemy zwrot części odsetek?

Za wcześniejszą spłatę kredytu dostaniemy zwrot części odsetek?

Klienci banków, w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, powinni otrzymać zwrot części pobranych opłat i prowizji – wynika z dokumentu Rzecznika Finansowego i UOKiK sprzed miesiąca. Tymczasem, według Rzecznika Finansowego, ten sam mechanizm powinien działać w przypadku odsetek. Kto ma rację?

Gwarancja BFG dla dwóch banków czy jednego?

Przedstawiciela BFG zapytaliśmy o zasady, jakie obowiązują w przypadku gwarantowania lokat posiadanych przez jednego klienta w przypadku instytucji występujących pod różnymi markami. Czy w razie bankructwa posiadane lokaty sumują się, czy są stosowane oddzielne gwarancje BFG dla każdej marki?

Mariusz Mastalerz z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego odniósł się do każdego z przypadków oddzielnie, wyjaśniając powiązania między oferentami lokat, wskazując, że w każdym z tych przypadków obowiązywać będzie jeden limit dla lokat posiadanych w różnych markach (do 100 000 euro):

 • Getin Bank, Getin Online oraz Noble Bank nie stanowią odrębnej osoby prawnej, lecz są częścią banku krajowego - Getin Noble Bank SA. Stąd też depozyty zgromadzone za pośrednictwem Getin Banku, Getin Online i Noble Banku w Getin Noble Banku SA są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w ramach gwarancji dla Getin Noble Banku SA,
 • Idea Bank i Lion’s Bank nie są odrębnymi osobami prawnymi. Lion's Bank stanowi część (oddział) banku krajowego Idea Bank SA. Stąd też depozyty zgromadzone za pośrednictwem Lion's Bank w Idea Bank SA są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w ramach gwarancji dla tego banku. Oznacza to, że limit gwarancyjny 100 000 euro dotyczy sumy środków zgromadzonych w Idea Bank SA, w tym poprzez Lion's Bank.
 • BGŻOptima nie stanowi odrębnej osoby prawnej, lecz jest internetowym oddziałem banku krajowego – BGŻ BNP Paribas SA. Stąd też depozyty zgromadzone za pośrednictwem BGŻOptima w tym banku są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a limit dotyczy sumy środków zgromadzonych w Banku BGŻ BNP Paribas SA, w tym poprzez BGŻOptima,
 • T-Mobile Usługi Bankowe nie stanowi odrębnej osoby prawnej, lecz część (oddział) banku krajowego Alior Bank SA. Depozyty zgromadzone za pośrednictwem T-Mobile Usługi Bankowe w Alior Bank SA są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w ramach gwarancji dla tego banku. Oznacza to, że limit gwarancyjny 100 000 euro dotyczy sumy środków zgromadzonych w Alior Bank SA, w tym poprzez T-Mobile Usługi Bankowe,
 • mBank SA Oddział Bankowości Mobilnej w Łodzi, zwany także Orange Finanse, nie stanowi odrębnej osoby prawnej, lecz część (oddział) banku krajowego mBank SA. Stąd też depozyty zgromadzone za pośrednictwem Orange Finanse w mBank S.A. są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w ramach gwarancji dla tego banku. Oznacza to, że limit gwarancyjny równowartości w złotych 100 000 euro dotyczy sumy środków zgromadzonych w mBank SA, w tym poprzez Orange Finanse.

Przywoływane Bank SMART i BIZ Bank to faktycznie jeden bank – FM Bank PBP SA, przy którym zastosowanie będą miały podobne zasady. Natomiast Inteligo to jedynie internetowa marka PKO Banku Polskiego, więc lokaty zakładane za pośrednictwem Inteligo są faktycznie produktami oferowanymi przez PKO Bank Polski i obowiązuje dla nich jeden limit gwarancyjny BFG.

Powiązani oferenci lokat a gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Podmiot oferujący lokatę:

Podmiot, dla którego obowiązuje gwarancja BFG:

Alior Bank

Alior Bank SA

T-Mobile Usługi Bankowe

BGŻ BNP Paribas

Bank BGŻ BNP Paribas SA

BGŻ Optima

Bank SMART

FM Bank PBP SA

BIZ Bank

Getin Bank

Getin Noble Bank SA

Getin Online

Noble Bank

Open Finance*

Idea Bank

Idea Bank SA

Lion’s Bank

mBank

mBank SA

Orange Finanse

PKO Bank Polski

PKO Bank Polski SA

Inteligo

* Open Finance oferuje obecnie Lokatę Słoneczną Getin Noble Banku SA.

Źródło: opracowanie Bankier.pl

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 29 ~Misiek

Gwarancje bankowe są całkowitą iluzją w przypadku większych problemów.

! Odpowiedz
2 17 ~PiSoff

Studiowałem kiedyś bankowość. Jedyną sensowną rzeczą którą usłyszalem na wykładach byłą informacja, że w przypadku upadłości jakiegoś "normalnego" wiekszego banku BFG nie ma wystarczająco środków na pokrycie zobowiązań. BFG jest iluzją, może sobie machać szabelką jak upadnie jakiś SKOK jednak w przypadku normalnego banku można tylko się załamać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~ejty

To chyba słabo uważałeś na zajęciach...

! Odpowiedz
3 4 ~JubilerZGenewy

W takim razie BFG powinien na swoich stronach www poinformować o takich współzależnościach między bankami. Obecnie publikowana lista banków objętych gwarancjami BFG daje mylne wrażenie, że każdy z banków stanowi odrębną/niezależną instytucję. Wprowadza to czytelnika w błąd i może doprowadzić go do strat finansowych w przyszłości!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Tiral

Bez przesady. Wchodzę na stronę t-mobilebankowe.pl a tam napis "Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank". Wchodzę na orangefinanse.com a tam "produkty bankowe dostarcza mBank". Podobnie z Inteligo itd.

Więc jesli ktoś choć trochę myśli i czyta, to bez problemu się zorientuje kto jest tym "głównym bankiem".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~heyka

BFG nie ma nic do tego Masz 500 tysi - to w ciemię bity nie jesteś, orientuj się

! Odpowiedz
0 3 ~Dżejms

Zacznijmy od tego że jak si3 wywali średniak to już po środkach z bfg. I potem kiedyś dostaniecie. A kiedy i co za to będzie można kupić to już inna para kaloszy.

! Odpowiedz
3 1 ~hehe

btw: obserwujecie może kurs bitcoina? :)

! Odpowiedz
0 0 ~cl

Za bardzo zmienny, za bardzo upierdliwy, by trzymac tam małą bańkę, nawet w złotych

! Odpowiedz
0 11 ~lolopibdolo

BFG posiada jakies 9mld zl srodkow. Polacy zdeponowali w bankach 900 mld zl. Pytanie dla matematyków: jaki procent środkow jest ubezpieczony przez BFG?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne