Uważaj, jakie lokaty wybierasz. Niby różne banki, a gwarancja BFG jedna

Zwolennicy najlepszych lokat bankowych powinni uważać, jak dzielą swoje środki między instytucjami przyjmującymi depozyty. Zdarzają się bowiem sytuacje, że dwie instytucje występujące często w czołówkach rankingów lokat są faktycznie jednym bankiem i obowiązuje dla nich jeden limit gwarancyjny Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli w sumie 100 000 euro.

Dobrym zwyczajem osób lokujących swoje oszczędności w bankach jest dzielenie posiadanych środków między różne instytucje. Taka dywersyfikacja jest szczególnie ważna w przypadku większych kwot, bowiem limit gwarancyjny BFG wynosi 100 000 euro dla każdego banku. Ulokowanie środków powyżej tego limitu tylko w jednym banku, nie daje gwarancji odzyskania całości środków w razie jego bankructwa.

Okazuje się jednak, że niektóre banki działające pod różnymi nazwami, faktycznie stanowią jedną instytucję. Jest tak na przykład w przypadku:

 • Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Banku SMART i BIZ Banku,
 • BGŻ BNP Paribas i BGŻ Optima,
 • Getin Banku i Noble Banku,
 • Idea Banku i Lion's Banku,
 • mBanku i Orange Finanse
 • PKO Banku Polskiego i Inteligo.

Są to przykłady podmiotów powiązanych ze sobą i choć występują pod różnymi nazwami, każda z przywołanych par faktycznie jest jednym bankiem. 

Gwarancja BFG tylko do 100 000 euro

Jak wspomniano, Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje wypłatę środków klientów banków gromadzonych na rachunkach do wysokości 100 000 euro w 100 procentach. Oznacza to, że przy obecnym kursie euro, gwarancją BFG w 100 procentach zabezpieczone są środki w banku wynoszące około 430 000 zł.

– System gwarantowania depozytów obejmuje według jednolitych zasad wszystkie banki krajowe, czyli banki mające siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w formie spółek akcyjnych, jak i banki spółdzielcze oraz banki państwowe. Systemem gwarantowania depozytów objęte są również spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Mariusz Mastalerz, dyrektor biura zarządu BFG.

Za wcześniejszą spłatę kredytu dostaniemy zwrot części odsetek?

Za wcześniejszą spłatę kredytu dostaniemy zwrot części odsetek?

Klienci banków, w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, powinni otrzymać zwrot części pobranych opłat i prowizji – wynika z dokumentu Rzecznika Finansowego i UOKiK sprzed miesiąca. Tymczasem, według Rzecznika Finansowego, ten sam mechanizm powinien działać w przypadku odsetek. Kto ma rację?

Gwarancja BFG dla dwóch banków czy jednego?

Przedstawiciela BFG zapytaliśmy o zasady, jakie obowiązują w przypadku gwarantowania lokat posiadanych przez jednego klienta w przypadku instytucji występujących pod różnymi markami. Czy w razie bankructwa posiadane lokaty sumują się, czy są stosowane oddzielne gwarancje BFG dla każdej marki?

Mariusz Mastalerz z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego odniósł się do każdego z przypadków oddzielnie, wyjaśniając powiązania między oferentami lokat, wskazując, że w każdym z tych przypadków obowiązywać będzie jeden limit dla lokat posiadanych w różnych markach (do 100 000 euro):

 • Getin Bank, Getin Online oraz Noble Bank nie stanowią odrębnej osoby prawnej, lecz są częścią banku krajowego - Getin Noble Bank SA. Stąd też depozyty zgromadzone za pośrednictwem Getin Banku, Getin Online i Noble Banku w Getin Noble Banku SA są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w ramach gwarancji dla Getin Noble Banku SA,
 • Idea Bank i Lion’s Bank nie są odrębnymi osobami prawnymi. Lion's Bank stanowi część (oddział) banku krajowego Idea Bank SA. Stąd też depozyty zgromadzone za pośrednictwem Lion's Bank w Idea Bank SA są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w ramach gwarancji dla tego banku. Oznacza to, że limit gwarancyjny 100 000 euro dotyczy sumy środków zgromadzonych w Idea Bank SA, w tym poprzez Lion's Bank.
 • BGŻOptima nie stanowi odrębnej osoby prawnej, lecz jest internetowym oddziałem banku krajowego – BGŻ BNP Paribas SA. Stąd też depozyty zgromadzone za pośrednictwem BGŻOptima w tym banku są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a limit dotyczy sumy środków zgromadzonych w Banku BGŻ BNP Paribas SA, w tym poprzez BGŻOptima,
 • T-Mobile Usługi Bankowe nie stanowi odrębnej osoby prawnej, lecz część (oddział) banku krajowego Alior Bank SA. Depozyty zgromadzone za pośrednictwem T-Mobile Usługi Bankowe w Alior Bank SA są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w ramach gwarancji dla tego banku. Oznacza to, że limit gwarancyjny 100 000 euro dotyczy sumy środków zgromadzonych w Alior Bank SA, w tym poprzez T-Mobile Usługi Bankowe,
 • mBank SA Oddział Bankowości Mobilnej w Łodzi, zwany także Orange Finanse, nie stanowi odrębnej osoby prawnej, lecz część (oddział) banku krajowego mBank SA. Stąd też depozyty zgromadzone za pośrednictwem Orange Finanse w mBank S.A. są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w ramach gwarancji dla tego banku. Oznacza to, że limit gwarancyjny równowartości w złotych 100 000 euro dotyczy sumy środków zgromadzonych w mBank SA, w tym poprzez Orange Finanse.

Przywoływane Bank SMART i BIZ Bank to faktycznie jeden bank – FM Bank PBP SA, przy którym zastosowanie będą miały podobne zasady. Natomiast Inteligo to jedynie internetowa marka PKO Banku Polskiego, więc lokaty zakładane za pośrednictwem Inteligo są faktycznie produktami oferowanymi przez PKO Bank Polski i obowiązuje dla nich jeden limit gwarancyjny BFG.

Powiązani oferenci lokat a gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Podmiot oferujący lokatę:

Podmiot, dla którego obowiązuje gwarancja BFG:

Alior Bank

Alior Bank SA

T-Mobile Usługi Bankowe

BGŻ BNP Paribas

Bank BGŻ BNP Paribas SA

BGŻ Optima

Bank SMART

FM Bank PBP SA

BIZ Bank

Getin Bank

Getin Noble Bank SA

Getin Online

Noble Bank

Open Finance*

Idea Bank

Idea Bank SA

Lion’s Bank

mBank

mBank SA

Orange Finanse

PKO Bank Polski

PKO Bank Polski SA

Inteligo

* Open Finance oferuje obecnie Lokatę Słoneczną Getin Noble Banku SA.

Źródło: opracowanie Bankier.pl

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 andrzejraskolnikov

Najważniejsze, że ten Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa w ich przypadku, bo to jest moim zdaniem kluczowe, aby móc zaufać bankom. Ja się zdecydowałem osobiście na Raiffeiesen Polbank bo właśnie u nich poczytałem sporo o BFG (jeden z argumentów), i niby to zabezpieczenie jest "tylko" do 100 tys. euro, ale nie każdy ma 400 tys. złotych na koncie, więc moim zdaniem to więcej niż wystarczająco.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Pipi

A jest jeszcze chyba podział w ramach banku na osoby. Czyli jeśli małżonek/ka ma oddzielną lokatę to limit jest chyba oddzielnie liczony (obie po 100k EUR) ?

! Odpowiedz
0 2 ~arcziwald

masz rację, jest liczony oddzielnie

! Odpowiedz
3 4 ~hehehe

omawiany problem dotyczy milionerów. Kto lokuje cokolwiek w T-Mobile Usługi Bankowe albo pół miliona w grupie Smart+BIZ przez internet? Kto liczy, że BFG wypłaci depozyty po bankructwie PKO BP? Pamiętacie, jak Wyborcza wymyśliła jakiegoś gościa z Ameryki, który miał 25 milionów w SK Banku?

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 18 ~Buktor

W razie Bankructwa banku nasze środki zostaną przejęte a limit 100tyś euro zostanie obniżony do np 10tyś w późnych godzinach wieczornych. Nasi decydenci już nieraz nas raczyli takimi pomysłami.... ci co wierzą w takie gwarancję są delikatnie mówiąc naiwni

! Odpowiedz
18 12 ~leo

Problemy KNF czy BFG to dla Polski i Polaków pikus. Prawdziwy problem niesie z sobą " DOBRA ZMIANA ", która w latach 2016 - 2018 wygeneruje deficyt finansów publicznych rzędu 60 - 90 miliardów rocznie !!! A to oznacza nie bankructwa banków ale niemal 80 % szansę na bankructwo PAŃSTWA POLSKIEGO. Wbrew tym wszystkim propagandowym gadkom PiS wiedzie nas prostą drogą do upadku Polski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 26 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 10 ~leszek

To czysta iluzja, że BFG wypłaci kasę do 100.000 Euro. BFG nie będzie w stanie wypłacić kasy jeśli upadnie bank z depozytami powyżej 30 - 50 miliardów złotych, czyli takich jak m-Bank, Millenium czy Getin. Jeśli pozostałe banki bedą musiały sie złożyć na naprzyklad 50 miliardów złotych to UPADA CAŁY SYSTEM BANKOWY w POLSCE.

! Odpowiedz
0 3 ~aleksandra

Pytanie czy gwarancja BFG dotyczy tylko kont oszczednosciowych czy takze scrodkow na rachunkach? Ostatnio niektore baki podaja ze tylko dotyczy lokat i kont oszczednosciowych...

! Odpowiedz
0 2 ~arcziwald

dotyczy depozytów zgromadzonych w banku: ROR-y, lokaty, konta oszczędnościowe

! Odpowiedz
1 0 ~xxxx odpowiada ~arcziwald

środkow... bo ror to nie depozyt

! Odpowiedz
14 1 ~Tonny

Dobre lokaty znajdziecie na www.finanse-365.pl

! Odpowiedz
0 1 ~bankowiec

Sio stąd...

! Odpowiedz
4 6 ~abc

W takim razie zarzady BFG i KNF do więzienia!

Bo na oficjalnej stronie BFG jest lista instytucji objętych BFG i takich informacji NIE MA!!!

TO TAK, JAKBY WCISKAĆ KREDYT WALUTOWY BEZ PODANIA INFORMACJI O RYZYKU


KRYMINAŁ!!!!

! Odpowiedz
0 4 ~def

Prawnik czy jasnowidz?

! Odpowiedz
0 7 ~ja

jak bede mial 300000ojro do upchniecia na lokaty to wroce do tego artykułu ;)

! Odpowiedz
9 3 ~lol3

zacznijmy od pytania: kto mając ponad 440.000 zł trzyma je w banku na lokacie? :)

! Odpowiedz
0 13 ~Adam

A gdzie je ma trzymać? W szafie?
Sa tacy co mają akcje, obligacje, nieruchomości, złoto, piramidy i gotówkę w bankach.

! Odpowiedz
0 7 ~kiedy

Wychodzi szydło z worka?

Kilka banków jest "toksycznych" i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego - powiedział Konrad Raczkowski. Za te słowa stracił posadę wiceministra finansów.

! Odpowiedz
10 6 ~oho_PO

brudy PO platformie będziemy pewnie jeszcze sprzątać przez lata - łącznie z emeryturą

! Odpowiedz
1 2 ~pou

Możemy się z nim zgadzać, Morawiecki prywatnie też może, ale to są takie rzeczy których żaden minister czy wiceminister nie powinien mówić. Nie mozna brudzić do własnego gniazda.

Są inne sntrumenty żeby ostrzec obywateli a nie budować panikę. Swoją drogą, to właśnie przez takie nierozwaznie rzucone hasła, inwestowanie na giełdzie jest niebezpieczne. Kilka słów polityka, ministra i branża skacze. Dobrze że stracił posadę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~3ws

Od kiedy obowiazuje przepadek depozytów?
Depozytariusze dostaną akcje upadłego zamiast depozytu?

dyrektywa BRRD pozwoli bankom zabierać oszczędności
Nowa ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji legalizuje możliwość kradzieży pieniędzy należących do klientów i akcjonariuszy upadającego banku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~sa

Getin Banku i Noble Banku,
Idea Banku i Lion's Banku,

To są rózne pary?
Wszystkie nie są w czebolu czarneckiego?

! Odpowiedz
0 0 ~HighFive

Poza czarneckim nic ich nie łączy, no chyba że wspólna siedziba na Woli w Warszawie, dwie oddzielne grupy kapitałowe.

! Odpowiedz
0 0 ~dre odpowiada ~HighFive

Mylisz się niesamowicie. Idea wywodzi się z GMAC i Getin Holdingu (tak jak GNB) i więc korzenie są wspólne. Nie wspomnę już innymi o pomoc w emisji obligacji idei etc. wspólne fundusze, inwestowanie w swoje spółki etc..

! Odpowiedz
0 11 ~lolopibdolo

BFG posiada jakies 9mld zl srodkow. Polacy zdeponowali w bankach 900 mld zl. Pytanie dla matematyków: jaki procent środkow jest ubezpieczony przez BFG?

! Odpowiedz
1 7 ~gazda

Jak jest upadek to jest zrzutka
Ajwaj był jak trzeba bylo płacic za SKOKi
W BFG byla kasa czy dopiero bangsterka sie zrzucala?
Bandyci w garniakach co okradli SKOK Wołomin chodzą na wolności zamiast zdychać w męczarniach. Wymiar niesprawiedliwości sciga słupy meneli a procivili w TV wystepuje zamiast być zlinczowane

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~Adam odpowiada ~gazda

Powinno być takie prawo ze w razie upadku banku prezes i cala rada nadzorcza powinna wisieć na drzewie. No ale mamy prawa człowieka, so tolerant lepiej niech ludzie popełniają samobójstwa jak im majątki przepadną.

! Odpowiedz
0 2 ~ks_oko

Nie to, ze bym chwalił się swoją znajomością matematyki, ale w ubezpieczeniu jest mowa o kwocie do 100 000 euro, a część z tych 900 mld to depozyty o większej wartości, więc takie proste obliczenia na podstawie dwóch kwot, które wymieniłeś są bez sensu w kontekście matematycznym.

! Odpowiedz
3 1 ~hehe

btw: obserwujecie może kurs bitcoina? :)

! Odpowiedz
0 0 ~cl

Za bardzo zmienny, za bardzo upierdliwy, by trzymac tam małą bańkę, nawet w złotych

! Odpowiedz
0 3 ~Dżejms

Zacznijmy od tego że jak si3 wywali średniak to już po środkach z bfg. I potem kiedyś dostaniecie. A kiedy i co za to będzie można kupić to już inna para kaloszy.

! Odpowiedz
3 4 ~JubilerZGenewy

W takim razie BFG powinien na swoich stronach www poinformować o takich współzależnościach między bankami. Obecnie publikowana lista banków objętych gwarancjami BFG daje mylne wrażenie, że każdy z banków stanowi odrębną/niezależną instytucję. Wprowadza to czytelnika w błąd i może doprowadzić go do strat finansowych w przyszłości!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Tiral

Bez przesady. Wchodzę na stronę t-mobilebankowe.pl a tam napis "Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank". Wchodzę na orangefinanse.com a tam "produkty bankowe dostarcza mBank". Podobnie z Inteligo itd.

Więc jesli ktoś choć trochę myśli i czyta, to bez problemu się zorientuje kto jest tym "głównym bankiem".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~heyka

BFG nie ma nic do tego Masz 500 tysi - to w ciemię bity nie jesteś, orientuj się

! Odpowiedz
2 17 ~PiSoff

Studiowałem kiedyś bankowość. Jedyną sensowną rzeczą którą usłyszalem na wykładach byłą informacja, że w przypadku upadłości jakiegoś "normalnego" wiekszego banku BFG nie ma wystarczająco środków na pokrycie zobowiązań. BFG jest iluzją, może sobie machać szabelką jak upadnie jakiś SKOK jednak w przypadku normalnego banku można tylko się załamać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~ejty

To chyba słabo uważałeś na zajęciach...

! Odpowiedz
1 29 ~Misiek

Gwarancje bankowe są całkowitą iluzją w przypadku większych problemów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne