REKLAMA

Uwaga na fałszywe zbiórki pieniędzy dla Ukrainy. Jak można pomóc?

Wojciech Boczoń2022-03-01 06:59analityk Bankier.pl
publikacja
2022-03-01 06:59
Uwaga na fałszywe zbiórki pieniędzy dla Ukrainy. Jak można pomóc?
Uwaga na fałszywe zbiórki pieniędzy dla Ukrainy. Jak można pomóc?
fot. Zhou Nan / / Xinhua News Agency

W internecie ruszyły akcje pomocowe dla obywateli Ukrainy dotkniętych rosyjską inwazją. Dziesiątki organizacji i setki tysięcy obywateli włączyło się w zbiórki pieniędzy i materiałów niezbędnych dla Ukraińców. Niestety, nie brakuje też oszustów, którzy próbują wykorzystać okazję i wzbogacić się kosztem poszkodowanych.

- Ostrzegamy przed fałszywymi zbiórkami pieniędzy na rzecz ofiar konfliktu tuż za naszą granicą. Zachowajmy rozwagę i dokładnie weryfikujmy organizacje, które umożliwiają przekazywanie środków finansowych – komunikat o takiej treści opublikował zespół ds. cyberbezpieczeństwa CSIRT działający przy KNF.

Przed problemem ostrzega też CERT Polska, który na Twitterze zamieścił przykłady fałszywych zbiórek mających na celu wyłudzenie pieniędzy. Oszuści podszywają się pod znane serwisy, wykorzystując ich wizerunek. Na zamieszczonych screenach podano przykłady oszukańczych domen, w tym podszywających się pod serwis Pomagam.pl.

W sieci pojawiły się też maile z prośbami o wsparcie obywateli przez przekazy pieniężne. Oszuści podszywają się m.in. pod ukraińskich żołnierzy lub ich żony i próbują wyłudzić gotówkę lub bitcoiny. Przed oszustami ostrzega m.in. serwis Niebezpiecznik.pl.

Jak zatem bezpiecznie przekazać dary i nie dać się oszukać? - Rekomendujemy, aby wspierać przede wszystkim znane i zaufane fundacje lub organizacje pomocowe, które działają od lat, mają doświadczenie oraz są transparentne w działaniu, ale także w rozliczaniu zgromadzonych środków. Odradzamy wpłacania pieniędzy mało znanym lub nieznanym firmom czy instytucjom charytatywnym, które wcześniej nie pomagały, zwłaszcza w tak specyficznym obszarze. Nie polecamy wspierania także osób fizycznych, chyba że są to nasi bliscy lub zaufani znajomi – mówi Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.

Możliwości pomocy jest dużo. Przede wszystkim warto zajrzeć na rządową stronę https://pomagamukrainie.gov.pl/, gdzie zebrano informacje na temat prawdziwych zbiórek pieniędzy. Wśród organizacji, które można wspierać, są m.in. Unicef, Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, Narodowy Bank Ukrainy i wiele innych. Oficjalne zbiórki ruszyły także w serwisach Pomagam.pl, Zrzutka.pl czy Siepomaga.pl.

- W zaledwie 3 dni udało nam się zebrać ponad 1,7 mln zł i te pieniądze są już w części przekazane na realną pomoc dla Ukrainy (…). Przez weekend przekazaliśmy już 345 tys. zł. A dziś kolejne ćwierć miliona złotych zostanie przeznaczone na zakup lekarstw i przekazane potrzebującym. Rozliczenie jest już dostępne na stronie https://zrzutka.pl/razemdlaukrainy  – dodaje Tomasz Chołast ze zrzutka.pl.

Do pomocy włączyły się też banki, które zbierają pieniądze przez swoje fundacje.

Pieniądze można przekazać poprzez bramkę płatniczą na stronie Fundacji ING Dzieciom lub przelewem tradycyjnym na rachunek Fundacji 22 1050 1070 1000 0001 0003 9890, z dopiskiem POMOC UKRAINIE w tytule przelewu. Bank deklaruje podwojenie zebranej kwoty. Dodatkowo przekaże 1 mln zł organizacjom zajmującym się wsparciem i opieką nad uchodźcami w Polsce.

Fundacja PKO Banku Polskiego uruchomiła specjalne konto do wpłat, na rzecz pomocy dla Ukrainy. Pomóc można wpłacając dowolną, najmniejszą nawet kwotę.

Dane do przelewu:

Fundacja PKO Banku Polskiego

Tytuł: Wpłata na pomoc dla Ukrainy

Nr konta: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014

Fundacja BNP Paribas stworzyła specjalny fundusz solidarnościowy, którego celem jest natychmiastowa pomoc Ukraińcom, którzy musieli opuścić swoje domy. Zebrane pieniądze zostaną przekazane w pierwszej kolejności na transport, wyżywienie, zakwaterowanie, formalności i inne podstawowe potrzeby. W dalszej kolejności zebrane środki posłużą wsparciu ukraińskich uchodźców w poszukiwaniu pracy, dostępie do edukacji oraz integracji w nowym otoczeniu.

Fundacja BNP Paribas

Nr konta: PLN 57160014621028470700000008

EUR PL84160014621028470700000007

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania. Wpłat na konto należy dokonywać w złotych polskich. Środki należy wpłacać na numer rachunku: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002. Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy.

Ponadto z inicjatywy Pracodawców RP, przy wsparciu partnerów: BNI, Corporate Connections, Polskiej Rady Biznesu i „Pulsu Biznesu”, uruchomiono zbiórkę finansową:

Bank Pekao SA nr konta PL 71 1240 5963 1111 0010 2485 5177

tytuł przelewu: „Pomoc Ukrainie”,

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (3)

dodaj komentarz
adr
Draństwo .Po to się zarejestrowałem tylko by to napisać oraz dla przeciw wagi zdehumanizowanych komentarzy tutaj
sionwo
w kwestii ukraińskiej również jak z plandemią trzeba wyłączyć telewizor i włączyć myślenie bo jak widać niektórzy zachowują się jak babcie z demencją wyrzucające "wnuczkom" pieniądze przez okno
anszej_juda
zabrać majątki ukrańskim oligarchom!

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki