Uwaga na OC z komputera

Niektóre firmy ubezpieczeniowe działające w systemie direct (umowy przez telefon lub Internet) umożliwiają swoim klientom wydrukowanie potwierdzeń zawarcia polisy zanim taka polisa zostanie dostarczona pocztą.

Rozwiązanie to ma być ułatwieniem dla właścicieli pojazdów, którym spieszy się z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, bo np. termin ważności poprzedniego zbliża się ku końcowi.

Jak się okazuje, rozwiązanie to zamiast pomagać, przysparza kłopotów.

- Docierają do nas sygnały, że policja nie zawsze honoruje komputerowe wydruki potwierdzające dokonanie opłacenia składki za ubezpieczenie OC – mówi dyr. Krystyna Krawczyk z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

– Wydruki te, choć są zgodne z wymogami Kodeksu drogowego (art. 38 pkt 3), formalnie nie spełniają wymagań zawartych w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 2 grudnia 2003 r. w sprawie rodzaju i zakresu dokumentu potwierdzającego spełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego. Wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o rozważnie zasadności zmiany obowiązujących tak, aby usunąć wszelkie istniejące wątpliwości, oraz o wcześniejsze wydanie odpowiednich wytycznych, które doraźnie pomogłyby kontrolowanym przez policję osobom – stwierdza dyr. Krystyna Krawczyk.

- Policja musi działać w ramach prawa. Póki co wytyczne resortu finansów są takie, że wydruki komputerowe są niewystarczające jeśli chodzi o potwierdzenie zawarcia polisy OC. Policjant ma więc prawo nakazać odholowanie na wyznaczony parking samochodu kierowcy, który legitymuje się tego rodzaju wydrukiem – mówi komisarz Marcin Szyndler z Komendy Główne Policji.

Maciej Pobocha
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne