Uwaga! Akcyza na oleje i smary niezgodna z dyrektywą

2011-04-29 10:00
publikacja
2011-04-29 10:00
Opodatkowanie olejów i smarów, które nie są przeznaczone dla celów napędowych ani opałowych, jest sprzeczne z prawem wspólnotowym (wyrok WSA w Łodzi z 19 stycznia 2011r. - I SA/Łd 910/10).

Dyrektywa unijna nie wyklucza możliwości nakładania podatku akcyzowego na towary nie będące wyrobami zharmonizowanymi, należy jednakże czynić to w sposób, który nie zwiększa formalności przy przekraczaniu granicy w handlu między państwami członkowskimi. Polska ustawa akcyzowa nakłada natomiast obowiązek podatkowy na wyroby w postaci olejów i smarów, natomiast rozporządzenie z 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego wyłącza z opodatkowania tylko te oleje i smary, które nie są przeznaczone dla celów napędowych albo opałowych. Warunkiem wyłączenia z opodatkowania akcyzą, jest jednak spełnienie przez podatnika wymogów opisanych w art. 32 ust. 5-13 ustawy akcyzowej.

Potrzebujesz więcej informacji
o podatkach?
Skorzystaj z naszego
Niezbędnika przedsiębiorcy i podatnika

WSA stanął na stanowisku, że te wymogi są formalnościami, które w znaczny sposób utrudniają przekraczanie granicy w handlu między państwami członkowskimi. Sposób opodatkowania olejów i smarów przyjęty przez polskiego ustawodawcę jest więc niezgodny z dyrektywą 92/12/EWG. Kwestią kluczową dla rozstrzygnięcia sprawy była wykładnia pojęcia "formalności związane z przekraczaniem granicy". Państwa członkowskie mogą bowiem wprowadzić lub utrzymać podatki na wyroby nie zharmonizowane, tylko jeżeli nie spowodują one zwiększenia tych formalności.

Niewątpliwie warunki wskazane w art. 32 ust. 5-13 ustawy o podatku akcyzowym, np. prowadzenie szczegółowej ewidencji wyrobów akcyzowych, są dla podatników uciążliwe. Nie wydaje się przy tym uzasadniony pogląd wyrażony przez Izbę Skarbową w Katowicach w interpretacji z 16 lipca 2009 r. (IBPP3/443-365/09/ŁW), zgodnie z którym państwa członkowskie mogą dowolnie określić warunki korzystania ze zwolnienia. Istnieje jednak wątpliwość, czy wynika to z powołanych przez sąd przepisów dyrektywy. Dotąd przyjmowano raczej, że odnoszą się one do formalności wynikających z opodatkowania, a nie wiążących się ze zwolnieniami.

Skoro jednak opodatkowanie nie powinno skutkować dodatkowymi formalnościami, to tym bardziej skutku takiego nie powinny zawierać zwolnienia. Wynika to również ze swobody przepływu towarów w Unii Europejskiej. Wątpliwości budzi jeszcze jedna kwestia: czy ustawowe warunki zwolnienia rzeczywiście są związane z przekraczaniem granicy, czy też wynikają jedynie ze zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego. Kierując się wykładnią przyjętą przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie C-313/05 trzeba by przyjąć, że np. konieczność złożenia określonych dokumentów nie powoduje zwiększenia formalności, o których mowa w art. 3 ust. 3 dyrektywy. W tej sytuacji cieszy to, że mimo licznych kontrowersji łódzki sąd orzekł na korzyść podatnika.


5 powodów, dla których musisz mieć poradnik „Vademecum VAT”


Jeśli rozliczasz VAT, to niezależnie od tego, czy jesteś księgowym czy przedsiębiorcą musisz pamiętać, że zdecydowana większość kontroli podatkowych prowadzonych przez fiskusa dotyczy właśnie tego podatku. Właśnie po to, abyś Ty mógł spać spokojnie przy¬gotowaliśmy publikację „Vademecum VAT”. Tylko tu i tylko Tobie nasi autorzy – doskonali specjaliści i doświadczeni praktycy – podpowiedzą, jak uniknąć błędów i nie narazić się fiskusowi przy rozliczeniach vatowskich. Dzięki „Vademecum VAT”:

 

  • Unikniesz błędów, które mogą kosztować fortunę.
  • Zapomnisz o problemach z prawidłowym interpretowaniem przepisów vatowskich.
  • Poznasz rozwiązanie najczęstszych problemów z rozliczaniem VAT.
  • Otrzymasz informację o wszystkich planowanych zmianach w VAT wraz z analizą ich skutków dla Twojej firmy.
  • Zapewnisz sobie stałe i bezpłatne indywidualne porady eksperta.


Nie zwlekaj, więc i zamów poradnik „Vademecum VAT” już teraz! http://www.vademecumvat.pl/wip/obce/


Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki