Utrudnienia na przejściach granicznych z Ukrainą

Na przejściach granicznych z Ukrainą z powodu blokad dróg dojazdowych po ukraińskiej stronie możliwe są utrudnieniach w odprawach i w ruchu po przekroczeniu granicy - informuje w poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

(fot. Bartosz Frydrych / FORUM)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił prezydenta Andrzeja Dudę, że ukraiński rząd został zobowiązany do rozwiązania sprawy blokad przejść granicznych z Polską w ciągu najbliższych dni - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek na Podkarpaciu czynne jest jedno przejście, a w woj. lubelskim trzy pracują normalnie.

"Na Podkarpaciu ruch wstrzymano na przejściach: Korczowa - Krakowiec, Budomierz - Hruszew, Medyka - Szeginie. W poniedziałek normalnie pracuje jedynie przejście Krościenko - Smolnica" - powiedziała PAP rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

"Prosimy podróżnych o bieżące śledzenie komunikatów Straży Granicznej" - dodała rzeczniczka.

W Korczowej polskie i ukraińskie służby graniczne doraźnie umożliwiły przekraczanie granicy pieszo, mimo że - jak zauważyła Pikor - wcześniej nie było tam takiej możliwości. Jak wyjaśniła, rozwiązanie to uzgodniono w kryzysowej sytuacji na podstawie porozumień między polskimi a ukraińskimi służbami.

Pikor przekazała, że na granicy w Korczowej stoi ponad 400 samochodów ciężarowych i ponad 300 samochodów osobowych, a także busy i autobusy.

Z kolei w Lubelskiem wstrzymane były w poniedziałek przed południem odprawy na przejściu granicznym w Hrebennem. "Ukraińskie służby nie przyjmują pojazdów, zatem i nasze wstrzymały odprawy" mówił rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki.

Po stronie ukraińskiej przed Hrebennem uformowała się kolejka tirów, których odprawa może trwać około 20 godzin. "Po polskiej stronie nikt do odprawy nie podjeżdża, kierowcy wybierają inne przejścia graniczna" dodał Sienicki.

Odprawy na pozostałych przejściach z Ukrainą w Lubelskiem, w Dorohusku, Zosinie i Dołhobyczowie, prowadzone są normalnie. "Przed tymi przejściami po stronie ukraińskiej także trwają protesty, sytuacja w ciągu dnia może się zmienić" zaznaczył Sienicki.

Jak poinformowano w komunikacie MSWiA, "wstrzymanie odpraw granicznych po stronie ukraińskiej nastąpiło z powodu trwających na Ukrainie blokad dróg dojazdowych do przejść granicznych". "Blokady związane są ze zmianą przepisów celno-skarbowych na Ukrainie" - przypomniano.

Informacje o aktualnej sytuacji na przejściach dostępne są na stronach internetowych oddziałów Straży Granicznej: bieszczadzkiego dla przejść w woj. podkarpackim (www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl) i nadbużańskiego dla przejść w woj. lubelskim (www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl).(PAP)

Autor: Alfred Kyc, Zbigniew Kopeć, Agnieszka Ziemska

kyc/ kop/ agzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 karbinadel

"możliwe są utrudnienia"? może niech niedorzecznik MSW włączy telewizor

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil