REKLAMA
WEBINAR

Uszczelnienie programu wsparcia dla uchodźców. "Aby polski podatnik zapłacił jak najmniej"

2022-11-29 13:46
publikacja
2022-11-29 13:46

Chcemy, aby system pomocy uchodźcom był odpowiednio przygotowany, aby polski podatnik zapłacił możliwie jak najmniej za ewentualną kolejną falę uchodźców - powiedział we wtorek na konferencji prasowej zorganizowanej po obradach Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.

Uszczelnienie programu wsparcia dla uchodźców. "Aby polski podatnik zapłacił jak najmniej"
Uszczelnienie programu wsparcia dla uchodźców. "Aby polski podatnik zapłacił jak najmniej"
fot. Arkadusz Lawrywaniec / / FORUM

Premier, który na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu został zapytany o nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, podkreślił, że regulacja dotyczy warunków wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Dodał, że chodzi o to, by uniknąć jakiegokolwiek nadużywania polskiego systemu ubezpieczeń społecznych i systemu ochrony zdrowia.

"Wyeliminowaliśmy tym samym wszelkie - pojawiające się z rzadka na szczęście, ale jednak - nieprawidłowości. Uszczelnienie tego systemu będzie bardzo dobre" - ocenił premier.

Dodał, że w związku z tym, że Polska przygotowuje się na ewentualną następną falę uchodźców i rząd chce, "aby ten system był odpowiednio przygotowany". "Aby podatnik polski możliwie jak najmniej zapłacił za ewentualną kolejną falę uchodźców" - powiedział. Dodał, że już teraz na Ukrainie kilkanaście milionów ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej i wody.

"Ponadto dyskutujemy - i te dyskusje są bardzo dobre - z partnerami z Kanady, ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej, aby wcześniej przyszły do nas pieniądze do organizacji pozarządowych, do samorządów, do budżetu państwa polskiego, abyśmy mogli przeznaczać te pieniądze, które przypłyną do nas z zagranicy na pomoc dla uchodźców" - mówił.

Przygotowany w MSWiA projekt kolejnej nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którym we wtorek zajął się rząd, ma doprecyzować i uzupełnić obecne przepisy. Celem jest uregulowanie m.in. spraw związanych z pomocą uchodźcom w miejscach zbiorowego zakwaterowania organizowanych przez organy publiczne.

Zgodnie z propozycją od 1 marca 2023 roku uchodźcy, którzy będą w Polsce ponad 120 dni, będą musieli pokryć 50 proc. kosztów takiej pomocy. Z kolei od 1 maja 2023 roku uchodźcy, którzy będą w Polsce od 180 dni, pokryją 75 proc. kosztów, ale nie więcej niż 60 zł za osobę dziennie.

Obowiązek ten nie będzie dotyczył osób niepełnosprawnych, dzieci, osób w wieku emerytalnym, kobiet w ciąży, osób wychowujących dziecko do 12. miesiąca życia, opiekunów co najmniej trojga dzieci, ani też osób w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej im udział w kosztach. Sytuację ocenić ma wojewoda lub podmiot zapewniający pomoc.

Celem projektu jest również uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców. Zgodnie z proponowaną zmianą wypłata będzie wstrzymywana, jeżeli obywatel Ukrainy wyjedzie z Polski - przy czym osoby, które wyjeżdżają na dłużej niż 30 dni, tracą prawo legalnego pobytu wynikające z ustawy i tym samym przestają przysługiwać im świadczenia. Nowela ma też wprowadzić podstawę prawną do uzyskiwania z rejestru Straży Granicznej przez m.in. ZUS daty i historii przekraczania granicy przez obywatela Ukrainy. Chodzi o każdy wjazd i wyjazd uchodźcy z Polski. (PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Agnieszka Ziemska

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
tubak
To może niech Zełenski usiądzie do negocjacji . I tak tę wojnę przegra. A przegrana teraz jest lepsza niż potem. On o tym wie , ale czy jemu zależy na tym żeby Ukraina jeszcze istniała?
ministerprawdy
To mydlenie oczu podatnikom! Pierwotnie miało być : 40 zł na dzień przez 60 dni, potem przez 120 dni. A teraz się pisze że powyżej 180 dni? Młode chłopy zamiast do woja siedzą tu i jeszcze kasę im się płaci? Poza tym co znaczy "zapłacą" do 60 zł na dzień?? Jeśli go zakwaterują w Mariocie to ma za 60 zł dziennie full sewis To mydlenie oczu podatnikom! Pierwotnie miało być : 40 zł na dzień przez 60 dni, potem przez 120 dni. A teraz się pisze że powyżej 180 dni? Młode chłopy zamiast do woja siedzą tu i jeszcze kasę im się płaci? Poza tym co znaczy "zapłacą" do 60 zł na dzień?? Jeśli go zakwaterują w Mariocie to ma za 60 zł dziennie full sewis nawet jak pracuje np jako informatyk i 20 tys /m-c zarabia?????
endes
„Aby polski podatnik zapłacił jak najmniej…”… co za HIPOKRYZJA DO KWADRATU!!!!
barnapapa
to prawda, bo to ruski podatnik ma zapłacić jak najwięcej
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
peluquero
Do pewnego momentu jest to dobre, ale coś czuje że od apetytu na socjal to jeszcze sporo możemy się od nich nauczyć. Podziwiam także jak mają oni wywalone na pewne zasady współżycia, nawet bardziej niż nasze pijaczki i dresy, bo u rodzimej patoli możesz się spodziewać głośnych rozmów zaczepek czy np nie ustępowania miejsca w środkach Do pewnego momentu jest to dobre, ale coś czuje że od apetytu na socjal to jeszcze sporo możemy się od nich nauczyć. Podziwiam także jak mają oni wywalone na pewne zasady współżycia, nawet bardziej niż nasze pijaczki i dresy, bo u rodzimej patoli możesz się spodziewać głośnych rozmów zaczepek czy np nie ustępowania miejsca w środkach komunikacji miejskiej czy chodzenia 'pod prąd' na chodniku, pasach czy schodach ruchomych, natomiast u przyjezdnych to występuje praktycznie w każdej grupie wiekowej i płci, bo standardy są zupełnie inne a im bliżej Rosji na Ukrainie tym gorzej (skąd wiem, a no są Ukraińcy tutaj którzy mówią po ukraińsku a są tacy którzy mówią po rosyjsku - o czym sami podkreślają co najlepsze, i nawet w ich zachowaniu - jak ktoś jest z okolic Lwowa i powiedzmy Mariupola, widać różnicę w różnicy standardów). Natomiast bardzo mi imponuje jak oni potrafią iść po swoje, bez skrupułów, widać że sytuacja tam pozbawia pewnych odruchów, ale rozumiem to, u nich każdy dom musi posiadać schron, a u nas zapisy o schronach dopuszczaniu takich zaczynają się pojawia na poziomie poniżej bezpieczeństwa państwowego.
Raffmo odpowiada peluquero
ale bzdury piszesz.
andregru odpowiada Raffmo
Wybierz się do dużego centrum handlowego to zobaczysz jak się zachowują .
peluquero
ewentualna kolejna fala...hmmm... dojedziemy to 45mln mieszkańców :)
warszawyak
już jest dawno. Dojedziemy do 50 mln .
Polecam dokladnie obejrzeć obiektywny reportaż francuskiej telewizji. Wstęp kilkakrotnie.
Polacy obudźcie się zanim będzie za późno.

youtube.com/watch?v=RUP6B_GYMmA

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki