Ustna matura do poprawki

Nauczyciele z Krakowa muszą dochodzić swoich praw w Trybunale w Strasburgu. Chodzi o wynagrodzenia za matury. Rozporządzenie zobowiązuje dyrektorów szkół, by organizować egzaminy za darmo – pisze Gazeta Prawna.

„W tym roku ministerstwo musi zapłacić egzaminatorom pracującym przy maturze ustnej. Wynika tak z uchwały Sądu Najwyższego z 22 marca 2007 r. (III PZP 1/07), zgodnie z którą za pracę w komisjach maturalnych, jeśli jest ona wykonywana poza limitem obowiązkowych zajęć dydaktycznych, należy się wynagrodzenie jak za nadgodziny. - Resort jednak nie chce zapłacić tyle, ile faktycznie się należy - podkreśla Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. MEN uznał bowiem, że podstawą wyliczenia wynagrodzenia jest czas przypadający na odpowiedź maturzysty. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej i sportu z 7 września 2004 r. w prawie przeprowadzania egzaminów (Dz.U. nr 199, poz. 2046 z późn. zm.) odpowiedź na egzaminie z języka polskiego trwa 25 minut, a z języka obcego 10 minut” – czytamy w Gazecie Prawnej.

„O godziwe wynagrodzenie za pracę przy maturach nauczyciele walczą już od 2005 roku. Wówczas resort edukacji twierdził, że przeprowadzenie egzaminu ustnego należy do zadań statutowych szkoły, co oznaczało, że osobom biorącym w nim udział nie należy się dodatkowe wynagrodzenie. Wielu egzaminatorów, m.in. z Piły, Lublina i Krakowa skierowało sprawy do sądów. I większość z nich wygrała. Sądy orzekły bowiem, że godziny spędzone na egzaminowaniu należy zaliczyć do dydaktycznych, a jeśli było ich więcej niż wynosi pensum, nauczyciel powinien otrzymać za nie dodatkowe wynagrodzenie, takie jak za godziny ponadwymiarowe” – donosi Gazeta Prawna.

Więcej w Gazecie Prawnej, w artykule Jolanty Góry, pt. „Ustna matura do poprawki”.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne