REKLAMA
BADANIE

Ustawa wiatrakowa przeszła przez Sejm

2023-02-08 18:48, akt.2023-02-09 07:04
publikacja
2023-02-08 18:48
aktualizacja
2023-02-09 07:04

Sejm znowelizował w środę ustawę odległościową. Zgodnie z nowymi przepisami turbiny wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od budynków mieszkalnych, przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków.

Ustawa wiatrakowa przeszła przez Sejm
Ustawa wiatrakowa przeszła przez Sejm
fot. Laura Penwell / / Pexels

Za uchwalaniem noweli ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw głosowało 214 posłów, 27 było przeciw, 209 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Stanęło na 700 metrach. Po poprawce pisanej na kolanie

Nowe przepisy przewidują, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podstawą dla określania odległości minimalnej - pomiędzy 10H a 700 m dla budynków mieszkalnych - będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP. W SOOŚ analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową. Nowelizacja znosi zakaz budowy budynków w pobliżu istniejących wiatraków, wprowadza też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej.

Ustawa przewiduje, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podstawą dla określania odległości minimalnej - pomiędzy 10-krotnością maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H), a 700 m dla budynków mieszkalnych - będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP. W SOOŚ analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową.

Obecna ustawa 10H zahamowała rozwój branży

Obowiązująca obecnie ustawa zakazuje budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość wieży i łopaty wirnika w najwyższym położeniu od zabudowy mieszkalnej. Zakaz dotyczy także stawiania budynków w odległości mniejszej niż 10H od wiatraka. Przepisy zakazują też budowy wiatraków w odległości mniejszej niż 10H od form ochrony przyrody - parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów, obszarów Natura 2000, leśnych kompleksów promocyjnych.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nowela zakłada ponadto, że inwestor zaoferuje co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej na zasadzie prosumenta wirtualnego. Każdy mieszkaniec tej gminy będzie mógł objąć udział nie większy niż 2 kW i odbierać energię elektryczną w cenie wynikającej z kalkulacji maksymalnego kosztu budowy.

Ustawa wiatrakowa jest jednym z kamieni milowych, które Polska musi spełnić, aby otrzymać środki z KPO.

Ziobro: To zły dzień dla Polaków

Dzień, w którym Sejm uchwalił nowelizacje ustawy o SN i ustawy wiatrakowej jest zły dla Polaków; pierwsza z nich zakłada uleganie szantażystom z UE i uderzenie w polską suwerenność, a druga - droższy prąd i dalsze uzależnienie Polski od gazu - ocenił szef MS, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Pytany, czy Polskę stać na to, by nie płynęły do niej pieniądze z KPO Ziobro odpowiedział, że SP wzywała prezydenta do zainicjowania debaty na temat kosztów środków z KPO. Dodał, że "chodzi o to, czy nas stać na to, by płacić tak ogromny kredyt, drogi kredyt, jakim jest KPO".

"Natomiast jeśli chodzi o ustawę wiatrakową, która ma zdaniem jej zwolenników, być gwarancja tańszego prądu i polskiej suwerenności energetycznej, to obie te tezy są nieprawdą. Prąd będzie droższy, energia będzie droższa, a Polska - jeszcze bardziej uzależniona od gazu, bo taki jest skutek przyjęcia rozwiązań promujących wiatraki" - uważa Ziobro.

Według niego "oczywiście zarobią (na tym) producenci tych technologii, którzy nie są z Polski, tylko z najbogatszych krajów UE i na pewno zacierają ręce". "My mamy inny pogląd na temat wad elektrowni wiatrowych, wyższych kosztów prądu płynących z tego powodu i innych alternatywnych rozwiązań z zakresu energii zielonej" - powiedział.

Inny polityk SP Janusz Kowalski podkreślał, że Solidarna Polska konsekwentnie chce budować miks energetyczny w oparciu o "własne, krajowe zasoby, przede wszystkim o węgiel". "Energia elektryczna z węgla jest najtańszą energią w Polsce, ale niestety sztucznie opodatkowaną przez UE. Polacy płacą gigantyczne koszty tego parapodatku we własnych rachunkach, w zeszłym roku straciliśmy 33 mld zł jako Polska na unijnym podatku" - mówił.

Kowalski podkreślał, że SP jest za wiatrakami na morzu, natomiast inaczej traktują te na lądzie, które - jak ocenił - są w dużym stopniu subsydiowane przez państwo i do tego jego zdaniem są niestabilnym źródłem energii. Stwierdził, że SP "nie ugnie się przed lobby wiatrakowym i lobby brukselskim".(PAP)

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
cwany_lis
Pani dominisia K. z firmy polenergia zamierza stawiać wiatraki o wysokości ponad 250 m plus łopaty wirnika cirka ponad 270 m wysokości.
Gratuluje mieszkać 500 m od takiego kolosa.
Ale, ale wystarczy pojechać do gminy Żuromin i Kuczbork Osada a tam...właśnie powstała największa farma wiatrowa Polenergii z średnicą łopat wiatraka
Pani dominisia K. z firmy polenergia zamierza stawiać wiatraki o wysokości ponad 250 m plus łopaty wirnika cirka ponad 270 m wysokości.
Gratuluje mieszkać 500 m od takiego kolosa.
Ale, ale wystarczy pojechać do gminy Żuromin i Kuczbork Osada a tam...właśnie powstała największa farma wiatrowa Polenergii z średnicą łopat wiatraka 110 m, co łącznie daje wysokość turbiny 175 m.
Mieszkańcy są mega wkuci ponieważ wiatraki aż takie wielkie nie miały być.
I kolejny przewał na mieszkańcach to gminy Miłoradz.
Gondole położone są na wysokości 134m od ziemi, natomiast średnica łopat wiatraka to 132 m.
Łącznie daje to wysokość aż 200 m !
I "w nagrodę" mieszkańcy dostali 11 TURBIN.
Osobiście byłem pod jedna z tych turbin, straszny syf ! ! !
Polenergia buduje na starych zasadach tych z przed 2015 roku naginając przepisy w których były tylko zgłoszenia tych projektów w gminach.
To co robią z mieszkańcami to jest sku.....syństwo !
A TVN Onety i GW dalej promują to gówno.
A idź i mieszka koło kolosa 200 m ! No jedź i pomieszkaj !
jas2
Panie autorze! Wreszcie?

Wiatraki są fajne, jak elektrownie atomowe, bazy wojskowe, autostrady itp itd.

Akurat wiatraki można budować w miejscach, gdzie nikomu nie przeszkadzają, na przykład na morzu.
vacarius
Prawaki ze Zjednoczonej Prawicy jak zwykle dobijają wolny rynek. bardziej niż UE Co teraz gdybym zamiast paneli fotowoltaicznych chciał u mnie na podwórku mały wiatrak na 10 metrów? Nie mogę? No i o to chodzi zazdrosnemu sąsiadowi aby jego sąsiad nic nie mógł u siebie robić! Tylko do mopsu po 500 plusy i 13, 14 ma łazić.
langdon25
Głosowałeś na PiS więc teraz nie narzekaj na swoich wybrańców

Tylko Morawiecki narzeka na rząd którego sam był członkiem u Donka - skleroza .
jas2
Ja chciałem panele słoneczne postawić, a sąsiad protestuje i od roku mi to uniemożliwia.
sisayyy
Wlasnie daltego nie powinno byc zadnej zgody,10 metrowy wiatrak an swojej posesji a infra dzwieki u sasiadow....
Niszczenie czyjegos zdrowia, pocztaj sobie jak niemcy ladnie wymieniali na mniej emisyjne wiatraki a stare ladnie skadali myslisz ze na kogo ryneczek to pojdzie. To dziadostwo nigdy nie powinno byc w strefie zamieszkania
Wlasnie daltego nie powinno byc zadnej zgody,10 metrowy wiatrak an swojej posesji a infra dzwieki u sasiadow....
Niszczenie czyjegos zdrowia, pocztaj sobie jak niemcy ladnie wymieniali na mniej emisyjne wiatraki a stare ladnie skadali myslisz ze na kogo ryneczek to pojdzie. To dziadostwo nigdy nie powinno byc w strefie zamieszkania tylko na morzach i gorach

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki