REKLAMA

Ustawą w prezesów

Krzysztof Kolany2015-11-19 10:20główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-19 10:20
fot. Woody Ochnio / FORUM

Patologie w wynagradzaniu topowych menedżerów nie są domeną wyłącznie spółek Skarbu Państwa i nie dotyczą tylko Polski. Najbardziej znane przypadki „złotych spadochronów” pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, gdzie nawet prezesi bankrutujących i ratowanych przez podatników banków dostawali wielomilionowe odprawy zapisane w kontraktach.

W Polsce skala tego zjawiska jest mniejsza niż w Ameryce. Ale po obu stronach Atlantyku najlepszym sposobem ukrócenia nieadekwatnych benefitów pobieranych przez zarządy spółek jest silny nadzór właścicielski. To minister skarbu jako pełnomocnik właściciela powinien odpowiadać za ukrócenie „złotych spadochronów”.

Tylko że to wymaga pracy, wiedzy i doświadczenia. Politykom łatwiej jest przepchnąć przez Sejm ustawę, nawet jeśli kosztem jest jeszcze większa komplikacja i tak już niepotrzebnie skomplikowanego prawa podatkowego. Nie tędy droga! Zamiast wprowadzać ustawowy chaos nowy minister skarbu mógłby po prostu ustalić zasady wynagrodzeń prezesów, do których musiałyby stosować się rady nadzorcze wybierane przez MSP.  

Tekst jest komentarzem do artykułu pt. "PiS składa projekt ustawy skracający okres zakazu konkurencji".

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki