REKLAMA
BADANIE

Ustawa pozbawi osoby z niepełnosprawnościami prawa do świadczeń? RPO interweniuje w Senacie

2023-02-07 14:34
publikacja
2023-02-07 14:34

Konsekwencją projektu, nad którym pracuje obecnie Sejm, byłaby konieczność składania przez osoby z niepełnosprawnościami nowych wniosków o orzeczenia o niepełnosprawności. Osoby, które by ich nie złożyły, straciłyby prawo do części świadczeń – wskazał zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk.

Ustawa pozbawi osoby z niepełnosprawnościami prawa do świadczeń? RPO interweniuje w Senacie
Ustawa pozbawi osoby z niepełnosprawnościami prawa do świadczeń? RPO interweniuje w Senacie
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

Stanisław Trociuk interweniował u przewodniczących senackich komisji: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji; Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Ustawodawczej.

W trakcie prac sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny nad projektem nowelizacji przepisów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadzono art. 13, który 1 czerwca 2023 r. uchyla art. 15 h specustawy, dotyczący orzeczeń o niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 15 h specustawy covidowej z 2 marca 2020 r. orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, którego ważność upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie ustawy pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia albo upływa w terminie od dnia wejścia w życie ustawy – zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Obecnie cały czas obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Zastępca RPO wskazał, że konsekwencją regulacji wprowadzonej do projektu nowelizacji przepisów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie będzie konieczność złożenia przez osoby, których ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności została przedłużona, wniosków o wydanie nowego orzeczenia w celu zachowania prawa do ulg i uprawnień.

Osoby, które ich nie złożą, stracą 1 czerwca 2023 r. prawo do świadczeń opiekuńczych, kart parkingowych i do świadczeń na podstawie przepisów o pomocy społecznej.

"Do czasu uzyskania nowego orzeczenia – co wiążę się z koniecznością przygotowania dokumentacji medycznej i oczekiwania na termin posiedzenia zespołu orzekającego o niepełnosprawności – osoby te zostaną pozbawione pomocy, co dramatycznie wpłynie na pogorszenie ich sytuacji życiowej. A chodzi przecież o osoby najsłabsze, wymagające szczególnego wsparcia" – wskazał Trociuk.

Dodał, że materia zmiany w art. 13 ustawy wykracza poza zakres przedmiotowy projektowanej ustawy, co również zauważyło Biuro Legislacyjne Sejmu.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (6)

dodaj komentarz
milimetr71
Część osób ma po prostu czyjąś kartę parkingową i korzysta z niej np. z miejsc parkingowych dla inwalidów.
keaman
Jak wyszło na jaw, że Polacy mają ogromne problemy ze zdrowiem psychicznym, to co zrobili? Wydali pieniądze na spot reklamy w radiu i to byłoby na tyle. To tylko jeden z przykładów patologi tego rządu.
keaman
Im po prosty brak empatii. Ciągle kombinują jak zabrać pieniądze z programów skierowanych do osób z niesprawnościami, wykluczonych społecznie, walczących z patologiami, aby później rozdać (czytaj przekupić) swoim wyborcą.
q-q-q
Stan epidemii i stanu epidemiologicznego ciągnie się permanentnie od 20/03/2020 roku. Osoby, którym skończyła się ważność orzeczenia przez cały ten okres MOGŁY składać wnioski o wydanie nowego orzeczenia, nie było zakazu składania. Osoby faktycznie niepełnosprawne dawały radę pozałatwiać sprawy, pojawiały się przecież nowe osoby Stan epidemii i stanu epidemiologicznego ciągnie się permanentnie od 20/03/2020 roku. Osoby, którym skończyła się ważność orzeczenia przez cały ten okres MOGŁY składać wnioski o wydanie nowego orzeczenia, nie było zakazu składania. Osoby faktycznie niepełnosprawne dawały radę pozałatwiać sprawy, pojawiały się przecież nowe osoby z niepełnosprawnościami, które takowe otrzymywały. Skąd więc ten lament? Otóż gro osób, które przez trzy lata nie zdołały stanąć ponownie na komisję, to kombinatorzy, którzy nie otrzymaliby kolejnego orzeczenia, które daje im pieniądze, bo po prostu wyzdrowiały. A dzięki polityce PIS przez trzy lata ciągnęły kasę. I to nazywasz brakiem empatii? Należałoby wspomnieć o zapale do pracy pracowników PZdSOON, którzy nawet namawiali osoby zgłaszające się do nich po przedłużenie orzeczenia, żeby tego nie robiły, bo przecież jest pandemia i nie trzeba. Tak, jakby nie mieli świadomości, że kiedyś się to skończy i wszyscy rusza hurtem.
polak2
Te komisje to wielki pic. Widać to na kopertach parkingowych .. Z samochodów wysiadaja osoby sprawne .
q-q-q
To nie osoba prowadząca samochód ma być niepełnosprawna, może taka przewozić. Szkopów w tym, że te karty lądują w rękach synusiów i wnusiów, którzy z nich korzystają, jak korzystają. A że systemu kar za to nie ma, cóż...

Powiązane: Problemy osób z niepełnosprawnościami

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki