Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę ponownie w Sejmie

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zajmie się dziś ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę. Regulacja wróciła do Sejmu, ponieważ poprawki do niej w grudniu uchwalili senatorowie.

(FORUM)

Senat zaproponował kolejne wyłączenia z zakazu handlu w niedzielę. Dotyczą one różnych segmentów sprzedaży detalicznej - poinformował senator sprawozdawca ustawy Andrzej Stanisławek z PiS. "Ten zakaz nie obowiązywałby na przykład na stacjach paliw płynnych. Jest poprawka, aby możliwy był na stacjach handel innym towarem niż paliwem, ale tylko na obszarze do 80 metrów kwadratowych. Podobnie w kwiaciarniach - można byłoby sprzedawać coś innego, ale dominującym elementem ma być sprzedaż kwiatów. Sprzedaż w niedziele odbywałaby się w aptekach, lecznicach dla zwierząt czy w placówkach sprzedających głównie pamiątki, dewocjonalia, wyroby tytoniowe, kupony gier losowych" - wymienia senator.

Z ideą ograniczenia handlu w niedzielę od początku nie zgadzali się parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. Senator tej partii Mieczysław Augustyn przypomniał, że na różnych poziomach prac przez opozycję zgłaszane były wioski o odrzucenie regulacji. "Uważamy, że nie powinniśmy metodami administracyjnymi kształtować zwyczajów zakupowych Polaków. Polacy tego nie chcą, solidaryzują się z pracownikami handlu, ale chcą mieć swobodę w dokonywaniu zakupów" - uzasadniał.

Ustawa przewiduje, że od 1 marca tego roku sklepy mają być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2019 roku sklepy będą czynne tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu a od 2020 r. zakaz ma obejmować wszystkie niedziele

Regulacja trafiła do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi między innymi NSZZ "Solidarność".

Komisja rozpocznie dziś prace o godzinie 15.30.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Michał Fedusio/kry

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Zakaz handlu w niedziele

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jendreka

I tak oto rosnący do zachodu, którym tak PiS gardzi. Tak jak tam będziemy mieli sklepy z siodłem i powidlem na stacjach paliw. Orlen już otwiera. Lud przeniesie się na cpn, pod pretekstem zatankowania. Korzyść z tego będzie taka, że wzrośnie zachorowalność społeczną spowodowaną zatrucie oparami. Teraz nie tylko smog, ale i etylina zatruwac bedzie ludzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 ajwaj

I juz jest zajecie dla podnoszacych rece na Wiejskiej :)
Energetyka, emigracja, bieda, brak kasy na ogrzewane zima itd. itp. to pikus i w "mientkich ..fotelach" nikt sie takim bzdurami zajmowac nie bedzie

! Odpowiedz
4 17 qqryk

A kiedy ustawa o ograniczeniu głupoty?

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl