Ustawa o kartach płatniczych

Ustawa o kartach płatniczych

Rzeczpospolita poinformowała, iż w Ministerstwie Finansów trwają obecnie prace nad projektem ustawy o kartach płatniczych. Nowe przepisy mają m.in. wprowadzić istotne ograniczenia odpowiedzialności dla posiadaczy kart płatniczych jakie wiążą się z utratą karty oraz lepiej zabezpieczyć interesy posiadaczy kart.

Tworzona ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych ma regulować zasady wydawania i używania kart płatniczych, formułować zasady prowadzenia działalności przez niebankowe instytucje wydające karty (np. sieci sklepów, sieci stacji benzynowych) oraz tworzenia nadzoru nad tą działalnością. W projekcie ustawy sporo uwagi poświęcono też przepisom, które będą miały bezpośredni wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa i ochronę interesów posiadaczy kart. Te zmiany mogą spowodować prawdziwą rewolucję jeśli chodzi o zapisy w regulaminach bankowych.

Po wprowadzeniu w życie ustawy posiadacz karty nie będzie odpowiadać za operacje przeprowadzone jego kartą po dokonaniu zgłoszenia kradzieży lub zgubienia karty, o ile fakt ten miał miejsce nie z winy umyślnej posiadacza karty. Obecnie działające w Polsce niektóre banki przejmują odpowiedzialność dopiero po 48 godzinach od momentu zastrzeżenia karty. Jednocześnie każdy wydawca kart będzie musiał zapewnić użytkownikom kart możliwość zastrzegania kart przez całą dobę. Ustawa wprowadza też inną zmianę, z której chyba najbardziej powinni być zadowoleni posiadacze kart. Jeśli użytkownik karty stracił kartę nieumyślnie, mimo zachowywania właściwych środków ostrożności, to jego odpowiedzialność za transakcje dokonane przez nieuprawnioną osobę przed zastrzeżeniem karty ograniczona będzie do równowartości 150 euro.

Zmianie ulegnie także odpowiedzialność użytkownika karty za transakcje przeprowadzone przy użyciu kodu PIN. Obecnie praktycznie wszystkie banki działające w Polsce nie przyjmują odpowiedzialności za transakcje dokonywane skradzionymi lub zgubionymi kartami przy wykorzystaniu PIN-kodu, również po zastrzeżeniu karty. Zgodnie z przepisem ustawy użycie kodu PIN nie będzie mogło być wystarczającą przesłanką do zrzucenia całej odpowiedzialności materialnej za transakcje na posiadacza karty.

Nie wiadomo jeszcze jakie zapisy w ustawie będą poświęcone transakcjom kartowym dokonywanym w internecie przez osoby nieuprawnione.

Jest to dopiero projekt ustawy, dlatego być może ostateczna treść przepisów będzie się różnić. Być może jeszcze w końcu lutego projektem ustawy zajmie się rząd. Byłaby to druga ważna ustawa, obok ustawy o podpisie elektronicznym, która zapewnić może Polsce szybszy rozwój nowej ekonomii.

Aleksander Rećko

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl