REKLAMA

Ustawa o Rzeczniku Finansowym do podpisu prezydenta

2022-12-01 23:05
publikacja
2022-12-01 23:05

Ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym trafi do podpisu prezydenta.

Ustawa o Rzeczniku Finansowym do podpisu prezydenta
Ustawa o Rzeczniku Finansowym do podpisu prezydenta
fot. Bartolomiej Pietrzyk / / Shutterstock

W czwartek Sejm głosował nad uchwałą Senatu do ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Senat zaproponował 12 poprawek do ustawy, z czego 10 miało charakter redakcyjny i porządkujący. Te poprawki zostały przez Sejm zaakceptowane.

Posłowie odrzucili dwie poprawki Senatu, których celem było wykreślenie z ustawy zapisów, wydłużających okres wykorzystania środków z dotacji celowej na realizację zadań oświatowych do końca 2023 r.

Ustawa z przyjętymi poprawkami Senatu trafi do podpisu prezydenta.

Głównym celem ustawy jest uporządkowanie kwestii wydawania środków z Funduszu Edukacji Finansowej (FEF). Funduszem tym będzie zarządzać minister właściwy do spraw instytucji finansowych, natomiast o wyborze zadań, które będą finansowane ze środków FEF, decydować ma Rada Edukacji Finansowej. W jej skład będą wchodzić przedstawiciele: resortów finansów i edukacji, Rzecznika Finansowego, Giełdy Papierów Wartościowych, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Narodowego Banku Polskiego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nowe przepisy zakładają także wzmocnienie kompetencji Rzecznika Finansowego oraz lepsze wykorzystanie jego zasobów. Rzecznik będzie mógł występować w postępowaniach cywilnych klientów instytucji finansowych, a także ich spadkobierców. Ponadto uzyska możliwość tworzenia oddziałów terenowych, aby wsparcie tej instytucji było łatwiej dostępne.

Ustawa musi jeszcze zostać podpisana przez prezydenta RP.(PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ lgs/ je/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki