Ustawa o OFE jeszcze tej kadencji Sejmu? "Projekt jest już na finiszu"

Naszym celem jest, by ustawa o Otwartych Funduszach Emerytalnych została uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu i zaczęła działać od 1 listopada br. - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Minister powiedział, że projekt ustawy o OFE, przygotowany przez MIiR, jest już "na finiszu", "dogadujemy ostatnie szczegóły". Wskazał, że w najbliższych tygodniach projekt zostanie zatwierdzony przez Komitet Stały Rady Ministrów a potem przez Radę Ministrów i przekazany do Sejmu.

Pytany o to, czy jest szansa, by jeszcze w tej kadencji Sejm zajął się nim, Kwieciński powiedział, że celem rządu jest by ustawa o OFE została uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu i zaczęła działać od 1 listopada br.

W wyniku konsultacji społecznych w projekcie ustawy o OFE wprowadzono kilka zmian. Jedną z istotniejszych jest korekta zapisu dotycząca sposobu wyliczania minimalnej emerytury. "Po konsultacjach zdecydowano, że pozostanie on taki jak obecnie, czyli jeśli na koncie ZUS nie będzie wystarczających środków, by wypłacić minimalną emeryturę, to różnica zostanie pokryta ze środków budżetu państwa, a nie - jak przewidywał projekt przed konsultacjami - ze środków przeniesionych z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne" - powiedział PAP rzecznik prasowy resortu Stanisław Krakowski.

Projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne zakłada, że środki, które do tej pory były środkami publicznymi staną się środkami prywatnymi. To - jak wynika z projektu - oznacza, że 15,7 mln członków OFE będzie musiało zdecydować, czy zgromadzone przez nich środki trafią na konta ZUS czy na Indywidualne Konta Emerytalne. Obecnie w OFE jest ok. 162 mld zł, a średnie saldo na rachunku członka OFE to ok. 10 tys. zł.

Zgodnie z projektem, pieniędzy które z OFE trafią do ZUS, nie będzie można wypłacić jednorazowo w całości ani dziedziczyć (zostaną one zaliczone na poczet emerytury), natomiast te, które „przejdą” do IKE, będzie można "wyjąć" po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 i 65 lat - PAP) w jednej transzy lub w ratach. Będą one też dziedziczone.

Projekt zakłada, że ci którzy zechcą przenieść środki do ZUS, będą musieli to zadeklarować. Ci zaś, którzy zdecydują się na IKE, nie będą musieli nic robić, bo operacja ta zostanie przeprowadzona automatycznie.

Przewidziano, że za przekształcenie OFE w IKE towarzystwa funduszy inwestycyjnych będą musiały wnieść opłatę w wysokości 15 proc. zgromadzonych wkładów. Opłata ma być wnoszona w dwóch transzach po 7,5 proc.: pierwsza w 2020, natomiast druga - 2021 roku. Pieniądze te zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Zlikwidowany ma być mechanizm tzw. suwaka, który powodował przesuwanie środków z OFE do ZUS z kont osób, które zbliżały się do wieku emerytalnego.

Projekt określa też podział portfela inwestycyjnego specjalistycznych Funduszy Inwestycyjnych Otwartych. Ma on się składać w minimum 70 proc. z aktywów denominowanych w walucie krajowej i maksymalnie w 30 proc. z aktywów w walutach obcych. Dla zabezpieczenia przed gwałtownym odpływem kapitału z giełdy planowany jest zmniejszający się minimalny limit zaangażowania w akcje do 67,5 proc. w 2029 r.

Zgodnie z założeniami projektu ustawy, portfel osoby, która ma 5 lat do emerytury, będzie docelowo składał się w 70 proc. z instrumentów bezpiecznych, obligacji państwowych i korporacyjnych czy bonów skarbowych. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mmu/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 8 carlito1

Na 100% w tej kadencji niczego nie zabiorą.... dopiero w drugiej zaraz po wyborach :) tak, że za następne 4 lata lud będzie ponownie wiwatował ....

! Odpowiedz
5 14 jes

Po wyborach żegnajcie się z 15%. Nie będzie przesuwania obligacji do zusu, te 15% naprawdę zniknie.

! Odpowiedz
11 13 search

Ciemny lud tego nie rozumie a wrecz bije brawo ze 15% im rzad zabierze w imie oplat.
Donald zrobil zle ale tak beszczelnie nie zabral obywatelowi. I tak w OFE byly virtualne pieniadze ktor to przepisal do wirtualnego ZUS.

! Odpowiedz
5 12 carlito1

Nie zniknie i proszę nie "zmyślać"! zostanie przeznaczone na nagrody za CIĘŻKĄ pracę.. (w końcu nie tak łatwo zajumać 15% kasy tak, żeby jeszcze CI podziękowano)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne