Uspokojenie obaw o Iran

2020-01-07 08:26
publikacja
2020-01-07 08:26
Uspokojenie obaw o Iran

Pod nieobecność Polski poniedziałkowa sesja rozpoczynała się w Europie w minorowych nastrojach. Rynki azjatyckie notowały spadki wyraźnie przekraczające w wielu wypadkach (m.in. w Japonii) 1%, a tematem numer jeden był cały czas konflikt między USA a Iranem po zamachu na Kasema Sulejmaniego.

Giełdy europejskie rozpoczęły dzień około pół procent na minusach i w krótce po otwarciu pogłębiły korektę. Na fali załamania nastrojów ceny złota osiągnęły przejściowo 1580$ za uncję, notując niemal siedmioletnie maksima. Wprawdzie dane makroekonomiczne przechodziły wczoraj właściwie niezauważone, ale warto przynajmniej wspomnieć, że odnotowano doskonały odczyt niemieckiej za listopad. Wzrosła ona o 2,1% m/m (konsensus: 1,1%) przy silnej rewizji publikacji za poprzedni miesiąc w górę. Jest to kolejny sygnał, że 4Q2019 przyniósł poprawę w niemieckiej gospodarce, która w 3Q2019 stanęła u progu recesji.

W godzinach popołudniowych nastroje zaczęły się wyraźnie stabilizować zgodnie ze zwyczajowym harmonogramem szoków geopolitycznych, które nie mają oczywistego przełożenia na gospodarkę. Pomimo oficjalnego dementi Pentagonu, trakcji nabrała w mediach wersja robocza listu sugerującego, że wojska amerykańskie mogą zastosować się do żądań Iraku i wycofać swoje wojska z kraju. Sekretarz Obrony Mark Esper został zmuszony na konferencji prasowej także do stwierdzenia, że USA nie podejmą żadnych działań wykraczających poza prawo międzynarodowe (zapowiadane przez prezydenta Trumpa ataki na cele kulturowe w Iranie byłyby zbrodnią wojenną). Pojawiało się także coraz więcej głosów, że z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną Iran nie zdecyduje się na eskalację konfliktu.

Wprawdzie rynki europejskie straciły wczoraj ostatecznie 0,4-0,7%, ale w USA zobaczyliśmy w godzinach wieczornych wyraźne wzrosty, dzięki którym pomimo słabego otwarcia S&P500 zyskało 0,4%, a NASDAQ 0,6% przy wysokich kontrybucjach m.in. Alphabetu i Facebooka. Złoto skorygowało się do około 1560$, rentowności amerykańskich 10-latek powróciły powyżej 1,8%. Dzisiejsza sesja w Azji to wymazanie olbrzymiej większości wczorajszych strat i zwyżka na Nikkei o 1,6%. Notowania kontraktów futures wskazują w momencie pisania komentarza na bardzo silne otwarcie w Europie, które może na starcie przenieść nas w rejon powyżej piątkowego zamknięcia.

Trudno przewidzieć, jak się w tej sytuacji zachowa GPW, ale wydaje się, że istnieje szansa na partycypację w globalnej poprawie nastrojów i brak uwzględnienia słabego poniedziałku w wycenach. Daje to szansę na ponowny atak WIG20 na poziom 2200 pkt.

Na krajowym podwórku zostanie opublikowana inflacja za grudzień, która powinna osiągnąć 2,9-3,0% r/r, najważniejszymi dla rynków danymi będzie amerykański ISM z sektora usługowego.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki