Uśpione obawy wróciły na Wall Street

Uśpione obawy przed spowolnieniem gospodarczym powróciły do świadomości inwestorów za sprawą publikacji Beżowej Księgi. W 10. rocznicę końca Wielkiej Bessy S&P500 spadł o 0,65%, potwierdzając znaczenie oporu w postaci 2800 punktów.

6 marca 2009 roku S&P500 wyznaczył dno bessy na "szatańskim" poziomie 666 punktów. Dekadę później mogła to być sesja, która ustali kierunek na najbliższe tygodnie. Bowiem przez ostatnie kilkanaście dni nowojorskie parkiety zasadniczo "mieliły wodę", zatrzymując się na poziomach wyznaczanych przez lokalne maksima z października, listopada i grudnia. W przypadku S&P500 była to strefa tuż powyżej 2800 punktów.

(Bankier.pl)

W środę rynek wreszcie się na coś zdecydował, choć skala spadków nie robiła większego wrażenia. Zwłaszcza po niemal 20-procentowym rajdzie, jaki miał miejsce po Bożym Narodzeniu. I tak S&P500 podczas środowej sesji oddał 0,65%, schodząc do 2 771,45 pkt. Nasdaq poszedł w dół o 0,93%, zatrzymując się tuż powyżej 7 500 punktów. Dow Jones po utracie 0,52% zakończył dzień na poziomie 25 673,46 pkt.

Z braku ciekawszych raportów uwaga rynku skupiła się na tzw. Beżowej Księdze. To taka cykliczna publikacja, w której regionalne oddziały Rezerwy Federalnej zbierają anegdotyczne opisy koniunktury gospodarczej w poszczególnych dystryktach. Esencją marcowego wydania było słowo "wolno". Wolniejszy wzrost gospodarczy i osłabienie aktywności ekonomicznej miały być pochodną "zamknięcia rządu" federalnego, ciężkiej zimy i konfliktu handlowego z Chinami. Ale także wyższych kosztów kredytu, które Fed zaordynował w 2018 roku.

Z pozostałych opublikowanych w środę danych makro nieco rozczarował raport ADP, który pokazał wzrost liczby etatów w sektorze prywatnym rzędu 183 tys. wobec oczekiwanych 190 tys. Coś dziwnego stało się jednak z wynikami za styczeń, które zrewidowano w górę z 213 tys. do (!) 300 tys.

Niepokojąco zaprezentował się grudniowy bilans handlowy. Spadek amerykańskiego eksportu przy rosnącym imporcie sprawił, że ujemne saldo handlowe USA poszerzyło się z -50,3 mld USD w listopadzie do -59,8 mld USD w grudniu przy rynkowym konsensusie wynoszącym -57,3 mld USD. W całym 2018 roku deficyt Stanów Zjednoczonych w handlu towarami sięgnął rekordowych 891,3 mld dolarów. Wliczając do tego usługi deficyt zamknął się w kwocie 621 mld USD i był najwyższy od dekady.

Oznacza to, że pomimo protekcjonistycznej agendy Donalda Trumpa, który za pomocą ceł i sankcji chce uczynić Amerykę "ponownie wielką", największa gospodarka świata wciąż żyje ponad stan, finansując rozdęty import rosnącym zadłużeniem zagranicznym.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 13 mooooo

Jutro i w piątek będą historyczne i stabilne wzrosty a dollar będzie znów twarda waluta na rynkach świata ?? Zadłużenie jakie zadłużenie jutro analitycy wprowadza korektę i znów będą historyczne wzrosty ?

! Odpowiedz
4 53 open_mind

Tu nie ma nic uśpionego tylko po prostu zręczne ukrywane faktów przed opinią publiczną. A fakty tylko z ostatnich dwóch miesięcy są takie: Że nie wspomne o mega kosmicznym pierdylionowym powiększającym się zadłużeniu USA i reszty świata.

# 1 Zaciągania pożyczek w gospodarstwach rolnych osiągnęły najwyższy poziom, jaki widzieliśmy od 9 lat.

# 2 Dowiedzieliśmy się, że eksport USA spadł o 4 miliardy dolarów w grudniu.

# 3 J.C. Penney właśnie ogłosił, że zamknie kolejne 24 sklepy.

# 4 Victoria's Secret właśnie ogłosiła plany zamknięcia 53 sklepów.

# 5 W czwartek Gap ogłosił, że zamknie 230 sklepów w ciągu najbliższych dwóch lat.

# 6 Payless ShoeSource ogłosił bankructwo i zamyka wszystkie 2100 sklepów.

# 7 Tesla zamyka również wszystkie swoje fizyczne punkty sprzedaży, a teraz będzie sprzedawać wyłącznie pojazdy online.

# 8 Firma PepsiCo zaczęła zwalniać pracowników i zobowiązała się do "milionów dolarów w postaci odpraw emerytalnych".

# 9 Wskaźnik Baltic Dry spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch lat.

# 10 Jest to najgorszy spadek w przypadku kluczowych zamówień w USA w ciągu trzech lat.

# 11 Jesteśmy świadkami największego spadku indeksu biznesowego Philly Fed od ponad 7 lat.

# 12 W styczniu sprzedaż istniejących domów spadła o 8,9 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. To był trzeci miesiąc z rzędu, kiedy odnotowaliśmy spadek o co najmniej 8 procent. Jest to absolutnie katastrofalny trend dla branży nieruchomości.

# 13 budowa domów w USA spadła o 11,2 procent w grudniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

# 14 W porównaniu do ubiegłego roku sprzedaż domów w południowej Kalifornii spadła o 17 procent w styczniu.

# 15 W grudniu sprzedaż domów w hrabstwie Sacramento spadła o 22,5 procenta w porównaniu z rokiem poprzednim.

# 16 Oczekuje się, że sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych spadnie z roku na rok o 13 miesięcy z rzędu.

# 17 Ponad 166 miliardów dolarów zadłużenia z tytułu kredytów studenckich jest teraz "poważnie zaległe". To rekord wszechczasów.

# 18 Ponad 7 milionów Amerykanów ma opóźnienie w spłacie kredytu samochodowego. Jest to także nowy rekord wszechczasów i jest znacznie wyższy niż wszystko, czego byliśmy świadkami podczas ostatniej recesji.

# 19 Family Dollar zamyka w tym roku blisko 400 sklepów

Dodatkowo:
W USA w związku z byłym zawieszeniem rządu mamy opóźnione wyniki. Które dowodzą że: "detaliczna apokalipsa" nie jest skończona: to dopiero początek.

Fox 5 NY informuje, że główne sieci takie jak Gap, JCPenney, Victoria's Secret i Foot Locker ogłosiły masowe zamknięcia, w sumie ponad 465 sklepów w ciągu ostatnich 48 godzin. W pierwszych miesiącach tego roku sprzedawcy detaliczni ogłosili zamkniecie aż 4 500 sklepów. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie w nadchodzących miesiącach, ponieważ oczekuje się, że perspektywy wzrostu amerykańskiej gospodarki będą bliskie zeru w pierwszym kwartale. Jest moc i odbicie za oceanem.

Tak że:
Nikt nie wie, kiedy światowe papierowe pieniądze upadną; Może się to wydarzyć jutro, albo może się zdarzyć za parę lat. Nie wiemy kiedy, ale upadek nastąpi w pewnym momencie. To jest wyryte w granicie.

W międzyczasie, jeśli chcesz stracić pieniądze, spekulacja złotem to dobry sposób na zrobienie tego.

Jeśli jesteś jednym z tych, którzy są wystarczająco silni, kupuj i oszczędzaj w złocie; jeśli nie ty, twoje dzieci lub wnuki będą wdzięczne, że to zrobiłeś.

Poza tym:
W USA mamy największe wzrosty na giełdach w tym roku od pamiętnego roku 1987, przypadek? Przypominam w 1987 nastąpił crash.

Reasumując:
Ludzie przepowiadają że wszystko idzie w złym kierunku. I to jest totalna nieprawda! Wszystko idzie prawidłowo według założeń światowych karteli, i krok po kroku stajemy się biedniejsi a bogatsi w dług a tym samym niewolnikami systemu natomiast kartele coraz bogatsze. Chciało by się krzyczeć na całe gardło, Ludzie obudźcie się i weźcie te CZERWONE pastylki, ale oni wolą pogrążać się w błogim śnie i przyjmować te NIEBIESKIE pastylki. Przynajmniej do czasu kiedy kartele przestaną być zdolne do zapewniania nam pełnych półek. Mamy obecnie Matrix w pełnej okazałości.

Przypominam że od 1971 roku USA i świat odszedł od parytetu złota, z powodu rozwiązłości malwersacji i dodruku. Obecnie Ekonomia jest totalnie sterowana a na giełdach panuje terroryzm finansowy. Świat globalnie doświadczy katastrofy jak ten sposób dotrze do handlu, bo numerki można sobie rysować różne ale towaru na półkach nie za bardzo, nawet drukarki 3D nie pomogą. Pozdrawiam

Dodam jeszcze że Giełdy świata od początku roku wzrastają i bujają się na Bzdetach związanych z Chinami i cłami, oraz klałnowaniem-cyrkiem na temat Brexit - no ile można ? Ale pomimo to jest największym dopalaczem jaki świat obecnie posiada. !!! Hm, następnym będzie że księżyc nie upadnie na ziemie a słońce nie zgaśnie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 18 talmud

wielka/wielki to bedzie bęc.......& to juz wkrotce....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.