REKLAMA

Usługa „Zakupy dla seniorów” ponownie dostępna dla starszych mieszkańców Poznania

2020-11-01 15:51
publikacja
2020-11-01 15:51
Usługa „Zakupy dla seniorów” ponownie dostępna dla starszych mieszkańców Poznania
Usługa „Zakupy dla seniorów” ponownie dostępna dla starszych mieszkańców Poznania
fot. Maren Winter / / Shutterstock

Miasto Poznań wraz z Caritas Archidiecezji Poznańskiej ponownie uruchomiło usługę „Zakupy dla seniorów”. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby starsze i z niepełnosprawnościami. Pomoc obejmuje m.in. kupowanie najpotrzebniejszych leków, żywności i środków czystości.

Z akcji „Zakupy dla seniorów” mogą skorzystać poznaniacy i poznanianki powyżej 60. roku życia, którzy samotnie prowadzą gospodarstwo domowe lub mieszkają z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Zakupy dostarczone zostaną również do mieszkania osoby z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, mieszka w Poznaniu i samotnie prowadzi gospodarstwo domowe.

„Usługa dostarczenia podstawowych, codziennych produktów i leków będzie bezpłatna, ale koszt zamówionych zakupów pokrywa zainteresowany - nie może on przekroczyć kwoty 200 złotych. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, w sklepach położonych w najbliższej okolicy zamieszkania seniorów. Leki kupione zostaną na podstawie recept. Zakupione i przyniesione produkty nie będą podlegały zwrotowi” – podał poznański magistrat.

Aby zgłosić potrzebę zakupów należy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt pod numer telefonu 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20.

Jak tłumaczył magistrat, podczas rozmowy z pracownikiem Biura dzwoniący powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu. Operator przekaże następnie zebrane informacje koordynatorowi wolontariuszy, a ten telefonicznie skontaktuje się z osobą objętą usługą i przeprowadzi krótki wywiad dotyczący potrzeb. Rozmowa ma pozwolić seniorowi określić, jakie zakupy potrzebuje i na kiedy.

„Telefon będzie podstawowym narzędziem kontaktu również na etapie ostatecznej realizacji zadania. Wolontariusz, który będzie robił zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu i oświadczenia. Sposób zapłaty za zakupy oraz sposób dostarczenia towarów zostanie ustalony indywidualnie z zainteresowaną osobą. Całość wykonania usługi zakończy koordynator wolontariuszy, który skontaktuje się z seniorem i upewni się, że wszystko zostało zrealizowane poprawnie” – podał Urząd Miasta Poznania.

Wolontariusze Caritas będą w miarę możliwości na stałe przypisani do seniorów i w trakcie trwania akcji będą w telefonicznym kontakcie tak, by senior mógł przekazywać zakupowe potrzeby bez konieczności zgłaszania ich przez Biuro Poznań Kontakt.

Magistrat wskazał, że aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, każda usługa będzie miała nadany unikatowy numer, do wyłącznej wiadomości seniora. Tym numerem oraz specjalnym identyfikatorem będzie posługiwał się wolontariusz, uwiarygadniając swoją działalność.

„Żaden wolontariusz miejskiego programu nie będzie pukał do domu seniora bez wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania na usługę. Senior musi zawsze wykonać pierwszy krok” – podkreślił magistrat.

Akcja „Zakupy dla seniorów” prowadzona była w Poznaniu już wcześniej, od połowy marca do końca czerwca. Biuro Poznań Kontakt przyjęło wówczas 1055 zgłoszeń od starszych mieszkańców miasta. W akcję zaangażowało się wtedy około 70 wolontariuszy Caritas Archidiecezji Poznańskiej. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ wj/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki