Uścińska: ZUS jest gotowy do wypłat trzynastek

Jeśli tylko pojawi się ustawa o wypłacie trzynastej emerytury, będziemy ją wdrażać; jesteśmy przygotowani - zadeklarowała w czwartek rozmowie z "Super Expressem" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)
Uścińska w wywiadzie zapewniła, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra, czego dowodzą dane o wykonaniu planów finansowych i długoterminowe prognozy.

Zapytana, jakie przełożenie ma dobra kondycja FUS na sytuację emerytów i rencistów, odparła, że dzięki wysokim wpływom Fundusz nie zaciągnął zobowiązań w związku z wypłatą w maju 13. emerytury. "Natomiast w zeszłym roku nie wykorzystaliśmy całej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa" - wskazała.

Prezes ZUS wyjaśniła, że w budżecie pozostało wówczas 11 mld zł, które można było przeznaczyć na inne istotne społecznie wydatki. "To historyczne wydarzenie" - zauważyła.

Uścińska na pytanie, kiedy w 2020 roku zostanie wypłacona trzynasta emerytura oraz ile pieniędzy dostanie każdy emeryt, odpowiedziała, że ZUS czeka na ustawę w tej materii. "Jeżeli tylko się pojawi, będziemy ją wdrażać. Jesteśmy przygotowani" - zadeklarowała.

Dopytywana o kwestię finansowania trzynastek w kolejnych latach, prezes ZUS powiedziała, że każda wypłata dodatkowych świadczeń jest konsultowana z ZUS, który może wcześniej przeprowadzić symulacje finansowe. Dzięki temu - wyjaśniła - Zakład może służyć rządowi radą w zakresie możliwości finansowych FUS.

"W tym roku wypłaciliśmy jednorazowe świadczenie w łącznej kwocie ponad 9 mln zł. W tym z FUS wydatkowano na ten cel 8,5 mld zł bez korzystania z dodatkowej dotacji z budżetu państwa, co pokazuje, jak dobre obecnie mamy wpływy" - podkreśliła Uścińska.

agzi/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 kapitan_rakieta

Czyli: dzisiaj jest hajs na 13tki a w przyszłości nie będzie na emerytury dla młodszych.
Wysokość składek rośnie ale wysokość emerytur będzie spadać.
To jest sprawiedliwość społeczna wg PiSiorów?

! Odpowiedz
0 2 prezes_jan

Jedna wielka piramida finansowa

! Odpowiedz
2 15 adanedhel

Ja jestem zawsze zwarty i gotowy, mam od lat wdrożony program wydawania cudzej kasy... tylko jakoś nikt mi jej nie chce dać.

! Odpowiedz
1 13 zamknackw

Złodzieje.

! Odpowiedz
1 22 spedytor

Po raz kolejny domagamy sie dziedzicznosci skladek w Zusie z Funduszu emerytalnego , dobrowolnosci wplat na fundusz rentowy , a pozniej Pani Gertrudo prosze sie chwalic swoimi rewelacjami

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne