Urzędnik nadal bezkarny, bo ustawa o jego odpowiedzialności to bubel

Nowe przepisy o majątkowej odpowiedzialności urzędników za decyzje naruszające prawo, to bubel - alarmuje "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że obowiązująca od 17 maja ustawa miała być remedium na urzędniczą beztroskę.Jednak w wydawaniu części decyzji, na przykład podatkowych uczestniczy wielu urzędników i powstaje problem, który z nich odpowiada finansowo za popełniony przez urząd błąd.

Gazeta pisze, że Ministerstwo Finansów chce radzić sobie z tym, poprzez sporządzanie do każdej decyzji podatkowej metryczki, która ujawni, na którym etapie doszło do popełnienia błędu. Ten pomysł krytykują eksperci. Wskazują, że decyzje wydają organy podatkowe, a są nimi przede wszystkim naczelnik urzędu skarbowego i dyrektor izby skarbowej. A za decyzję odpowiada ten, który się pod nią podpisał. Ustalenie odpowiedzialności na podstawie metryczki spowoduje, że winny będzie ten, kto pierwszy popełnił błąd, a odpowiedzialności unikną inni, którzy go nie zauważyli i powielili.

Skomplikowana jest również procedura dochodzenia odszkodowania. Podatnik musi najpierw wygrać sprawę w sądzie cywilnym. Potem organ wypłacający odszkodowanie zwraca się do prokuratora o wskazanie winnego.

Więcej o sprawie w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Komentuje redaktor Bankier.pl, Barbara Sielicka

Wprowadzenie odpowiedzialności finansowej dla urzędników za błędnie wydawane decyzje miało być lekarstwem na zbytnią samowolę urzędniczą, jaka panuje w niektórych instytucjach.

Pamiętajmy, że urzędnik nie poniesie natychmiastowej odpowiedzialności za swoją złą decyzję. Procedura wobec takiego urzędnika będzie wszczynana dopiero, gdy doprowadzi on do szkody petenta, a Skarb Państwa zapłaci za nią odszkodowanie. O ostatecznej winie urzędnika decyduje sąd.

Według ustawodawcy, w przypadku gdy do wyrządzenia szkody przyczyni się kilku urzędników, każdy z nich poniesie odpowiedzialność stosownie do stopnia przyczynienia się do rażącego naruszenia prawa. Z kolei, gdy nie będzie możliwości ustalenia, który z urzędników jest winien, wówczas urzędnicy odpowiedzą w równych częściach.

IAR/rz/łp /pbp


Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~FK

jaki sejm, rzad i politycy taka ustawa...

!
Polecane
Najnowsze
Popularne