REKLAMA
PIT 2023

Urząd skarbowy rozliczy PIT za podatnika

2017-01-27 11:46
publikacja
2017-01-27 11:46

Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie kolejnego ułatwienia w rozliczeniach z fiskusem; będzie mógł ich rozliczyć urząd skarbowy - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wiceminister finansów Marian Banaś.

fot. Rafał Kuźma / / FORUM

Banaś powiedział, że jednym z priorytetów rządu jest czynienie państwa i administracji przyjaznymi dla obywatela. Według niego ważnym krokiem w tym kierunku jest daleko idące uproszczenie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. "Chodzi o to, aby jak najbardziej ułatwić coroczne rozliczenie, by nie zajmowało to podatnikowi więcej niż kilka minut" - powiedział wiceminister.

"Głównie chodzi o to (...), aby żeby ułatwić podatnikom funkcjonowanie i rozliczenie się z tej dosyć trudnej czynności. Właśnie dzisiaj będą to wszystko robiły urzędy skarbowe" - powiedział.

Reklama

Według niego po wprowadzeniu zmian taką możliwość będzie miało ponad 13 mln podatników PIT. "Projekt ustawy wprowadzającej nowe rozwiązania został w czwartek przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Przewidujemy, że zostanie ona wprowadzona w życie z dniem 15 marca tego roku. Uznaliśmy, że tak duże ułatwienie dla podatników warto wprowadzić już do rozliczenia PIT za 2016 r. Stąd ten termin" - poinformował.

Dodał, że ma nadzieję, że parlament przyjmie ustawę, bowiem "jest wielkim ułatwieniem" dla podatników rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych, zwłaszcza dla emerytów i rencistów. Rozliczy się za nich urząd skarbowy - będą tylko musieli złożyć wniosek dotyczący przekazania 1 proc. podatku dochodowego na wskazaną przez siebie organizacje pożytku publicznego.

Zdaniem Banasia zmiana będzie też dużym uproszczeniem w funkcjonowaniu administracji. W zeszłym roku rozliczeniami papierowymi 7 mln podatników zajmowało się 15 tys. urzędników. Wiceminister wskazał, że potencjał ten będzie można wykorzystać do rozliczenia VAT. (PAP)

mmu/ pś/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~EWA
EMERYTÓW I RENCISTOW ROZLICZA JUZ zus NA PICIE 40 WIĘC PO CO PODWÓJNIE CZY TEZ MIN O TYM, NIE WIE
~Buaya
A najlepsi są fanatycy,ze jest tak super.Nie,nie jest. Pomoc wg mnie powinna wyglądac tak,ze podaje swoje dane-a US mając i tak wszelkie moje dane rozlicza mi PIT. Obecnie przy wniosku jest więcje wypełniania niż przy PIT.Dziękuje,postoję.
~Buaya
Po pierwsze-ktoś to przerabiał?Ja zacząłem!Wnniosek to nic innego jak program,w który wpisujesz więcej danych niż w Pit ,a Pani z US tylko robi enter i Tobie generuje rozliczenie:) Super pomoc-rewelacja!Dzwoniac do US grzecznie Pani powiedziąła,że będzie szybciej jak wypełnie sobie sam.To tyle jeśli chodzi o pomoc :)
~yuzek
wszędzie tej LEMINGOZY pełno !!!
~iza
I 1% trafi do ....... ???????
~Bogna
Szkoda, że jpk za nas nie rozliczy. No ale nic, nie można narzekać, bo w zasadzie symfonia sama generuje wszystkie raporty, a nawet sprawdza poprawność danych przed wysłaniem. Dobry program księgowy to podstawa prowadzenia biznesu.
~cba
A ja nie chcę, żeby US mnie rozliczał. I absolutnie sprzeciwiam się planom wprowadzenia tego jako standard. Powinno być tak, że jak ktoś chce rozliczania przez US, to powinien złożyć odpowiedni wniosek. A nie że ja muszę łaskawie prosić US, żeby mnie nie rozliczali!
~abc
nie komusz ! nikt cie nie zmusi.Sam wypełniasz i sam wysyłasz lub zawozisz. Proste ? PROSTE !!! 1% tez mozesz przekazac komu chcesz
~mhm
Ale o co chodzi, przecież już w zeszłym roku było PFR, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, wystarczyło tylko na pfr.mf.gov.wpisać pl organizację dla 1%, w razie potrzeby coś poprawić — i zatwierdzić wypełnione dane.
~Marek
Już nie będzie na klatkach ogłoszeń pod tytułem: "pomoc w rozliczeniu PIT - 30zł". Z drugiej strony rząd idzie na ustępstwo obywatelom pomagając im rozliczyć PIT (za darmo), żeby ten tylko nie biadolił jakie to nasze prawo jest pogmatwane, chce zwyczajnie uciszyć skowyt ludzi, który sam zgotował Już nie będzie na klatkach ogłoszeń pod tytułem: "pomoc w rozliczeniu PIT - 30zł". Z drugiej strony rząd idzie na ustępstwo obywatelom pomagając im rozliczyć PIT (za darmo), żeby ten tylko nie biadolił jakie to nasze prawo jest pogmatwane, chce zwyczajnie uciszyć skowyt ludzi, który sam zgotował obywatelom.

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki