Ursula von der Leyen postuluje sterowanie procesami migracyjnymi

2019-11-08 14:12
publikacja
2019-11-08 14:12

Desygnowana na szefową Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła w piątek w Berlinie, że UE powinna starać się skutecznie sterować procesami migracyjnymi. Niemiecka polityk spotkała się z kanclerz Angelą Merkel, żeby omówić priorytety nowej KE.

/ Reuters

"Naszym celem powinno być to, by stać się wzorem, jak można humanitarnie, ale skutecznie sterować migracjami. Jestem przekonana, że UE jest w stanie to zrobić" - oświadczyła von der Leyen w piątek w Berlinie po spotkaniu z Merkel. Omawiały one priorytety nowej Komisji Europejskiej, do których oprócz migracji należy też ochrona klimatu i cyfryzacja.

Obie opowiedziały się też za jak najbliższą współpracą z państwami Bałkanów Zachodnich i niepozbawianiem ich perspektywy członkostwa we Wspólnocie.

"To bardzo ważne, żeby te kraje nie straciły nadziei na perspektywę członkostwa" - przekonywała szefowa niemieckiego rządu.

Von der Leyen - partyjna koleżanka Merkel z CDU, a do niedawna minister obrony w jej rządzie - postulowała, by związać Bałkany Zachodnie z UE tak blisko jak to możliwe, póki nie da się rozpocząć rozmów akcesyjnych. "Leży to w naszym strategicznym interesie. Jeśli my tego nie zrobimy, to próżnię wykorzystają inni. A tego nie chcemy" - ostrzegła.

Podjęciu rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną jednoznacznie sprzeciwia się prezydent Francji Emmanuel Macron.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Chętnie posteruję twoim wibratorem.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki