REKLAMA

Upały w Wielkopolsce; skracane lekcje w szkołach, apele o oszczędzanie wody

2019-06-12 15:23
publikacja
2019-06-12 15:23

Dyrektorzy prawie 30 poznańskich szkół wystąpili do Wydziału Oświaty UMP z wnioskiem o skrócenie lekcji z powodu upałów – podał w środę poznański magistrat. W niektórych wielkopolskich miejscowościach pojawiają się apele o oszczędne gospodarowanie wodą.

/ YAY Foto

Przez Wielkopolskę przechodzi fala upałów. Od poniedziałku obowiązuje w regionie ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem; temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 33 stopnie.

W środę poznański magistrat poinformował, że o możliwość skrócenia lekcji ze względu na wysokie temperatury wystąpiło dotychczas 29 placówek: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6, Branżowa Szkoła nr 42, Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1, Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 2, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza, kilka szkół ponadgimnazjalnych - Licea Ogólnokształcące nr 5, 6, 8 i Mistrzostwa Sportowego oraz Zespół Szkół Mechanicznych, a także szkoły podstawowe - nr 85, 9, 18, 63, 55, 89, 4, 28, 2, 7, 71, 70, 15, 46, 27, 10, 54, 57 i 74.

"Skrócenie lub zawieszenie lekcji z powodu upałów (do minimum 30 minut) umożliwiają przepisy oświatowe. Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej nie wskazuje górnej granicy temperatury, która ma wpływ na realizację zajęć. Dyrektor szkoły może wystąpić z wnioskiem o ich skrócenie lub zawieszenie do organu prowadzącego, jeżeli istnieje zagrożenie, że wystąpi zagrożenie zdrowia uczniów. Bardzo wysokie temperatury mogą nieść takie ryzyko" – przypomniał poznański magistrat.

Decyzję o skróceniu lekcji ze względu do wysoką temperaturę podejmują także inne szkoły w regionie m.in. w Koninie, gdzie we wtorek – ze względu na upał – szybciej zakończyli pracę także pracownicy urzędu miasta.

Urząd Miasta w Wągrowcu informował z kolei, że w związku z prognozowaną falą upałów burmistrz Jarosław Berendt zezwolił dyrektorom tamtejszych szkół publicznych na skracanie lekcji.

Podobną decyzję podjęły także władze Leszna. "W związku z wysokimi temperaturami naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Leszna, jako organ prowadzący, wydał zgodę na skrócenie zajęć lekcyjnych w leszczyńskich szkołach. Zgodę otrzymali wszyscy dyrektorzy leszczyńskich szkół, zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych, i to oni decydują, czy w ogóle i o ile lekcje skrócić. Jednocześnie naczelnik wydziału edukacji przypomniał, że dyrektorzy są zobowiązani zapewnić uczniom opiekę, a także zadbać o ich bezpieczeństwo. Przy tak wysokich temperaturach oznacza to m.in. zapewnienie uczniom napojów" – podał leszczyński magistrat.

W niektórych wielkopolskich miejscowościach pojawiają się także apele o racjonalne gospodarowanie wodą. Tak jest np. w Kostrzynie. Jak poinformowała p.o. dyrektor Zakładu Komunalnego w Kostrzynie Kinga Czechowska, "Zakład Komunalny w Kostrzynie, działając na podstawie art. 5 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w związku z występującą bezdeszczową pogodą w trosce o zapewnienie wszystkim mieszkańcom gminy Kostrzyn dostępu do wody dla celów socjalno-bytowych - wprowadza bezwzględny zakaz podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych, terenów zielonych oraz napełniania basenów". Zakaz obowiązuje od wtorku.

Sposobami na ulżenie mieszkańcom w czasie skwaru są m.in. zraszacze, kurtyny wodne czy miejskie fontanny, a w Poznaniu także polewaczki, które pojawiają się na miejskich ulicach.

Poznański magistrat przypomniał, że zadaniem polewaczek jest nie tylko schładzanie nawierzchni jezdni i zmniejszanie temperatury powietrza w najbliższej okolicy, ale także usuwanie z nawierzchni pyłów zawieszonych, co dodatkowo pozytywnie wpływa na jakość powietrza w mieście.

Od soboty poznaniacy będą mogli korzystać z sześciu kąpielisk miejskich. W tegorocznym sezonie, który zgodnie z uchwałą rady miasta rozpocznie się 15 czerwca, do użytku zostanie oddane nowe kąpielisko - Plaża Parkowa w Kiekrzu przy ul. Ks. Nawrota.

Kąpieliska będą działały do 31 sierpnia. W tym czasie od godziny 10 do 18 każde będzie strzeżone przez dwóch ratowników. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe, ale na własną odpowiedzialność.(PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Upały w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki