Union Investment TFI bez funduszu antypodatkowego

Union Investment TFI SA należy do towarzystw, które nie zdecydowały się na uruchomienie funduszu antypodatkowego. Zamiast zachęcać inwestorów do ucieczki od fiskusa, towarzystwo planuje promować dwa otwarte fundusze inwestycyjne ze swojej dotychczasowej oferty: UniKorona Obligacje FIO i UniKorona Rynek Pieniężny FIO. Pierwszy fundusz polecany jest inwestorom, którzy chcą ulokować środki finansowe na co najmniej dwa lata – w okresie ostatnich 24 miesięcy fundusz przyniósł bowiem swoim uczestnikom 42,68% zysku . W przypadku krótszego horyzontu inwestycji (np. roku) warto wybrać fundusz rynku pieniężnego, którego wartość jednostki uczestnictwa wzrosła w ciągu ostatnich 12-tu miesięcy o 11,53% . Wyniki UniKorona Obligacje FIO i UniKorona Rynek Pieniężny FIO od dawna znajdują się w czołówce wyników wszystkich funduszy obligacji i rynku pieniężnego.

Oferta ryzykowna dla całego środowiska

Małgorzata Góra, prezes zarządu Towarzystwa, zapytana, co wpłynęło na decyzję o promowaniu tych dwu funduszy w okresie, gdy towarzystwa tworzą oferty antypodatkowe, twierdzi: - Funkcją towarzystwa funduszy inwestycyjnych jest oferowanie najwyższej jakości zarządzania, a nie tworzenie doraźnych produktów w celu wykorzystania aktualnych luk w prawie. Nie tworzyliśmy funduszy dywidendowych dla osób prawnych, w których wykorzystywano możliwość płacenia niższych podatków przez osoby prawne i nie planujemy także teraz kusić potencjalnych inwestorów ucieczką przed podatkiem. Uważam, że tego typu działania źle służą nie tylko samemu towarzystwu, ale również całemu środowisku.

Proszę zwrócić uwagę na istniejącą realną groźbę, że uczestnicy funduszy antypodatkowych nie skorzystają z ulgi. W takim przypadku – pomimo zawartych w prospektach odpowiednich informacji o takim ryzyku – winą za to zostanie obciążone nie tylko dane towarzystwo, ale także całe środowisko towarzystw funduszy inwestycyjnych – uważa prezes Union Investment TFI SA.

Koszty mogą pochłonąć całą ulgę

Zdaniem Prezes Góry, oferowane fundusze są droższe niż „fundusze zwykłe”; co oznacza, że zazwyczaj mają wyższą opłatę manipulacyjną oraz większe koszty pobierane z aktywów. Union Investment TFI SA przewiduje, że w przyszłym roku rentowność funduszy obligacji i rynku pieniężnego będzie niższa niż 10% i tym samym korzyść podatkowa – wynosząca mniej niż 2 punkty procentowe – może nie zrekompensować Towarzystwu wyższych opłat. - - Co więcej ze względu na okres inwestycji powinniśmy porównywać fundusze antypodatkowe do funduszy rynku pieniężnego. Jako przykład może posłużyć nasz fundusz UniKorona Rynek Pieniężny FIO, w którym nie pobieramy opłaty manipulacyjnej, a całkowite koszty obciążające aktywa (w tym opłata za zarządzanie) wynoszą zaledwie 1,5%. Z moich informacji wynika, że fundusze antypodatkowe nie oferują tak niskich opłat – dodaje Małgorzata Góra.

Przede wszystkim jakość zarządzania

Union Investment TFI SA stawia na wynik – Od początku istnienia trzymamy się jednej zasady – wyjaśnia prezes Góra – z punktu widzenia naszych uczestników najważniejszy jest wynik. Dzięki temu udaje nam się konsekwentnie realizować założoną strategię. Podczas, gdy inne towarzystwa przekazują potencjalnym uczestnikom komunikat „Uciekaj przed podatkiem”, my chcemy przekonać klienta hasłem: „Postaw na wynik, postaw na jakość zarządzania”. Już niedługo - w grudniu przyszłego roku - klienci ocenią, jaka inwestycja była dla nich korzystniejsza. Od tego będzie zależało, gdzie ulokują środki wypłacone z inwestycji antypodatkowych. Zapewniam, że dołożymy starań, aby osoby, które dzisiaj nie przykładają wagi do naszej jakości, zdały sobie z niej sprawę, porównując opłacalność obu inwestycji w ciągu nadchodzących 12 miesięcy – podsumowuje prezes Góra.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
WIG -0,59% 64 474,44
2017-10-18 17:15:00
WIG20 -0,48% 2 502,34
2017-10-18 17:15:00
WIG30 -0,56% 2 869,10
2017-10-18 17:15:00
MWIG40 -0,85% 4 846,80
2017-10-18 17:15:00
DAX 0,37% 13 043,03
2017-10-18 17:36:00
NASDAQ 0,01% 6 624,22
2017-10-18 22:02:00
SP500 0,07% 2 561,26
2017-10-18 22:07:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl