Unijni liderzy uzgadniają wspólną reakcję na kryzys związany z koronawirusem

Liderzy krajów UE rozpoczęli po godz. 16 wideokonferencję, podczas której będą rozmawiać o odpowiedziach na epidemię koronawirusa i strategii w sprawie. kryzysu, który on wywołuje. "27" chce bronić przed przejmowaniem przez zagraniczne podmioty strategicznych firm.

To już trzecia wideokonferencja szefów państw i rządów krajów UE od wybuchu pandemii, ale po raz pierwszy zastępuje ona regularny szczyt, który miał się odbyć w Brukseli.

Choć na razie liczba zachorowań rośnie i nie wiadomo jak długo obowiązywać będą specjalne środki takie jak ograniczenia w wychodzeniu z domów obywateli, czy zamknięte granice, szczyt ma zająć się strategią wyjścia z tych nadzwyczajnych środków.

"Cały czas mamy pilną potrzebę walki z pandemią koronawirusa i jej bezpośrednimi konsekwencjami. Powinniśmy jednak zacząć przygotowywać środki potrzebne do powrotu do normalności naszych społeczeństw i gospodarek, a także zrównoważonego wzrostu" - napisano w projekcie wniosków ze szczytu, które widziała PAP.

Liderzy mają podkreślić, że epidemia, która dotyka ludzi na całym świecie, będzie miała długoterminowy wpływ na globalną gospodarkę i handel. Z nieoficjalnych informacji dyplomatycznych wynika, że nie ma mowy, by na poziomie unijnym zapadła na razie zgoda na wspólne zadłużanie się poprzez koronaobligacje emitowane przez fundusz ratunkowy strefy euro ESM.

Dziewięć krajów unijnych, w tym Francja, Włochy i Hiszpania, zaapelowało we wspólnym liście przed szczytem o prace nad takim rozwiązaniem, ale kraje północnej Europy z Holandią i Niemcami na czele są przeciwne. Jak tłumaczył dziennikarzom dyplomata jednego z tych państw chodzi o utrzymanie w zanadrzu instrumentów, które będą ostatnią deską ratunku w kryzysie.

Projekt wniosków na szczyt nie wspomina nic o koronaobligacjach polecając jedynie ministrom finansów dalsze prace nad odpowiedzią na ten bezprecedensowy kryzys. "Nasze państwa członkowskie podjęły szeroko zakrojone działania wspierające ich gospodarki i by łagodzić problemy społeczne związane z bezrobociem. Wykorzystamy instrumenty UE, aby wspierać ich działania w niezbędnym zakresie" - napisano w dokumencie.

Rada Europejska ma poprzeć wytyczne zaproponowane w środę przez Komisje Europejską w sprawie przyglądania się bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, tak by chronić przed przejęciami "strategiczne aktywa i technologie". Przecenione na światowych giełdach firmy mogą być łatwym łupem dla podmiotów z krajów trzecich. UE chce zapobiec sytuacji, w której przedsiębiorstwa z państw członkowskich, zwłaszcza z krytycznych sektorów ochrony zdrowia, trafiłyby w obce ręce.

W odpowiedzi na działania UE wobec niemieckiej firmy biotechnologicznej CureVac, którą chcieli przejąć Amerykanie, KE obiecała jej w minionym tygodniu 80 mln euro na badania dotyczące szczepień.

"Jak w każdym kryzysie, gdy nasze aktywa przemysłowe i korporacyjne mogą być pod presją, musimy chronić nasze bezpieczeństwo i suwerenność gospodarczą" - mówiła w środę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Tematem szczytu ma być też pomoc unijnym obywatelom, którzy utknęli zagranicą, kontrola granic, walka z dezinformacją. Liderzy mają też zwrócić się do KE, by przyspieszyła wysiłki na rzecz zapewniania odpowiedniego wyposażenia w sprzęt medyczny.

Rada Europejska ma zwrócić ponadto uwagę, że w świetle rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia kwestią pilną jest zwiększenie możliwości wykonywania testów na koronawirusa. Przywódcy mają też zapewnić, że zrobią wszystko co możliwe, by wesprzeć badania i europejską naukę w opracowywaniu metod walki z Covid-19.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil