REKLAMA

Unijne "nie" dla kolejowego "gazociągu północnego"

2013-10-17 09:55
publikacja
2013-10-17 09:55

Komisja Europejska mówi Moskwie "nie", chroniąc interes Polski. Chodzi o rozbudowę szerokotorowej kolei do Wiednia. Rosja zabiega o unijne dofinansowanie, ale go nie dostanie. Tak zapewnił w Tallinie w rozmowie z Polskim Radiem komisarz do spraw transportu Siim Kallas, rozwiewając obawy naszego kraju.

Połączenie kolejowe z Rosji, przez Kazachstan, Ukrainę i Słowację do Austrii jest - jak argumentuje Warszawa - zagrożeniem dla jej interesów. Plany przewidują bowiem ominięcie Polski przy tranzycie towarów ze Wschodu. Moskwa w ostatnich miesiącach usilnie lobbowała w Brukseli i zabiegała o unijne pieniądze na tę inwestycję, bo jest ona kosztowna. Komisja Europejska do tej pory nieoficjalnie mówiła, że te plany jej się nie podobają.

Teraz komisarz do spraw transportu, w rozmowie z Polskim Radiem, stanowczo te plany odrzucił. "Jak można prosić europejskich podatników, by finansowali inwestycje ważne kraju spoza Unii. Z prywatnych pieniędzy? Proszę bardzo, można budować, nikt Rosjanom nie przeszkodzi, ale to nie jest projekt priorytetowy dla Unii. Nie wyobrażam sobie, by Europa mogła go sfinansować" - powiedział Polskiemu Radiu komisarz do spraw transportu Siim Kallas.

Negatywnie o rozbudowie szerokiego toru z Rosji do Wiednia, z ominięciem Polski, wypowiadali się w Brukseli przedstawiciele PKP. Podkreślali, że to zagrożenie dla linii LHS - towarowego połączenia szerokotorowego do Sławkowa. Niektórym nasuwały się skojarzenia z Gazociągiem Północnym. On też połączył Rosję z Europą, z pominięciem Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Płomecka/Tallin/dabr

Źródło:IAR
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Karol
Gazociąg północny dostaliśmy w prezencie za przedkładanie interesów Ukrainy nad własne!
~Z.
Jeśli myślisz, że ue robi coś dla Polski to jesteś bardzo naiwny albo to prowokacja.
~ziutek
Komisja Europejska mówi Moskwie "nie", chroniąc interes Polski- dowcip roku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki