REKLAMA
PIT 2023

Unijna pomoc dla Ukrainy. UE znajdzie sposób na obejście weta Węgier

2023-12-08 18:43
publikacja
2023-12-08 18:43

Unia Europejska znajdzie sposoby, by dostarczyć pomoc finansową Ukrainie, nawet jeśli Węgry zawetują na najbliższym szczycie pomoc dla Kijowa oraz rozpoczęcie z nim negocjacji akcesyjnych – powiedział w piątek agencji Reutera wysoki rangą urzędnik UE.

Unijna pomoc dla Ukrainy. UE znajdzie sposób na obejście weta Węgier
Unijna pomoc dla Ukrainy. UE znajdzie sposób na obejście weta Węgier
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Premier Węgier Viktor Orban zagroził zawetowaniem 50 mld euro pomocy dla Kijowa do 2027 r. oraz zgody na rozpoczęcie z Ukrainą negocjacji akcesyjnych. Gdyby te dwa punkty nie zostały przyjęte, byłby to ogromny cios dla Ukrainy, wyczerpanej po blisko dwóch latach wojny z Rosją.

„Wiemy, jakie to ważne. Europejscy przywódcy są odpowiedzialni. Przynajmniej dwudziestu sześciu” – oświadczył urzędnik uczestniczący w przygotowaniach do szczytu, zastrzegając swą anonimowość.

„(Przywódcy) spełnią swoje obietnice” – zapewnił urzędnik.

Jeśli Orban zawetuje pomoc w wysokości 50 mld euro, UE może przyznać mniejsze sumy na krótszy okres lub też pozostałe 26 państw może zwiększyć dwustronną pomoc dla Ukrainy - wyjaśnił.

UE przekazała Ukrainie w tym roku 18 mld euro, co Węgry do ostatniej chwili blokowały w grudniu zeszłego roku, zanim nie oświadczyły, że uzyskały ustępstwa ws. zamrożonych funduszy unijnych.

Urzędnik UE ocenił, że możliwy jest ponowny kompromis, dodał jednak: „węgierscy chuligani stanowią problem, jeśli chodzi o naszą politykę w związku z napaścią Rosji na Ukrainę”.

Przed szczytem UE spodziewana jest decyzja ws. odblokowania Budapesztowi dostępu do 10 mld euro. Gdyby Orban mimo to zablokował rozpoczęcie z Ukrainą negocjacji akcesyjnych, prawdopodobnie załamałyby się też analogiczne starania akcesyjne Gruzji i Bośni – twierdzą dyplomaci. (PAP)

mw/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
lpg_plus_benzyna
Jakakolwiek pomoc finansowa zostanie rozkradziona prze ukraińskich urzędników. Święta idą, rodzinie mercedesy trzeba pokupować...
trpaslik
Unia Europejska zostanie wmanewrowana przez Jankesów w wieloletni konflikt w swoim sąsiedztwie. Po wyborach w USA zostanie z tym bałaganem sama. Lobbyści działają, a stawką jest czy UE będzie miała szansę na równorzędną rozgrywkę z USA, Chinami i Indiami, czy też stanie się wspólnotą 2 kategorii.
and00
Co do tego ma konflikt z ruskimi z Rosji?
problem jest w szalonej polityce ekologicznej, emigracyjnej i gospodarczej samej UE

Tu nic nie pomoże, Unia zaora się sama
itso_not_to_be
"będzie miała szansę na równorzędną rozgrywkę" zaktualizuj się nie ma szans jesteśmy wielkimi przegranymi a to dopiero początek rozbiorów
vacarius
A niech sobie Orban dołączy do Unii Euro-Azjatyckiej i przestanie w końcu udawać demokratę.
itso_not_to_be
on nie udaje tylko przydupasy mają taka potrzebę by poczuć sie lepiej ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jas2
Może odwrotnie? Rokowania akcesyjne - Tak!, Ale kasa? Po co i na co?

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki