Unii wystarczy zimą gazu, nawet bez dostaw przez Ukrainę

Europie tej zimy nie zabraknie gazu ziemnego, nawet jeżeli nie dojdzie do zawarcia nowego porozumienia ws. dostaw z Rosji przez Ukrainę - wynika z niemieckiego raportu publikowanego w środę. Obecna umowa ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa z końcem roku.

(fot. Fabian Bimmer / )

"Zapas gazu na zimę jest zabezpieczony, nawet jeżeli rozmowy o dostawach gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy zakończą się fiaskiem" - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Gospodarki Ekonomicznej (Energiewirtschaftliche Institut, EWI) na Uniwersytecie Kolońskim.

Badanie wskazuje, że ceny gazu w Niemczech mogą umiarkowanie wzrosnąć, ale nie będzie zakłóceń w dostawie. Magazyny gazu są pełne, ceny są na najniższym poziomie od lat ze względu na nadpodaż gazu, a relacje są dużo lepsze niż 10 lat temu, kiedy to Rosja i Ukraina kłóciły się o ceny i płatności - podaje w raporcie EWI.

Jak podkreśla Reuters, Moskwa twierdzi, że nie chce wojny gazowej z Ukrainą podobnej do tej z 2009 r., która doprowadziła do zakłóceń w dostawach gazu do wielu europejskich państw. Negocjacje w sprawie nowej umowy komplikują jednak takie sprawy, jak postępowania arbitrażowe czy aneksja Krymu przez Rosję w 2014 r.

Z prognozy EWI wynika, że zakłócenia w tranzycie przez Ukrainę do Europy od stycznia 2020 r. mogą skutkować zmniejszeniem ilości gazu eksportowanego z Rosji do UE o 6,3 mld metrów sześciennych w ciągu tego miesiąca. 83 proc. deficytu uzupełniono by gazem z zapasów w podziemnych magazynach, a pozostałą część - importowanym ciekłym gazem ziemnym (LNG).

Oznaczałoby to wzrost cen gazu w Niemczech o 5 proc., a w Polsce - o 1 proc. W przypadku wystąpienia wyjątkowo niskich temperatur wzrost cen mógłby być odrobinę większy.

Rosja poinformowała, że w czwartek może się odbyć spotkanie z rosyjskim Gazpromem i ukraińskim Naftogazem, jeżeli firmy te będą gotowe na rozmowy. Zdaniem Kremla, prezydent Rosji Władimir Putin i jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski mogą omówić problematyczne kwestie podczas spotkania w poniedziałek w Paryżu.

Reuters przypomina, że w 2011 r. został oddany do użytku gazociąg Nord Stream 1, który omija Ukrainę, a Nord Stream 2 ma ruszyć w połowie 2020 r. (PAP)

kib/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 _jasko

Z tekstu wynika, że 17 proc. ewentualnego "deficytu uzupełniono by (...) gazem importowanym ciekłym gazem ziemnym (LNG).
Oznaczałoby to wzrost cen gazu w Niemczech o 5 proc., a w Polsce - o 1 proc."

Czy to znaczy, że LNG jest droższy od rosyjskiego, a Niemcy wyraźniej mniej za rosyjski gaz płacą?

! Odpowiedz
0 1 1984

Oznacza to, że w czasie deficytu rosną ceny spot. Tylko skończony naiwniak myśli, że braki da sie uzupełnić kontraktem.

Instytut jest nieco naiwny. Zuzycie gazu bardzo mocno zalezy od temperatury. Czyli gdyby były bardzo duze mrozy deficyt nie wyniesie kilkanaście procent lecz kilkadziesiąt!

! Odpowiedz
58 9 ajwaj

Na dzien dzisiejszy prez. Putin powiedzial, ze zadania UKR za tranzyt sa nierealne.

Dzialania Ukrainy (PIS-PL podobnie) sa pod uwaga niemieckiego Bundestagu-Sejmu.

""Zdaniem Klausa Ernsta, przewodniczącego niemieckiej Komisji Gospodarczej i Energetycznej Bundestagu, Ukraina domaga się sankcji USA wobec gazociągu Nord Stream 2, co może podważyć POMOC!!! UE ​​dla tego kraju. Powiedział to RIA Novosti i nie wykluczył środków zaradczych Niemiec przeciwko USA. (cla na parowce LNG).
Ernst powiedział, że poparcie dla sankcji USA przez Ukrainę jest niedopuszczalne. Kraj, który otrzymał duże wsparcie polityczne i finansowe od UE i nadal je otrzymuje, ale jednocześnie popiera eksterytorialne sankcje USA, które podważyłyby niemiecką politykę energetyczną, kwestionuje tę pomoc.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
54 3 ajwaj

Prez. Trump i Merkel w rozmowie (NATO) nieco rozbroili temat sankcji przeciw NordStream 2.
Prez. Trump "mamy z NS2 problem, a moze nie problem, moze nic nie bedzie".
Odszedl (poki co) od retoryki sciezki wojennej

! Odpowiedz
42 4 ajwaj odpowiada ajwaj

UPDATE:
A jednak prez. Trump trafil z NordStream 2

""Kongresmen przyznał, że niemożliwe jest zatrzymanie gazociągu Nord Stream 2.

WASHINGTON, RIA Novosti, Demokratyczny Senator Chris Murphy wątpił w zdolność USA do zatrzymania Nord Stream 2. Powiedział to na konferencji w Waszyngtonie, zorganizowanej przez Radę Atlantycką. Polityk uważa, że Stany Zjednoczone muszą znaleźć "inne odpowiedzi" na tę sytuację.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,01% 1 557,45
2020-01-20 03:34:00
MIEDŹ 0,10% 6 275,25
2020-01-20 03:34:00
ROPA 0,75% 65,59
2020-01-20 03:34:00
SREBRO -0,06% 18,02
2020-01-20 03:34:00
PLATYNA 0,11% 1 028,20
2020-01-20 03:33:00

Znajdź profil