Unia rozważy uznanie Hezbollahu za organizację terrorystyczną

Libański Hezbollah może trafić na unijną listę organizacji terrorystycznych. To konsekwencja uznania przez bułgarskich śledczych odpowiedzialności Hezbollahu za zamach w Burgas nad Morzem Czarnym do jakiego doszło w zeszłym roku. Unijna rzeczniczka spraw zagranicznych Maja Kocijancic podkreśliła, że libańska organizacja jeszcze na listę nie trafiła, a umieszczenie jej tam jest jedną z rozważanych opcji. Dyskusja na ten temat odbędzie się w trakcie spotkania szefów dyplomacji krajów UE 18 lutego.

Z apelem do wspólnoty o uznanie Hezbollahu za organizację terrorystyczną zwrócił się premier Izraela Benjamin Netanjahu, który od początku oskarżał o zorganizowanie zamachu Hezbollah i wspierające to ugrupowanie władze w Teheranie. Iran odrzucał zarzuty, twierdząc, że zamach przeprowadzili izraelscy agenci.

O reakcję Unii Europejskiej na ustalenia bułgarskich śledczych zaapelowały także Stany Zjednoczone, które od dawna uznają Hezbollah za ugrupowanie terrorystyczne.

Według ustaleń bułgarskich śledczych, są podstawy do przypuszczeń, że w ataku, w którym w lipcu ubiegłego roku zginęło pięciu obywateli Izraela i ich bułgarski kierowca, brało udział dwóch członków Hezbollahu. Posługiwali się oni fałszywymi prawami jazdy wyprodukowanymi w Libanie, kraju, w którym Hezbollah - szyicka milicja wspierana przez Iran - ma swoje bazy. Zamachowcy posługiwali się paszportami Kanady i Australii, ale przez kilka lat mieszkali w Libanie.

IAR/rt&wcz/łp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Gość Maria

bułgarscy śledczy ustalili "że sa podstawy do przypuszczeń" i to ma być dowód i podstawa do uznania Hezbollachu za organizację terrorystyczną ? po prostu jak zwykle przeszkadza żydkom i tyle, UE w podskokach to uzna wiadomo komu nie moga odmówić.

! Odpowiedz
0 0 ~Baca

na listę idą ci co szkodzą Żydom , a nie Polakom, PO to filia Żydokomuny, więc jest wychwalana w Euro-kibucu.

! Odpowiedz
0 0 ~Qwerty321

Bez przesady. PO ma character kryminalistyczny a nie terrorystyczny. Oni otwarcie nie terroryzują ludności.

! Odpowiedz
0 0 ~gosc

TO NIECH ZARAZ DOPISZA DO LISTY TEZ PO JAKO ORGANIZACJE TERRORYSTYCZNA ZA ZNISZCZENIE GOSPODARCZE KRAJU

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil