Unia godzi się na 2003 rok ?

Unia godzi się na 2003 rok ?

Jeszcze do niedawna teza, że sama UE - nie mówiąc już o krajach kandydujących - nie będzie gotowa do przyjęcia nowych członków przed rokiem 2006, wydawała się mieć duże grono zwolenników. Jednak opinie na ten temat najwyraźniej szybko ewoluują.

Po dorocznej sesji Rady Stowarzyszenia UE-Polska w Luksemburgu, która zakończyła się dzisiaj, komisarz UE ds. poszerzenia Guenter Verheugen oświadczył, że Unia będzie gotowa powitać nowe kraje od końca 2002, a rok 2003 jako docelowy termin ich przyjęcia do UE to "całkowicie realistyczna data". To niemal przełom po nie tak dawnej wypowiedzi tego samego Verheugena, który opowiadał się stanowczo za nie podawaniem żadnych terminów, ponieważ może to zdemobilizować kraje członkowskie i osłabić ich gotowość do ponoszenia niezbędnych wysiłków i wyrzeczeń dla osiągnięcia jak najlepszego stopnia przystowania.

Oczywiście oświadczenie komisarza Verheugena nas może tylko cieszyć, dał zresztą temu wyraz obecny na sesji minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski potwierdzając po raz kolejny, że "Polska nadal zamierza osiągnąć pełną gotowość do członkostwa na początku 2003 roku".

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil