Katalońscy separatyści wezwali UE do uruchomienia art. 7 wobec Hiszpanii

2019-05-03 00:39
publikacja
2019-05-03 00:39

Dwie katalońskie organizacje separatystyczne wezwały władze UE do wszczęcia wobec Hiszpanii procedury przewidzianej w art. 7 traktatu unijnego dotyczącej naruszenia praworządności. Zarzucają one Madrytowi dyskryminację obywateli i mniejszości narodowych.

/ fot. Jon Nazca / Reuters

W czwartek wniosek o uruchomienie art.7 traktatu unijnego wobec Hiszpanii złożyła Rada na Rzecz Republiki (Consell per la Republica) oraz Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC). Szefem pierwszego separatystycznego ugrupowania jest były premier Katalonii Carles Puigdemont. Z kolei drugiemu przewodzi osadzony w więzieniu w Madrycie pod zarzutem rebelii Jordi Sanchez.

"Jeśli KE zaakceptuje ten wniosek, inicjatorzy akcji będą mieli rok na zebranie 1 mln podpisów w co najmniej siedmiu krajach UE. Jeśli uda się je zgromadzić KE będzie mogła zadecydować na rzecz lub przeciw uruchomieniu art. 7" - napisał w czwartek wydawany w Katalonii dziennik "La Vanguardia".

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli Carles Puigdemont zapowiedział, że w sytuacji braku zgody KE na uruchomienie art. 7 unijnego traktatu sprawa zostanie zaskarżona do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

"Nadszedł moment, aby pokazać siłę obywateli (…). Inicjatywa ta nie służy wypowiedzeniu się na temat niepodległości Katalonii, ale na temat stanu praworządności Hiszpanii" - powiedział Puigdemont.

Podczas konferencji Puigdemont przypomniał o uruchomieniu procedury art. 7 traktatu UE wobec Polski i Węgier w 2018 r. Wskazał, że osobą, która sprawowała pieczę nad procedurą służącą ich ukaraniu był wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Puigdemont zachęcił go do kontroli "stanu państwa prawa w Hiszpanii".

Nawiązanie do Timmermansa jest aluzją Puigdemonta do kwietniowej wypowiedzi holenderskiego polityka. Wiceprzewodniczący KE stwierdził, że "Hiszpania jest państwem prawa, w którym w sposób pełny szanowane są prawa demokratyczne oraz prawa człowieka".

W czwartkowej konferencji prasowej z udziałem Puigdemonta uczestniczyło m.in. dwoje jego byłych ministrów Toni Comin oraz Clara Ponsati. Wszyscy są poszukiwani przez hiszpański wymiar sprawiedliwości w związku z organizacją referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 r.

Od lutego 2019 r. przed Sądem Najwyższym w Madrycie prowadzony jest proces dwunastu polityków z Katalonii, którym zarzuca się m.in. rebelię w związku z plebiscytem niepodległościowym.

W niedzielę Hiszpańska Państwowa Komisja Wyborcza zablokowała możliwość startu w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Carlesa Puigdemonta, a także Toniego Comina i Clary Ponsati. Byli oni umieszczeni na liście bloku Razem dla Katalonii (JxCat) w głosowaniu zaplanowanym na 26 maja.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
glos_rozsadku
czas by związek socjalistycznolewackiego UE się rozpadł.
michal741
Obecnie Polska ma najlepsze prawo i restrykcje wobec zagrożeń w UE. Wystarczy popatrzeć co dzieje się na zachodzie, wszędzie burdel, zamieszki i hipokryzja
jkendy
Powiem szczerze wole taki burdel niż powrót do komunizmu u nas. Zawłaszczanie sądów żeby zamykać opozycje i tuszować przestępstwa pisu. Zawłaszczanie mediów publicznych żeby dyskredytować opozycję i karmić propagandą. Plus ciche podwyzki podatków i głosne rozdawnictwo żeby wygrać wybory za wszelka cenę.
and00 odpowiada jkendy
A jak wszystkie media i sądy ( pamiętaj że po PO ZSL zaczęło kombinacje z TK) były internacjonalistyczne to było dobrze? Teraz chociaż prawa strona ma TVP, a lewacy TVN, GW z resztą Agory, Onet i inne
PO obiecywało 3x15% PIT CIT VAT, abstrahując że nic z tego nie realizowali, to było odpowiedzialne? Deficyty po 9%
A jak wszystkie media i sądy ( pamiętaj że po PO ZSL zaczęło kombinacje z TK) były internacjonalistyczne to było dobrze? Teraz chociaż prawa strona ma TVP, a lewacy TVN, GW z resztą Agory, Onet i inne
PO obiecywało 3x15% PIT CIT VAT, abstrahując że nic z tego nie realizowali, to było odpowiedzialne? Deficyty po 9% PKB były ok? PiS za zeszły rok zrobił 0,5%
Rozdając na prawo i lewo
Kto się bardziej nadaje do rządzenia?
marxs odpowiada and00
ale wy PISy już nisko upadliście jak porównujecie się obecnie do jak twierdziliście zlodziei z PO przecież miały byc PISowskie cuda na kiju a okazuje sie że jest jeszcze dużo gorzej niż za PO
lelo1949 odpowiada marxs
Skąd wiesz ,że jest gorzej,z TVN?,masz klapki na oczach
kowalzmordoru odpowiada jkendy
Hehehe... Sądy... Masz na myśli ten z którego wynieśli akta sprawy Biedronia w prawie pobicia matki... Tak, w sądach jest jeszcze dużo komuny
piterro1980 odpowiada jkendy
Powrót do komunizmu? Przepraszam a kiedy to niby w Polsce skończył się komunizm? W 89'? Kiedy pierwszym prezydentem został Jaruzel a premierami byli odpowiednio Rakowiecki, Kiszczak, Mazowiecki. Mazowiecki też komuch- proszę prześledzić karierę polityczną tego pana. Masz na myśli może prezydenturę ,,Bolka'' Powrót do komunizmu? Przepraszam a kiedy to niby w Polsce skończył się komunizm? W 89'? Kiedy pierwszym prezydentem został Jaruzel a premierami byli odpowiednio Rakowiecki, Kiszczak, Mazowiecki. Mazowiecki też komuch- proszę prześledzić karierę polityczną tego pana. Masz na myśli może prezydenturę ,,Bolka'' czy Kwaśniewskiego. Rządy Oleksego, Pawlaka, Cimoszewicza czy Millera? Kiedy to komuna upadła? Kiedy to niby nastąpiło to odejście od komunizmu? Kiedy byłą przeprowadzona rzetelna lustracja, dekomunizacja, rozliczenie za zbrodnie i występki ,,czerwonych eminencji''? Pojęcia nie masz o czym mówisz. ,,Ciche podatki''? A jakie konkretnie bo o takim podatku jeszcze nie słyszałem. Propaganda? Najwięksi propagandyści to właśnie ci lewaccy kontynuatorzy komunistycznego chlewa.

Powiązane: Katalonia w drodze do niepodległości od Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki