REKLAMA
WEBINAR

Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy z Rosją

2022-12-09 16:52
publikacja
2022-12-09 16:52

Straż Graniczna podpisała w piątek z firmą TELBUD S.A. umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej - poinformowała rzeczniczka prasowa Straży Granicznej por. Anna Michalska. Projekt bariery ma powstać w najbliższych tygodniach, zaś budowa rozpocznie się w marcu.

Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy z Rosją
Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy z Rosją
fot. KPRM / / Flickr

Bariera elektroniczna na granicy z obwodem kaliningradzkim będzie miała długość 199 km i obejmie zasięgiem działania całą lądową granicę polsko-rosyjską oprócz Mierzei Wiślanej, gdzie już od kilku lat granicę chronią urządzenia elektroniczne.

Jak poinformowała SG, wykonawcą umowy jest firma TELBUD S.A. z siedzibą w Poznaniu. Na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac zakontraktowano kwotę ponad 373 mln zł, w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych, priorytetowych odcinkach granicy.

W ramach umowy zostanie zaprojektowany i wybudowany zespół współdziałających urządzeń elektronicznych wraz z oprogramowaniem, komponentami teleinformatycznymi oraz elementami pomocniczymi do ochrony granicy.

"Będą one wykorzystywały czujniki wykrywające różne cechy fizyczne obiektów. Zapewni to kompleksowy obraz sytuacyjny, gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji w sposób ciągły, niezależnie od ukształtowania terenu i warunków atmosferycznych" - poinformowała SG.

Umowa obejmuje również przygotowanie Centrum Nadzoru w Kętrzynie na terenie działania Warmińsko-Mazurskiego OSG, gdzie będą analizowane przesyłane z bariery elektronicznej dane. W najbliższych tygodniach wykonawca ma przygotować projekt zapory, zaś prace w terenie mają się rozpocząć w marcu.

Bariera elektroniczna - jak zaznacza SG - zapewni wykrywanie wszystkich zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, przede wszystkim związanych z nielegalną migracją oraz przemytem towarów.

Jak poinformowała por. Anna Michalska, choć od października na granicy polsko-rosyjskiej nie odnotowano prób nielegalnego przekroczenia tzw. zielonej granicy, to każdy element zabezpieczenia granicy jest dla formacji bardzo cennym wsparciem.

Poinformowała, że również na granicy polsko-białoruskiej, na odcinkach, gdzie działa już bariera elektroniczna, nie odnotowano żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Budowa bariery elektronicznej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa, która zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 r., określa zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (9)

dodaj komentarz
chudyjakszkapa
putler ostatnio pierze mózgi kacapom że Polska chce napaść na kacapów i anektować zachodnią Ukrainę :-)

ot kacapska "prawda" :-)

kacapy to sekta omamiona przez starców komuchów z KGB....
darius19
Rosja kraj bandycki. Napada slabszych sasiadow. "zommek" dyżurny na farmie Putlera juz jest. Jak zwykle linki do Ławrowa. Pewnie Ukraina napadla na Rosje i ja wyniszcza? Co ruskim ten narod zawinil? Postawil sie carowi?
zoomek
https://dorzeczy.pl/opinie/378793/sn-ukrainy-symbol-ss-galizien-nie-jest-nazistowski.html
Dlaczego jesteście tacy obrzydliwi towarzyszu darjus? Gdzie jest kres świństwa do którego się posuniecie?
aszkenazyjski
Banderowcy dezerterzy nadaja, przy okazji ssac polskich podatnikow.

Tak, wiecej nienawsci do Zydow tow.Zoomek.
zoomek
https://www.youtube.com/watch?v=6rJF7FPwXdQ
"Sąd Najwyższy Ukrainy: symbole SS Galizien nie są nazistowskie"
Klaskać!
barnapapa
Wiosną 1940 roku na rozkaz stalina siepacze z NKWD zamordowali niemal 22 000 polskich oficerów, policjantów, urzędników
zoomek odpowiada barnapapa
To prawda - OBIE cyrylice są patologiczne. Absolutnie nie będę kwestionować ruskich zbrodni. Ba - nie wierzę w pancerną brzozę. Natomiast rzeczywistość jest taka że globalnie rządzą pssychoopaci - Biden, Benet, Putin, Zełenski a przede wszystkim żydowskie rody banksterskie.
Pozdrawiam.
aszkenazyjski odpowiada barnapapa
W plutonie egzekucyjnym bylo 85% Ukraincow. Do akt i nauki , to nic nie kosztuje tylko czas.

Jak masz czas siedziec w internetach to przetwoz czas inaczej.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki