Ulicami Warszawy przeszedł Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Młodzież, która chce zwrócić uwagę na skutki zmian klimatycznych, w piątek od rana protestowała na ulicach Warszawy. Demonstracja rozpoczęła się o godz. 11 na rondzie ONZ, skąd uczestnicy przemaszerowali na rondo de Gaulle'a. Marsze odbywają się też w kilkunastu innych polskich miastach.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Ulicami stołecznych ulic przeszło kilkaset demonstrantów, którzy nieśli transparenty z hasłami: "Nie zabierajcie nam przyszłości", "Dzieci i ryby mają głos", "Jesteśmy zagrożonym gatunkiem", "Use your brain, not plastic" ("Używaj mózgu, nie plastiku").

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to inicjatywa uczniów i uczennic polskich szkół, którzy, jak podkreślają, są apolityczni. Do demonstracji zainspirowała ich 16-letnia aktywistka Greta Thunberg, która w ubiegłym roku rozpoczęła podobne strajki w Szwecji. Nastolatka uczestniczyła w grudniowym szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach. Zarzuciła decydentom brak działań na rzecz ochrony klimatu.

"My, polska młodzież, nie spoczniemy, dopóki nie wymusimy na politykach zdecydowanych działań zapobiegających zapaści naszego życia. Dopóki jest nadzieja na zatrzymanie katastrofy, każdy z nas liczy się w tej decydującej walce!" - zaznaczają organizatorzy przemarszu na stronie wydarzenia.

Uczestnicy manifestacji na Rondzie de Gaulle’a kredą wypisali na jezdni hasła: "Ziemia jest tylko jedna", "Stop dla węgla", "Nie bądźcie egoistami, działajcie razem z nami". Skandowali hasła: "Prawa człowieka, a nie sucha rzeka", "Edukujcie, nie emitujcie".

"Zaczęło do mnie dochodzić, im starsza się staję, że tak naprawdę ode mnie zależy przyszłość naszego świata" – powiedziała PAP uczestnicząca w manifestacji uczennica LO im. Jarosława Dąbrowskiego Zuzanna Pstrągowska. "Chcę, żeby coś się zmieniło na lepsze. Chcę, żeby nie wymierały gatunki, żeby ocean nie był zaśmiecany. Chcę po prostu aktywnie uczestniczyć w oczyszczaniu naszego świata" – zaznaczyła.

Jeden z organizatorów marszu podkreślił, że większość partii politycznych w swoich programach w ogóle nie odnosi się do kryzysu klimatycznego albo przedstawiają one propozycje dalece niewystraczające. "Żądamy od dorosłych reprezentacji. To my w największym stopniu odczujemy skutki dzisiejszej bierności. Nie mając praw wyborczych, domagamy się, by podejmowali wybory w odpowiedzialności wobec nas i przyszłych pokoleń" - podkreślił.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, oprócz Warszawy, przeszedł również ulicami kilkunastu innych miast, m.in. Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Opola i Poznania.(PAP)

autorka: Ewelina Miszczuk

emi/ mhr/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 raficus

Popatrzcie na nich.
Szkoda mi ich, tacy młodzi a już ogłupieni.

! Odpowiedz
0 21 1984

Kiedy byłem małym chłopcem hej... Też korzystałem z każdej okazji by nie iść do szkoły.

W wolne dni manifestujcie, w pozostałe zakuwajcie chemię i fizykę bo sądząc po hasłach i wypowiedziach mocno kuleje. Na początek polecam zapoznanie się z prawem zachowania materii oraz sprawnoscią ( dla starszych klas dokładne omówienie wzoru Carnota). Jak to opanujecie możemy pogadać o realnych działaniach w/s klimatu. Demagogów po prostu nie trawię!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 22 niewierzacyateusz

" Chcę, żeby nie wymierały gatunki, " :)))))) ciekawe co to dziewczę ma z biologii ? pewnie szóstkę :)) albo przynajmniej piątkę

! Odpowiedz
1 35 tindala

Popłuczyny po " szwedzkiej kozie". Każde ze smartfonem w kieszeni i modnych ciuchach z pakistańskich i wietnamskich fabryk. Gdyby musieli zrezygnować z dotychczasowego stylu życia to rodzicom nie starczyło by pieniędzy na kozetkę u modnego psychoanalityka. A jedynie rezygnacja z konsumeryzmu i marzeń, że każdy może żyć jak wyimaginowana amerykańska klasa średnia zdoła spowolnić zmiany klimatyczne. Pozbierali by śmieci po ulicach byłaby z nich większa korzyść.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil