REKLAMA

Ulgi podatkowe dla emigrantów? Tak można zachęcić Polaków do powrotu

2020-03-09 04:45
publikacja
2020-03-09 04:45

Skutecznym rozwiązaniem mógłby być pakiet ułatwień i zachęt dla Polaków, którzy chcieliby wrócić do Polski. Na pewno warte rozważenia jest wprowadzenie dla tych, którzy przebywali za granicą ponad trzy lata, ulg podatkowych - powiedział poniedziałkowej "Gazecie Polskiej Codziennie" Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

/ fot. Yoss Cinematic / Pexels

Arak w poniedziałkowym wydaniu "GPC" stwierdził, że niemal 2,5 mln Polaków pracujących za granicą powinno się stać wyrzutem sumienia dla polityków, administracji, że do tej pory nie udało się stworzyć mechanizmów zachęcających do powrotu przynajmniej jakiejś części rodaków, którzy wyjechali z kraju po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. i otwarciu dla nas unijnego rynku pracy.

Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach obserwujemy mniejsze zainteresowanie emigracją zarobkową, czego efektem jest stopniowy spadek liczby Polaków mieszkających i pracujących na obczyźnie. Według przytoczonych przez niego danych w 2018 r. w krajach UE pracowało oficjalnie ok. 2 mln 460 tys. naszych rodaków, podczas gdy w 2017 r. było ich ponad 2 mln 540 tys. "Oznacza to, że ok. 80 tys. Polaków wróciło w tym okresie do Polski. Wszystko wskazuje na to, że w 2019 r. trend spadkowy się utrzymał, a nawet można zaryzykować twierdzenie, że skala powrotów była większa" - zauważył.

W ocenie Araka spadek liczby polskich emigrantów w Unii Europejskiej wynika przede wszystkim z opuszczania przez naszych rodaków Wielkiej Brytanii.

Zwrócił uwagę, że "według przeprowadzonego w 2018 r. przez Narodowy Bank Polski badania ankietowego od 10 do 15 proc. – w zależności od kraju – polskich emigrantów było zdecydowane wracać do Polski w niedalekiej przyszłości, niezależnie od poziomu wynagrodzeń". "Dobra sytuacja gospodarcza wpłynęła również na istotne zmniejszenie się odsetka emigrantów planujących pozostanie na emigracji na stałe względem tych, którzy zamierzają wrócić do Polski w dalszej przyszłości, za minimum trzy lata" - cytował raport.

Oszacował, że "w najbliższych latach do kraju mogłoby wrócić ok. 300 tys. Polaków". Jednak, jego zdaniem, trzeba im jednak stworzyć odpowiednie warunki.

Jego zdaniem "warte rozważenia jest wprowadzenie dla polskich emigrantów zachęt finansowych, np. w postaci ulg podatkowych". "Dzięki przyznanej na jakiś czas uldze podatkowej powracający uzyskiwaliby wyższe dochody, co pozwoliłoby im na lepszy start w ojczystym kraju. Takimi zachętami można by objąć np. tych, którzy przebywali za granicą ponad trzy lata" - tłumaczył. (PAP)

oloz/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
andre92
A po co ich sprowadzać?? brakuje rąk do pracy?? - po pierwsze likwidujemy urzędy pracy - bo po co skoro pracy pod dostatkiem,
mateuszms
Ulgi podatkowe dla powracających? To może niech zrobią ulgi dla tych co są jeszcze na miejscu żeby nie chcieli stąd uciekać.
karbinadel
Czy ten gościu ma jakiś chody w redakcji? Niedługo będzie się tu częściej pokazywał niż Kuczyńskie, a każdy jego następny pomysł jest coraz bardziej bezsensowny od poprzedniego
mbanny
Zgadzam się, Parak z błyskotliwych pomysłów nie słynie.

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki