REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna. Do 106 tys. zł odliczenia dla małżeństw

2020-02-18 13:04
publikacja
2020-02-18 13:04

Wymiana kotła, zakup materiałów budowlanych, wymiana okien, drzwi balkonowych czy instalacja paneli słonecznych to tylko część możliwości do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Sprawdzamy, o jakie wydatki można zmniejszyć podatek do zapłacenia za rok 2019.

fot. / / Pexels

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogę osoby rozliczające się stawką 18%, 32%, 19% oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatek można pomniejszyć o wydatki poniesione na ulepszenie domu, które przyczyniły się do spadku zużycia energii elektrycznej. Każdy ze współwłaścicieli budynku może odliczyć do 53 tys. zł. Małżonkowie, którzy są współwłaścicielami nieruchomości, mogą więc wspólnie odliczyć do 106 tys. zł. 

Co można odliczyć ramach ulgi termomodernizacyjnej?

W ramach ulgi można odliczyć od dochodu wydatki poniesione m.in. na:

  • zakup paneli słonecznych,
  • materiały budowlane,
  • zakup węzła cieplnego wraz z programatorem temperatury,
  • zakup kotła gazowego i olejowego,
  • stolarkę okienną i drzwiową.

Materiały budowlane muszą być wykorzystane w celu ocieplenia domu lub związane z instalacją urządzeń grzewczych. Odliczyć można również wydatki poniesione na audyt budynku przed realizacją projektu i koszty związane z montażem kotłów, paneli słonecznych czy okien lub drzwi.

Okna tak, szyby już nie

Wymiana okien w domu, która wpływa na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej podlega odliczeniu, przeczytamy w objaśnieniach przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Z kolei koszty wymiany samych szyb nie mogą być zaliczane do ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ są elementami stolarki okiennej, a nie całością. 

Odliczeniu w ramach ulgi nie podlegają wydatki lub ich części, które zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Podatnicy mogą rozliczyć się online za pośrednictwem platformy Twój e-pit. Do usługi logować można się od 15 lutego br. Zeznanie należy wypełnić do 30 kwietnia br., jeżeli podatnik tego nie zrobi, system rozliczy podatek automatycznie. 2019 rok upłynął pod znakiem dynamicznie zmieniających się przepisów prawa podatkowego - PIT dla młodych, zmiana skali podatkowej, wprowadzenie nowych ulg.

Rozlicz PIT za 2019 rok przez internet. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

DF

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ahim
Lepiej zrobić vat na te produkty 8% i bez odliczeń, biurokracji.
zenonn
Znowu ktoś łże jak pies, bredzi, oszukuje czytelników. Nie za delikatnie?

To nie jest odliczenie 106tys od podatku!

"Odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej dokonuje się od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2 ustawy PIT ..."
https://www.podatki.gov.
Znowu ktoś łże jak pies, bredzi, oszukuje czytelników. Nie za delikatnie?

To nie jest odliczenie 106tys od podatku!

"Odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej dokonuje się od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2 ustawy PIT ..."
https://www.podatki.gov.pl/media/5262/obja%C5%9Bnienia-podatkowe-z-9-wrze%C5%9Bnia-2019-r-w-sprawie-ulgi-termomodernizacyjnej.pdf
znawca_inwestor
a ty czemu łżesz w sprawie agory i sorosa? Że niby soros kupił agorę? Myślisz że ciemny lud to kupi trollu
zenonn odpowiada znawca_inwestor

https://businessinsider.com.pl/firmy/fundusz-sorosa-kupil-akcje-agory-warte-13-mln-dolarow/jh7913t
zenonn odpowiada znawca_inwestor
https://www.money.pl/gospodarka/george-soros-stoi-za-zakupem-radia-zet-dlaczego-wzbudza-takie-kontrowersje-6351587838875777a.html
oorim
a ulga dla tych co już dawno wybudowali budynki energooszczędne? jak zwykle poszkodowany jest ten, kto był przygotowany i pomyślał wcześniej...
krrzysiek2
szyby nie odliczysz okna tak!! co za idiotyzm ja się pytam! gdzie ciepło ucieka pakietem szybowym czy drewnianą ramą okna dachowego? Sam wymieniłem pakiety szybowe w oknach dachowych - starych z 97r na super ciepłe i co nie mam prawa do ulgi?? Kretyni stanowią prawo...
luka07
typowy krzysztof kretyn. Nie odliczysz szyb, bo tak to kazdy by zbita szybe wrzucal w koszty. jak wymieniasz okna to ma to wiekszy sens termoizolacyjny.
ous
Ty piszesz o dofinansowaniu z programu czyste powietrze, artykuł natomiast dotyczy ulgi termomodernizacyjnej. To są dwa różne programy rzadowe. W obu pojawia się jedynie kwota 52kpln.
donkojot
Rzeczywiście, moje niedopatrzenie, pisząc o programie miałem na myśli "Czyste powietrze". Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki