REKLAMA

Komisja Finansów Publicznych poparła ulgę dla dużych rodzin

2021-09-23 15:23
publikacja
2021-09-23 15:23
Komisja Finansów Publicznych poparła ulgę dla dużych rodzin
Komisja Finansów Publicznych poparła ulgę dla dużych rodzin
fot. Maria Svetlychnaja / / Shutterstock

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w czwartek poparła poprawkę do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzającą ulgę dla dużych rodzin, z czwórką i więcej dzieci.

W czwartek Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła omawianie zmian w ustawach podatkowych, jakie mają zostać wprowadzone w ramach "Polskiego ładu". Wśród kilku poprawek, które do tej pory zostały przez komisję zaakceptowane, znalazła się i taka, która wprowadza ulgę dla rodzin z 4 i więcej dzieci. Poprawkę zgłosił poseł Włodzimierz Tomaszewski z partii Republikanie, ale jej działanie wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

„Istotą poprawki jest, że rodzice z co najmniej 4 dzieci będą mieli dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tys. zł, a więc takiej, jak w przypadku PIT dla młodych. Jeśli rodzice rozliczają się na skali, to do kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł dolicza się 85 tys. zł, co daje odliczenie w wysokości 115 tys. zł na każdego rodzica. Co ważne, ta ulga dotyczy nie tylko osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych, ale też tych, którzy płacą podatek liniowy czy podatek zryczałtowany” – powiedział Sarnowski.

Jak mówił, koszt tej ulgi dla budżetu wyniesie ponad 300 mln zł, a skorzysta z niej 110 tys. podatników, a więc ok. 55 tys. rodzin.

Komisja przyjęła także poprawkę zmieniającą zasady rozliczania się osób samotnie wychowujących dzieci. Obecnie podatek osoby samotnie wychowującej dziecko jest obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. Jak powiedziała posłanka Dominika Chorosińska (PiS), ze względu na wzrost kwoty wolnej od podatku to rozwiązanie dawałoby większe korzyści osobom samotnie wychowującym dzieci, niż uzyskują to rodzicie pozostający w małżeństwie. Zaproponowała ona likwidację tej zasady i wprowadzenie ulgi na dziecko samotnego rodzica w kwocie 1500 zł. Komisja tę propozycję przyjęła.

Przed rozpoczęciem obrad KFP nad ustawami podatkowymi poseł Dariusz Rosati (KO) złożył wniosek o przełożenie prac i zorganizowanie publicznego wysłuchania 8 października. Inna propozycja opozycji dotyczyła przełożenia prac nad ustawami na 5 października, aby opinię na temat ustawy mogło zgłosić Rządowe Centrum Legislacyjne oraz dać więcej czasu na prace Sejmowemu Biuru Legislacji, którego przedstawiciele – jak powiedzieli w czasie posiedzenia – nie mieli czasu przeanalizować dokładnie projektu. Obie propozycje zostały odrzucone. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe w rachunkiem walutowym i premią pieniężną

Tanie konto firmowe w rachunkiem walutowym i premią pieniężną

Komentarze (44)

dodaj komentarz
zosia3005
Świadczenia na dziecko w 2021 roku ( 16 świadczeń - bez pomysłów z Nowego Ładu ):
1. Becikowe
2.Kosiniakowe
3. Zasiłek macierzyński
4. 500 złotych na dziecko
5. 300 plus dla ucznia
6. Ulga podatkowa na dziecko
7. Zasiłek rodzinny
8. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka
9. Dodatek
Świadczenia na dziecko w 2021 roku ( 16 świadczeń - bez pomysłów z Nowego Ładu ):
1. Becikowe
2.Kosiniakowe
3. Zasiłek macierzyński
4. 500 złotych na dziecko
5. 300 plus dla ucznia
6. Ulga podatkowa na dziecko
7. Zasiłek rodzinny
8. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka
9. Dodatek z tytułu urodzenia dziecka
10.Zasiłek wychowawczy
11.Karta Dużej Rodziny
12. Dofinansowanie na zatrudnienie opiekunki dla dziecka
13. Świadczenia opiekuńcze
14. Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem
15. Bon turystyczny
16. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: 12 tysięcy zł na dziecko

https://mamotoja.pl/aktualne-swiadczenia-na-dziecko-ile-pieniedzy-na-dziecko,prawo-dla-rodzicow-artykul,24145,r1p1.html
zosia3005
Tracimy niepotrzebnie pieniądze - z trendem i tak nie wygramy. Warto przyjrzeć się danym , które mówią , że w Polsce w ostatnich latach ilość zgonów gwałtownie rośnie a urodzeń gwałtowanie spada - czyli rozdawnictwo na dzieci nie przynosi w tym zakresie ( !! ) efektu. Jednak na świecie w ostatnich 20 latach przybyło Tracimy niepotrzebnie pieniądze - z trendem i tak nie wygramy. Warto przyjrzeć się danym , które mówią , że w Polsce w ostatnich latach ilość zgonów gwałtownie rośnie a urodzeń gwałtowanie spada - czyli rozdawnictwo na dzieci nie przynosi w tym zakresie ( !! ) efektu. Jednak na świecie w ostatnich 20 latach przybyło ok. 1,5 mld ludzi z 6,1 w roku 2000 do 7,8 mld obecnie .
Dziś jest nas 7,8 miliarda, z czego 3/4 przypadają na Azję (4,6 miliarda) i Afrykę (1,3 miliarda). W połowie XXI wieku na te kontynenty przypadnie około 8/10 populacji całego świata (na podstawie danych ONZ).
AFRYKA to jedno z tych miejsc, gdzie przyrost naturalny jest szczególnie szybki - jest to też młode społeczeństwo, gdzie ŚREDNI WIEK to 19,5 roku. Dla porównania w Europie, średni wiek to 41,9 roku, a w Polsce 40 lat.

Znacznie lepiej byłoby doprowadzić do porządku służbę zdrowia i poprawić warunki życia ( powietrze , woda , itd. ) aby wydłużyć długość i komfort życia Polaków.
po_co
W tej służbie zdrowia kto ma pracować?
Stary chirurg z chorobą Parkinsona?
Można wydłużać życie w nieskończoność tylko czy starsi ludzie będą nadal równie wydajnie pracować? Jeżeli nie to mimo wszystko ktoś musi zapewnić ten dobrobyt i nie ma zmiłuj ale musi to być kolejne pokolenie.

Można to pokolenie
W tej służbie zdrowia kto ma pracować?
Stary chirurg z chorobą Parkinsona?
Można wydłużać życie w nieskończoność tylko czy starsi ludzie będą nadal równie wydajnie pracować? Jeżeli nie to mimo wszystko ktoś musi zapewnić ten dobrobyt i nie ma zmiłuj ale musi to być kolejne pokolenie.

Można to pokolenie "kupić" poprzez sprowadzenie pracowników z innych części świata albo przypomnieć ludziom, że mimo wszystko ktoś na ich emeryturach musi się nimi zaopiekować.
zosia3005 odpowiada po_co
Nie , nie o to mi chodziło. Jest tak , że właśnie w służbie zdrowia średnia wieku jest wysoka ALE : "Różne są definicje młodości, ale chyba każdy się zgodzi, że poniżej pięćdziesiątki ludzie są zdecydowanie za młodzi na emeryturę. A takich jest w Polsce aż 42,7 tys. I to głównie mężczyzn, których Nie , nie o to mi chodziło. Jest tak , że właśnie w służbie zdrowia średnia wieku jest wysoka ALE : "Różne są definicje młodości, ale chyba każdy się zgodzi, że poniżej pięćdziesiątki ludzie są zdecydowanie za młodzi na emeryturę. A takich jest w Polsce aż 42,7 tys. I to głównie mężczyzn, których w tej grupie jest aż 41,6 tys .....GUS podał pod koniec listopada dane o liczbie emerytów w podziale na wiek. Widać z nich, że przywileje emerytalne kilku grup zawodowych sprawiły, że mamy w kraju 1,8 tys. emerytów, którzy nie ukończyli 40 lat. Nie mylić z rencistami, którzy pobierają świadczenie ze względu na niezdolność do pracy "
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przywileje-emerytalne-mlodzi-emeryci,26,0,2422810.html
zosia3005 odpowiada po_co
Dla ludzi ogromnie ważna jest stabilna PERSPEKTYWA I ZAUFANIE DO PAŃSTWA . Jeśli Państwo nie zadba o tych, którzy pracują i dają miejsca pracy jak też o jakość życia WSZYSTKICH Polaków i ich przyzwoitej starości, w tym praworządność , to nigdy nie skłoni młodych do pozostania w Polsce i będą wyjeżdżać a maluchy Dla ludzi ogromnie ważna jest stabilna PERSPEKTYWA I ZAUFANIE DO PAŃSTWA . Jeśli Państwo nie zadba o tych, którzy pracują i dają miejsca pracy jak też o jakość życia WSZYSTKICH Polaków i ich przyzwoitej starości, w tym praworządność , to nigdy nie skłoni młodych do pozostania w Polsce i będą wyjeżdżać a maluchy nie zapracują na przyszłe emerytury, bo po a nawet przed studiami wyjadą.
Nikt rozumny nie zostanie w kraju, w którym najzdolniejsi i najbardziej pracowici są grabieni aby sponsorować potencjalnych emigrantów z Polski ( dzieciaczki ) - lepiej wyjechać od razu i pracować na siebie.
po_co
W takim razie po co 500+ dla osób pracujących? W tej sytuacji ta kwota powinna zostać zagospodarowana przez państwo na poczet zapewnienia opieki dzieciom.
Jeżeli priorytetem jest polityka prorodzinna to 40 miliardów złotych można przeznaczyć na BON żłobkowy, przedszkolny, szkolny który pozwoli rodzicom zostawić pociechy
W takim razie po co 500+ dla osób pracujących? W tej sytuacji ta kwota powinna zostać zagospodarowana przez państwo na poczet zapewnienia opieki dzieciom.
Jeżeli priorytetem jest polityka prorodzinna to 40 miliardów złotych można przeznaczyć na BON żłobkowy, przedszkolny, szkolny który pozwoli rodzicom zostawić pociechy pod opieką, a samemu udać się do pracy.

W tej sytuacji praca będzie nieopodatkowana do pewnych dochodów, a rodzice będą mogli w spokoju ją wykonywać bez zamartwiania się o to czy starczy na drożejący żłobek.

Pozostaną dzieci których rodzice nie dbają ani o swoją ani o ich przyszłość i tutaj rozwiązaniem jest MOPS którego obowiązkiem jest monitorowanie takich rodzin i oferowanie celowego wsparcia. Jeżeli dzieciom brakuje ubrań, jedzenia, edukacji TO OD TEGO JEST MOPS KTÓRY MA RUSZYĆ ZADEK I PILNOWAĆ TAKICH RODZIN!
zosia3005
Całkowicie się z Toba zgadzam co do innych kierunków polityki prorodzinnej , z tym że to jedna sprawa . Druga, to moim zdaniem przesadne sponsorowanie bąbelków ( listę obecnych 16 danin na dzieci wkleiłam powyżej )
itso_cien_na_sciane
jak tam szwedzkie media posssssrane wydarzeniami z Australii ? :D
itso_cien_na_sciane
Armatki wodna, gumowe kule i gaz łzawiący na demonstracji przeciwko paszportowi kowidowemu, która odbywa się dziś wieczorem w Bernie w Szwajcarii

źródło: https://www.wykop.pl/link/6287183/szwajcaria-armatki-wodne-gumowe-kule-i-gaz-lzawiacy-na-demonstracji/

źródło: https://streamable.com/v1zm0j
jas2
I słusznie. Popieram każdy rodzaj preferencji dla rodzin wielodzietnych.
Urodzenie i wychowanie dzieci to wielki wkład w rozwój narodu i państwa. Państwo powinno to maksymalnie wynagradzać. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy mamy ujemny przyrost naturalny, czyli krótko mówiąc - wymieramy.

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki