Ulga dla jednoosobowej grupy noblistów

Czy Olga Tokarczuk zapłaci 955 tys. zł podatku od Nagrody Nobla? Minister finansów zapowiada zaniechanie poboru PIT, ale wbrew zasadom legislacji - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Revierfoto / DDP)
Jak wskazuje gazeta, z punktu widzenia literatury przyznanie Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla to wielkie wyróżnienie. "Z punktu widzenia prawa podatkowego wygląda to bardziej prozaicznie: zamieszkała na Dolnym Śląsku podatniczka PIT z polską rezydencją podatkową otrzymuje przychód w wysokości 9 mln koron szwedzkich, czyli – według aktualnego kursu NBP – około 3,5 mln zł" - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Nagrodę otrzyma w Szwecji, stwierdza dziennik, ale polsko-szwedzka umowa podatkowa przewiduje, że taki dochód powinien być opodatkowany w naszym kraju.

Jak zaznacza gazeta, co do zasady tak duża kwota oznacza naliczenie PIT według stawki 32 proc. oraz tzw. daniny solidarnościowej. Przypomina, że ta ostatnia to nowy, 4-proc. podatek obciążający przychody przekraczające 1 mln zł rocznie. "Zakładając, że literacki Nobel jest – według ustawy o PIT – nagrodą za +działalność literacką wykonywaną osobiście+, można do takiego przychodu zastosować 20-proc. koszty jego uzyskania. Jeśli przyjąć takie dane, to podatek dochodowy wyniósłby 883,8 tys. zł, a danina solidarnościowa 72 tys. zł. Razem obciążenia podatkowe wyniosłyby zatem 955,8 tys. zł, ponad jedną czwartą nagrody" - wylicza "Rz".

Jak pisze gazeta, teoretycznie można rozważać jeszcze opodatkowanie nagrody stawką 10 proc., przewidzianą dla nagród w konkursach literackich. "Czy jednak da się tak nazwać Nagrodę Nobla? To może być wątpliwe" - stwierdza "Rz".

Dziennik przypomina, że minister finansów i rozwoju Jerzy Kwieciński w uznaniu zasług noblistki oświadczył na Twitterze: "Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie". "Jednak z punktu widzenia ordynacji podatkowej takie rozwiązanie jest nie do końca właściwe" - ocenia "Rz". Wyjaśnia, że daje ona ministrowi prawo do zaniechania poboru podatku, "ale od grup podatników, a nie pojedynczych osób".

maja/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 16 shiver5

A co w tym złego, że zapłaci podatek jak reszta rodaków?

! Odpowiedz
4 9 jes

Dokładnie. Ulga za to, że opluwa się Polskę i polski naród? Ciekawe.

! Odpowiedz
0 0 sammler

Osobiście cieszę się z nagrody dla pani Olgi. Ale również nie rozumiem, dlaczego miałaby nie płacić podatku. I nie piszę tego przeciwko pani Oldze, ani nawet każdemu innemu nobliście.

Ja jestem po prostu zdecydowanym przeciwnikiem pisania wyjątków na specjalne okazje od reguł dotyczących wszystkich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 donkojot

Powiadają że jedynym pewnikiem na tym świecie są śmierć i podatki. Oczywiscie nie w Polandii. Nie rozumiem dlaczego sprzątaczka ma płacić podatek od zarobionych 2tyś miesięcznie a ktoś kto otrzymał miliony ma ich nie płacić? Żeby była jasność, nie oczekuję odpowiedzi na moje pytanie od komentujących na tym portalu.

! Odpowiedz
5 4 zenonn

Może wydać rozporządzenie grupowe. Wszyscy nobliści polscy będą zwolnieni z PITu.
Premier z tableta, minister od kultury nie ma pojęcia o noblistce, się nie zgodzi.
Noblisci zapłacą zwykły haracz, by kartoffel miał sie lepiej zamiast od dawna być rozgotowany.

! Odpowiedz
2 7 mkx

Włączanie płatnika do grupy może być rozciągnięte w czasie. Być może kolejny członek grupy pojawi się za kolejne 23 lata , a może wcześniej. Trzymam kciuki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.