Ulewa w Gorzowie Wlkp. podtopiła 40 budynków

Podczas czwartkowej burzy z ulewnym deszczem w Gorzowie Wlkp. ucierpiało około 40 budynków. Głównie zostały zalane ich piwnice. Woda wdarła się m.in. do archiwum magistratu, dwóch szkół i przedszkola – poinformował w piątek PAP rzecznik gorzowskiego magistratu Wiesław Ciepiela.

(fot. PiS / Flickr)

"Straty są szacowane, wymaga to udziału likwidatorów szkód i przedstawicieli ubezpieczycieli. Wyniki szacowań będą znane za kilka dni. Obecnie trwa usuwanie szkód" – powiedział Ciepiela.

W piątek w mieście nie ma już praktycznie śladu po burzy, która przeszła nad nim dzień wcześniej. Wyjątkiem są duże ilości piasku i żwiru naniesione przez wodę na niektóre ulice i skrzyżowania.

W czwartkowe popołudnie burzy towarzyszył ulewny deszcz i w niżej położonych punktach miasta szybko zaczęły się zbierać duże ilości wody. Rozległe i dość głębokie kałuże utworzyły się m.in. na ul. Borowskiego, Jagiełły, 11 Listopada, rondach Górczyńskim i Niepodległości. Przez pewien czas ruch drogowy w wielu częściach miasta był utrudniony.

Woda wdarła się również do wielu niżej położonych budynków, zalewając ich piwnice. W miejscach, gdzie wystąpiły najpoważniejsze podtopienia, strażacy wypompowywali wodę.

Według danych IMGW przekazanych przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego podczas czwartkowej burzy w Gorzowie w ciągu godziny spadło 40,9 mm deszczu.

Jak poinformował w piątek PAP oficer dyżurny lubuskiej Straży Pożarnej w związku z burzami w całym regionie strażacy interweniowali 136 razy, w tym w pow. gorzowskim 115 razy. Najwięcej pracy mieli w samym Gorzowie i okolicznych miejscowościach, głównie Chwalęcicach i Kłodawie. W zdecydowanej większości chodziło o wypompowanie wody z zalanych ulic i budynków.

Autor: Marcin Rynkiewicz

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil