Ulemowie namawiają Ladena do opuszczenia Afganistanu, ale grożą też świętą wojną, jeśli USA zaatakują

Ulemowie namawiają Ladena do opuszczenia Afganistanu, ale grożą też świętą wojną, jeśli USA zaatakują

W celu uniknięcia kłopotów, a także podobnych podejrzeń w przyszłości, wysoka rada Ulemów wzywa Afganistan, by namówił Osamę bin Ladena do opuszczenia kraju, kiedy to będzie możliwe – brzmi komunikat wydany przez afgańska radę starszych duchownych afgańskich. Obok sugestii, aby Laden dobrowolnie opuścił Afganistan, Ulemowie wyraźnie też dali do zrozumienia, by znalazł on sobie inne miejsce pobytu.

Jednak przywódcy duchowi kraju ostrzegają też, że jeśli Stany zdecydują się na dokonanie odwetu na terytorium Afganistanu, święta wojna będzie obowiązkiem każdego Muzułmanina. Nakaz świętej wojny – w pojęciu Ulemów – rozciąga się też na tych wszystkich, którzy odważą się współdziałać z Amerykanami w czasie zapowiadanych ataków na Afganistan.

Tymczasem obok płynących ze wszystkich stron informacji o tym, że USA skierowały już swoje siły lotnicze i morskie w rejon przyszłego konfliktu, dzisiejszy londyński „Times” przynosi też informację o tym, że USA i Wielka Brytania opracowały tajny plan wojny przeciw terroryzmowi. Zakłada on długotrwałe działania, które trwać mogą nawet do 10 lat. Jednak specjaliści wykluczyli ponoć uderzenia odwetowe typu „wielkiej inwazji na Afganistan”. Celem nadrzędnym ma by wykorzenienie terroryzmu w skali globalnej – niewykluczone zatem, że górę wzięła koncepcja dostosowywania sił i środków dla osiągnięcia założonego celu, a nie karzącego odwetu i demonstracji siły. (wo)

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil