REKLAMA

Ukroboronprom zaprzecza, że dostarcza do Rosji części do samolotów i śmigłowców

2023-11-29 14:21
publikacja
2023-11-29 14:21

Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom zaprzeczył doniesieniom rosyjskojęzycznych mediów, jakoby, mimo wojny, z Ukrainy wciąż dostarczano do Rosji części do samolotów i śmigłowców.

Ukroboronprom zaprzecza, że dostarcza do Rosji części do samolotów i śmigłowców
Ukroboronprom zaprzecza, że dostarcza do Rosji części do samolotów i śmigłowców
/ Ukroboronprom

Koncern oświadczył w środę, że od początku agresji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, rozpoczętej w lutym 2022 roku, komponenty do samolotów i śmigłowców nie były eksportowane poza ukraińskie granice. Państwowa spółka uznała, że informacje na ten temat to kłamstwa, które rozpowszechnia rosyjska propaganda.

Wiadomość, że Ukraina sprzedaje Rosji przez pośredników części do samolotów, pojawiła się niedawno na rosyjskojęzycznym, zarejestrowanym w Łotwie portalu Ważnyje Istorii (Ważne Historie). Te doniesienia zostały szybko podchwycone przez media ukraińskie i zagraniczne.

Serwis powiadomił, że od stycznia 2022 do lipca 2023 roku rosyjska firma Avia FED Serwis importowała do Rosji części do samolotów i helikopterów, wyprodukowane w fabrykach Ukroboronpromu. Miały być one dostarczane Rosjanom przez dwie firmy, zarejestrowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Kirgistanie.

"Ukrobornprom oficjalnie informuje, że (ukraińskie) przedsiębiorstwa, wymienione w doniesieniach prasowych (...) od 2014 roku, nie współpracują z wymienioną w nich firmą z FR (Federacji Rosyjskiej) oraz nie miały i nie mają kontaktów z (zarejestrowaną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich) firmą LINKER oraz (zarejestrowaną w Kirgistanie firmą) Bakajtorg1" – oświadczył ukraiński koncern na Telegramie.

Ukrobronprom zaapelował do mediów o rzetelną weryfikację ich materiałów, przypominając o "licznych fejkach, które rozpowszechnia raszystowska (rosyjska) propaganda na temat działalności ukraińskiego przemysłu obronnego (...), szczególnie podczas inwazji (Rosji) na pełną skalę".

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki