Ukraińskie media żądają zwolnienia Nowaka, bo często nie ma go w pracy

Ukraińskie media domagają się dymisji byłego ministra transportu Polski Sławomira Nowaka ze stanowiska szefa państwowej agencji drogowej Ukrainy Ukrawtodor. Ich zdaniem urzędnik więcej czasu spędza w Polsce niż w miejscu pracy.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Nowak "do ostatniej chwili unikał udziału w skandalach publicznych; spalił się jednak na chęci otrzymywania, a nie zarabiania, ukraińskiego wynagrodzenia" pisze śledzący korupcję portal Antikor.

Portal zdobył informacje dotyczące cotygodniowych przelotów szefa Ukrawtodoru w ciągu trzech miesięcy na przełomie ub. i bieżącego roku. "Okazało się, że na wypoczynek główny ukraiński drogowiec poświęca 4-5 dni w ciągu tygodnia" czytamy.

Antikor wylicza, że w listopadzie ub.r. Nowak, prócz ośmiu dni oficjalnie wolnych od pracy, które spędził w Polsce, dodał do nich cztery poniedziałki, które powinien spędzić za biurkiem w Kijowie.

"Zwróćmy przy tym uwagę na daty wylotu szefa Ukrawtodoru do domu (do Polski - PAP). Wszystkie wyloty wyznaczone są wyłącznie w dniu roboczym, w piątek. Najwcześniejszy wylot z Boryspola (głównego lotniska Kijowa) w listopadzie miał miejsce o godzinie 17.14. W związku z tym, że rejestracja na lot rozpoczyna się dwie godziny przed startem samolotu, oznacza to, że swoje wysoko wynagradzane miejsce pracy Nowak opuszczał już przed porą obiadową" czytamy.

Według Antikoru w grudniu, w którym było ponad 20 dni roboczych, Nowaka nie było w pracy w Kijowie przez osiem dni. "Największą fiestę polsko-ukraiński przodownik pracy miał w styczniu" pisze portal. "W styczniu, kiedy Ukraina zasypywana była niezwykłymi opadami śniegu, gdy w zaspach na drogach zamarzali ludzie, a w kraju działał sztab antykryzysowy, główny ukraiński drogowiec odpoczywał przez 11 dni roboczych" czytamy.

Portal zwraca także uwagę, że za swoją pracę na Ukrainie Nowak otrzymuje "niezwykle wysokie wynagrodzenie". Na początku swojej ukraińskiej kariery zarabiał w przeliczeniu ok. 1,8 tys. zł, jednak - jak pisze Antikor - minister infrastruktury Wołodymyr Omelan zaproponował rządowi podwyższenie jego honorarium o 200-300 procent.

Poproszone o komentarz w tej sprawie biuro prasowe Ukrawtodoru poleciło przesłanie zapytania na piśmie i oświadczyło PAP, że odpowie na nie - zgodnie z ukraińskim prawem - w ciągu pięciu dni. Biuro rzecznika ministra infrastruktury przekazało PAP, że nie wiadomo mu o zarzutach wobec Nowaka.

Polski polityk stanął na czele Ukrawtodoru w październiku ub. roku. Wtedy też przyjął obywatelstwo tego kraju, nie zrzekając się obywatelstwa polskiego, mimo że ukraińskie prawo nie pozwala na posiadanie dwóch paszportów.

W latach 2011-2013 Nowak był ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska. W 2013 roku podał się do dymisji w związku z wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego - jako minister - nie wpisał wartego ponad 10 tys. złotych zegarka. Został skazany w 2014 r. przez stołeczny sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie zegarka w pięciu oświadczeniach majątkowych. Zrzekł się wtedy mandatu posła i odszedł z polityki. Sąd odwoławczy w maju 2015 r. zmienił ten wyrok, umarzając warunkowo postępowanie karne wobec Nowaka; orzekł, że b. poseł ma zapłacić 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

Nowak jest kolejnym Polakiem kierującym ważnym przedsiębiorstwem państwowym na Ukrainie. Od kwietnia ubiegłego roku dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia jest były prezes PKP Cargo Wojciech Balczun.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ulb/ mc/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~TB

CHE CHE CHE ,TAM TO ZARAZ ZNAJDZIE SIĘ W ŚMIETNIKU W MEDIACH POKAZYWALI CO Z TAKIMI ROBIĄ CHE CHE CHE ,TYLKO U NAS CIEMNY LUD TRZYMA TEN CAŁY SYF OD 89 ROKU !!!

! Odpowiedz
0 3 ~dd

Czy w Polskim rządzie są jeszcze jacyś nie Ukraińcy? Milion Ukrainców, w ciągu roku! oficjalnie pojawiło się w tym kraju. Przez 25 lat nie można było sprowadzać Polaków repatriantów a tu proszę Milion Ukrainców. "W Sejmie RP powstała „ukraińska grupa parlamentarna”. W jej skład weszło 11 posłów i jeden senator. Do „ukraińskiego klubu” należą parlamentarzyści, którzy „mają korzenie ukraińskie bądź są związani z ukraińskim społeczeństwem, kulturą i tradycjami” Tyle Słowo Polskie. Gdzie my żyjemy i kto rządzi tym krajem?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Student

Zaraz Tuskowi będzie pomagał.... To jedna szkoła

! Odpowiedz
1 6 ~Kalita

Chłopina się zmęczył,przecież w Polsce trochę pojeździł po budowach,troche poharatał w gałe,a tu trzeba było coś zrobić.Niech sobie poszuka pracy na wybiegu przecież ponoć był kiedyś modelem,trzeba szybko szukać lekkiej fuchy bo latka lecą.

! Odpowiedz
0 10 ~koropczekająnasygna

widać że facet zmęczony życiem...;pewnie działa żeby firmy weszły na ukraine budować

! Odpowiedz
0 18 ~Ron2000

Też sobie wybrali "managera", ciekawe od kogo ma referencje, pewnie od Donalda.

! Odpowiedz
1 3 ~Mis

Kto to pisał ponad 20 dni roboczych w grudniu miszczu

! Odpowiedz
2 4 ~der

1,8 tys zl x 300% to 5,4 tys zl, czyli tyle ile zarabia doswiadczony ksiegowy w Polsce

! Odpowiedz
6 33 ~Fasola

A pan Leszek Balcerowicz też stawia na nogi Ukrainę?
Pewnie obaj mają gabinety obok siebie.
Może też szykowali coś dla Tuska na Ukrainie, oczywiście awaryjnie, gdyby plan A. Merkel nie wypalił

! Odpowiedz
6 45 ~bandit

powinniśmy wszystkich idiotów gdzieś wysyłać. A to na ukrainę, a to do brukseli.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil