Ukraiński wiceminister obrony: 43 tys. rosyjskich żołnierzy u naszych granic

Rosja skoncentrowała ok. 43 tys. swych żołnierzy u granic Ukrainy, z czego ponad połowa przebywa na zaanektowanym Krymie - powiedział wiceminister obrony Iwan Rusnak, występując w środę na posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina w Kijowie.

(FORUM)

Na terytorium Rosji, w bezpośredniej bliskości z ukraińską granicą, skoncentrowano siły Federacji Rosyjskiej o liczebności ponad 18 tysięcy żołnierzy, 1380 czołgów i bojowych wozów opancerzonych, około 300 systemów artyleryjskich, 700 śmigłowców bojowych i 24 bojowe okręty - powiedział.

Rusnak wyliczył, że oprócz tych 18 tys. żołnierzy na zajętym przez Rosję Krymie stacjonuje jeszcze ok. 24 tys., a w Naddniestrzu - około tysiąca. W każdej chwili mogą być oni wykorzystani do ataku na nasze terytorium - podkreślił.

Wiceminister oświadczył też, że na zajętych przez separatystów prorosyjskich obszarach obwodu donieckiego i ługańskiego Rosjanie sformowali dwa korpusy o sile 36 tys. ludzi. Liczebność rosyjskich oddziałów regularnych na niekontrolowanych przez Kijów terytoriach Donbasu wynosi 2,9 tys. - cytuje Rusnaka agencja Interfax-Ukraina.

Rosja testuje na Ukrainie nowe sposoby prowadzenia działań bojowych i nowe uzbrojenie - zaznaczył.

Przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy wyraził jednocześnie zaniepokojenie w związku z planowanymi rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad-2017, w ramach których - jak mówił - przewidziano przegrupowanie wojsk z Rosji na Białoruś z użyciem ok. 4 tys. wagonów kolejowych.

Tak ogromne przegrupowanie może świadczyć, że Rosja planuje przerzucenie na Białoruś znacznej części żołnierzy (). Niewykluczone, że Rosja może wykorzystać te manewry do kolejnych prowokacji na terytorium Ukrainy i państw bałtyckich - ocenił Rusnak.

Z Kijowa Jarosław Junko

jjk/ akl/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~rei

Ilu tutaj wań, aloszy, czy sasz? Nudy u was druzja?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 5 ~ajwaj

Cienko z "chlopakami z ferajny" z Kijowa ;)

Bellingcat - zachodni kanapowy detektyw w sprawie zestrzelonego MH17 Boeninga z dziecmi z Hollandii, po raz pierwszy znalazl i oglosil TERAZ "dowód" na obecnosc wtedy ukrainskiego systemu przeciwlotniczego BUK pod tym samolotem

! Odpowiedz
3 4 ~Fatal

Haha jak wykryli zlupione setki milionow przez Miedwiediewa i wyszli ruscy wreszcie na ulice to najpierw zamach, a teraz zacznie putinokio z armat strzelac. No i dalej ruscy niczego nie pojma. Co za narod.

! Odpowiedz
2 5 ~kalkulator_hrywien

ile juz UPA-Hrywien na Bnakierze zarobiles ???

! Odpowiedz
0 5 ~Andrzej

Gdyby tak stali na granicy np.Belgii i Holandii,to z tych krajów tubylcy zrobiliby wielki kibel z rozwolnieniem.Ze strachu.

! Odpowiedz
16 12 ~ghy

Głupie polacki wybraly sobie wiejskich glupkow na przywódców hehehe.

! Odpowiedz
5 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 10 ~realista

Rosja wie ze lepiej zapobiegac atakujac sasiadow niz pozwolic zachodowi zadomowic sie na ich granicy.Tzw dzialanie defensywne.Juz wszyscy zapomnieli ze Marszalek Pilsudski chcial zrobic to samo do spolki z zachodem przeciwko Niemcom.Ale debilny zachod Europy mial to gdzies.I wszyscy wiemy co potem sie stalo.

! Odpowiedz
4 5 ~JanKS

Zapobiegać? Czemu? Że ukraińcy sami zagospodarują swoje państwo?
Czy że obywatele rosyjscy zyskają jakąkolwiek samodzielność i zaczną czegoś wymagać od władzy?
Ty tu Marszalkiem Piłsudskim oczu nie mydl.
To Rosja jest najbardziej agrsywnym państwem w Europie - czego mamy niestety powtarzajace się dowody. Jakoś nikt nie ostrzeliwuje terytorium Rosji, nie wprowadza tam wojska, itp. A rosja okupuje: częśc Mołdawii, część Gruzji, część Ukrainy, i dodatkowo narusza granice powietrzne: Litwy, łotwy, Estonii, Szwecji i Polski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% XI 2017
PKB rdr 4,9% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl