Ukraiński bank centralny ostrzega przed nowymi atakami hakerskimi

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) poinformował w piątek, iż ostrzegł państwowe i prywatne banki przed nowym złośliwym oprogramowaniem, które atakuje komputery po otwarciu zainfekowanych załączników w wiadomościach e-mail czy plików Word.

(fot. Alexander Rybin / FORUM)

"Bank centralny pilnie poinformował banki o pojawieniu się nowego złośliwego oprogramowania, o jego właściwościach, wskaźnikach IOC (objawów obecności złośliwego programowania) oraz o potrzebie zastosowania środków zapobiegawczych" - poinformował agencję Reutera NBU.

"Charakter tego złośliwego oprogramowania, jego masowe rozprzestrzenianie się i fakt, że żaden program antywirusowy nie wykrył zagrożenia podczas rozprzestrzeniania wirusa, sugeruje, że ten atak to przygotowywanie gruntu pod masowy atak cybernetyczny na sieci korporacyjne ukraińskich przedsiębiorstw" - twierdzi bank centralny.

Ukraińska policja ds. przestępczości internetowej i Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy ostrzegły, że 24 sierpnia, w święto niepodległości, Ukraina może paść ofiarą ataku wirusa podobnego do tego, który zainfekował w czerwcu komputery ponad 1000 ukraińskich banków i ważnych instytucji państwowych. Z Ukrainy wirus rozprzestrzenił się na kilkadziesiąt krajów.

Wirus szyfrował dane komputerów, a za ich odblokowanie żądał równowartości 300 dolarów w wirtualnej walucie bitcoin.

Od czasu ataku wirusa Petya NBU współpracuje z ukraińskim zespołem reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa w internecie (CERT-UA) oraz policją w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w sektorze bankowym m.in. poprzez szybkie dzielenie się informacjami. W związku z czerwcowym atakiem RBNiO podjęła decyzję o podwyższeniu gotowości antyterrorystycznej. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oświadczyła, że za atakiem stały służby specjalne Rosji.

ndz/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil