REKLAMA
WEBINAR

Ukraińska decyzja blokuje nowe sankcje na Rosję? Budapeszt stawia sprawę jasno

2023-05-12 18:48, akt.2023-05-12 20:15
publikacja
2023-05-12 18:48
aktualizacja
2023-05-12 20:15

Węgry niechętnie będą negocjować kolejny (11. już) pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Powodem jest wpisanie węgierskiego banku OTP na ukraińską listę międzynarodowych sponsorów wojny - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Ukraińska decyzja blokuje nowe sankcje na Rosję? Budapeszt stawia sprawę jasno
Ukraińska decyzja blokuje nowe sankcje na Rosję? Budapeszt stawia sprawę jasno
fot. CollinXU / / Shutterstock

Szef dyplomacji wyraził oburzenie sytuacją, że kiedy Węgry uczestniczą w unijnym programie wsparcia dla Ukrainy wynoszącym 1,5 mld euro miesięcznie, ukraińskie władze umieściły węgierski bank na liście międzynarodowych sponsorów wojny za jego działalność w Rosji.

„OTP jest największym bankiem na Węgrzech. Nie naruszył żadnego prawa międzynarodowego. Działalność banku jest w pełni zgodna ze wszystkimi standardami i prawami. W związku z tym umieszczenie go na liście międzynarodowych sponsorów wojny na Ukrainie jest niedopuszczalne i skandaliczne” - powiedział Szijjarto w Sztokholmie.

„Żądamy od Ukraińców usunięcia OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny” – dodał.

Bank OTP trafił na ukraińską listę kilka dni temu

Na początku maja ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) umieściła węgierski bank OTP na liście międzynarodowych sponsorów wojny. Decyzja jest odpowiedzią na kontynuowanie przez bank działalności w Rosji.

OTP jest jednym z 50 największych banków w Rosji i należy do liderów rynku w wielu obszarach. Obsługuje ponad 2,2 mln klientów i jest reprezentowany w ponad 1850 miejscowościach państwa terrorystycznego, co podkreśla jego znaczenie dla rosyjskiej gospodarki, która zmaga się z zachodnimi sankcjami i próbuje je obejść” – napisano w komunikacie NAZK.

Bank OTP to największy bank komercyjny na Węgrzech i jeden z liderów na rynku usług finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obsługuje kilkanaście milionów klientów w 11 krajach.

Sadoś: Białoruś jest największą luką w systemie sankcyjnym

"Motywem przewodnim tego (jedenastego) pakietu sankcyjnego jest uszczelnianie, likwidowanie luk. Dlatego Polska podkreśla konieczność wprowadzania w tym pakiecie sankcji na Białoruś. To Białoruś jest tą największą luką w naszym systemie sankcyjnym" - podkreślił ambasador RP przy UE Andrzej Sadoś.

"Dzisiaj zwracaliśmy uwagę na fakt, że na Białorusi istnieją co najmniej trzy obozy, gdzie umieszczane są przymusowo ukraińskie dzieci, w większości sieroty. Według raportu niezależnych organizacji mówimy o co najmniej 2 tys. ukraińskich dzieci nielegalnie deportowanych z zajętych, okupowanych terytoriów Ukrainy. Polska jest w grupie państw - mamy też zrozumienie ze strony Komisji (Europejskiej) - podnoszących kwestię możliwie najszybszego przyjęcia sankcji na Białoruś" - zaznaczył Sadoś, dodając, że nasz kraj z zadowoleniem przyjmuje wpisanie do projektu sankcji rosyjskich przedsiębiorstw transportowych.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
samsza
ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) na froncie antywojennym czy antykorupcyjnym ?
mkk6999
""Dzisiaj zwracaliśmy uwagę na fakt, że na Białorusi istnieją co najmniej trzy obozy, gdzie umieszczane są przymusowo ukraińskie dzieci, w większości sieroty.""

Bajki
O tym wie PIS
bo patologicznie zmysla

ONZ
Amnesty Internalional, Unicef ....... ??? NIC
slawekqs odpowiada (usunięty)
Zdaje się ,że Wagner pojdzie pierwszy pod nóż ale to logiczne i sprawiedliwe
slawekqs
Budapeszt uciechy tego miasta ruski tez miał o w sumie ma bo buduje im ładne reaktory trzeba pamiętać że Węgry to kolaboranci z 3 rzeszą szły pod ręke
slawekqs odpowiada (usunięty)
Nie bardziej Białorusini co ich Hans na Niemca chciał zrobić a jeśli chodzi o Ukraincow fakt było ich sporo w Rona i innych formacjach tak jak i Azerów i Rosjan wiem wiem Wołyń i Bandera i OUN B ale teraz to inna trochę sytuacja i wierze ,że ruskie dostaną od Ukrainców za te krzywdy i morodowanie od ponad roku nawet kosztem tego Nie bardziej Białorusini co ich Hans na Niemca chciał zrobić a jeśli chodzi o Ukraincow fakt było ich sporo w Rona i innych formacjach tak jak i Azerów i Rosjan wiem wiem Wołyń i Bandera i OUN B ale teraz to inna trochę sytuacja i wierze ,że ruskie dostaną od Ukrainców za te krzywdy i morodowanie od ponad roku nawet kosztem tego ,że historia Mamy smutną ... ale Węgier kolaborant i ruski szpion gorszy nawet wina juz nie kupuje tej nacji
slawekqs odpowiada (usunięty)
Dobrze ,że wy znacie na nie szczęście dla was matołki tym razem wam usa nie przysle 6mln. Par butów a chińczyk wasadzi was do małej kieszonki w koszuli tak jak ruski to stacja benzynowa która utuczył Hans i sny o potędze się zaczęły hehe głąby

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki