Ukrainiec, który pomógł ofiarom wypadku na A6, otrzymał polskie obywatelstwo

Andriej Sirowackij, który ratował ofiary tragicznego wypadku na A6 pod Szczecinem 9 czerwca br., odebrał w środę wraz z rodziną akty nadania im obywatelstwa polskiego. W imieniu Prezydenta RP wręczył je wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

(Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim)

Wzruszony Sirowackij podziękował za przyznanie obywatelstwa. Jak zaznaczył, to, co zrobił, było jego obowiązkiem, rzeczą, którą musiał wtedy zrobić.

"Zobaczyłem 100 m przede mną duży wybuch, a po nim płomienie wyższe od ciężarówki. Zauważyłem auto osobowe z rozbitą tylną szybą, w którym były dzieci. Jako ojciec i mężczyzna musiałem im pomóc" – powiedział PAP wspominając wydarzenia z tragicznego karambolu na A6.

Podczas uroczystości w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. wojewoda lubuski powiedział, że wszyscy nadal pamiętają tragiczne wydarzenie na trasie A6 pod Szczecinem.

"Gdzie zginęło sześć osób, zginąć mogło więcej. Udało się temu zapobiec dzięki Tobie Andriej, dzięki tej wyjątkowej postawie, bezinteresownej postawie, szlachetnej, postawie człowieka, który pokazał, że życie ludzkie jest dla niego najwyższą wartością (...)" – mówił Dajczak.

Dodał, że 24 lipca br. został złożony wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa całej rodzinie pana Andrieja i tego samego dnia zwrócił się on do prezydenta Andrzeja Dudy z prośba o rozważenie przyspieszenia związanej z tym procedury.

"Rzadko się zdarza, że w ciągu trzech i pół miesiąca uzyskuje się polskie obywatelstwo. Cieszę się bardzo, że mogę dzisiaj państwu, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, wręczyć polskie obywatelstwo" – powiedział wojewoda lubuski.

Andriej Sirowackij wraz z żoną Tetianą i córką Aleksandrą i synem Dmytro mieszkają w Strzelcach Krajeńskich w woj. lubuskim.

Do Polski Sirowackij przybył w 2016 r. z miasta Czerkasy położonego w centralnej części Ukrainy. Najpierw mieszkał i pracował w Słubiach, a po ściągnięciu rodziny przeprowadził się do Strzelec Krajeńskich. Jest zawodowym kierowcą ciężarówek zatrudnionym w jednej z firm transportowych, a jego żona jest kosmetyczką.

"Dopóki mam siłę, chcę zadbać o przyszłość moich dzieci i zrobić dla nich jak najwięcej. Dlatego przyjechaliśmy do Polski. Nie wyjechałem ze swojego kraju tylko w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Od razu przyjechałem tutaj z myślą o osiedleniu się w Polsce" – powiedział PAP Sirowackij.

Do wypadku, podczas którego Andriej Sirowackij bez wahania ruszył na pomoc jego ofiarom, doszło 9 czerwca br. na autostradzie A6 w kierunku Świnoujścia na wysokości Szczecina, między węzłem Kijewo a węzłem Dąbie. W wyniku zderzenia tira z siedmioma samochodami osobowymi część aut zapaliła się. Zginęło sześć osób, w tym troje dzieci. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ aj/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 silvio_gesell

Dobry PR nic nie kosztuje.

! Odpowiedz
6 9 loosac

A Świnienmans wmawia nam z pijakiem, ze nie przyjmujemy emigrantów.

! Odpowiedz
8 36 wolekk

Bo Polacy ogolnie nie maja problemow z tolerancja na imigrantow, jak to probuje pare osob z Bruxeli (pracujacych dla Chasydow z USA) wmowic. Natomiast nie mamy az takiej tolerancji na przestepczosc, jak oglupiale masy w EU Zachodniej. Mieszkam od dawna w UK, z racji specyficznej pracy poznalem sporo tutejszych czarnoskorych imigrantow z Syrii (tzn. tak naprawde wszyscy sa z: Somali, Erytrei i Nigeri) i gwarantuje, ze w razie natkniecia sie na wypadek drogowy, rzuciliby sie do... rabowania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 25 pedrosss

Brawo!!!!!!!!

! Odpowiedz
5 27 sammler

Bardzo budująca wiadomość.

! Odpowiedz
14 30 kici-kici

"... Jako ojciec i mężczyzna musiałem im pomóc" - są w Europie kraje, w których za takie słowa po głowie by nie pogłaskali. Poprawnie powinno być: "Jako rodzic A..."

! Odpowiedz
4 52 sloneczkodzg

Więcej takich ludzi nam potrzeba .

! Odpowiedz
4 55 Raffmo

Piękny gest

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil