Ukraińcy studiujący w Polsce chcą jechać na Zachód

Ukraińscy studenci chcą się uczyć w Polsce, ale niekoniecznie planują tu zostać po studiach. To wniosek z badania Instytutu Spraw Publicznych przeprowadzonego wśród ukraińskich studentów w naszym kraju. Instytucja sprawdzała, dlaczego Ukraińcy studiują w Polsce i jakie są ich plany zawodowe. Podobne badanie przeprowadzono w pozostałych krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Ukraińcy studiujący w Polsce chcą jechać na Zachód
Ukraińcy studiujący w Polsce chcą jechać na Zachód (fot. MAREK WISNIEWSKI / FORUM)

Autorka badania w Polsce doktor Maryla Koss-Goryszewska z Instytutu Spraw Publicznych mówi, że co trzeci Ukrainiec po ukończeniu studiów w Polsce, chce jechać na Zachód. Powrót na Ukrainę wybrało 7 proc. respondentów. Ponad 30 proc. po zakończeniu studiów planuje jechać dalej do krajów Unii Europejskiej.

Z badania wynika, że Ukraińcy wybierają studiowanie w Polsce ze względu na niezadowalające warunki życia na Ukrainie i chęć zdobycia dyplomu w jednym z krajów Unii Europejskiej. Ankietowani przyznają, że na ich decyzję wpływa nie jakość kształcenia a niższe koszty życia niż w innych krajach Wspólnoty oraz dobra oferta stypendialna, a nawet możliwość studiowania za darmo.

Yegor Stadny dyrektor Ukraińskiego Centrum Badań nad Społeczeństwem (CEDOS), wyjaśnia, że ukraińscy studenci dobrze się w Polsce integrują, ale na tle krajów Grupy Wyszehradzkiej najlepiej integrują się w Czechach. Zdaniem eksperta przyczyną może być to, że studenci nie mogą już polegać na podobieństwach między językiem polskim, a ukraińskim i sami muszą się nauczyć się komunikować w języku czeskim, co sprzyja integracji.

Ankietowani Ukraińcy najczęściej studiują na kierunkach humanistycznych, wybierają nauki społeczne oraz studia z zakresu prawa i zarządzania. Dużo rzadziej decydują się na kierunki ścisłe i przyrodnicze.

W Polsce badanie ilościowe zostało przeprowadzone wiosną tego roku na próbie ponad tysiąca osób. 83 proc. ankietowanych to obecni studenci.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/to/

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 cyklonb

Ciekawe po co Ukraińcowi dyplom z filologii polskiej lub historii ??? Wyjedzie z nim na zachód tak jak mówi ? Szuje chcą się tu u nas panoszyć po nauczeniu się języka, już dwa razy przesuwali granice zasiedleń, raz z rzeki Słucz na Zbrucz 250 km (za Chmielnickiego ) a potem ze Zbrucza na Bug (to pamiętamy też o 250 km ), teraz najwyraźniej idą na całość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 and00

Ty na poważnie?
Nacjonalistycznie nastawiona jest część zachodnich Ukraińców, zresztą nie sa oni lubieni w innych regionach na Ukrainie.
Kierunki wybierają żeby łatwo skończyć, bo potem mają kartę pobytu i wyższe wykształcenie uznawane w UE.
Tylko nie mogę pojąć dlaczego mam za to płacić o ile nie mają zamiaru pracować na moją emeryture.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 36 czadfad

Dlaczego ja jako podatnik mam finansować obcokrajowców studiujących tutaj i dostających różne socjale a potem jadących dalej na zachód??

! Odpowiedz
4 12 newsman

ooj tak praca w burdelach czeka szczególnie dla humanistow

! Odpowiedz
1 20 silvio_gesell

Publiczna edukacja powinna zostać sprywatyzowana, a zaoszczędzone 90mld rocznie przeznaczone na świadczenia dla dzieci - oczywiście tych posiadających obywatelstwo.

! Odpowiedz
10 10 tindala

Moment gdy ukraińcy uzyskają swobodę poruszania się po UE będzie czarnym dniem dla polskiej gospodarki

! Odpowiedz
1 17 fred_

A co teraz zrobia ci wszyscy co zainwestowali w mieszkania na wynajem dla Ukraincow?

! Odpowiedz
2 35 bobyxyz1

Chciec oczywiscie moga ale gorzej z mozliwosciami, prawda niestety jest brutalna i poza Polska to baardzo ciezko o pobyt w UE.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.