Ukraińcy pojadą pracować do Niemiec? Eksperci: nie ma się czego obawiać

Wejście w życie od 1 marca ustawy o pracownikach kwalifikowanych w Niemczech nie powinno spowodować nagłego odpływu pracowników z Ukrainy na zachód – wynika z opinii ekspertów rynku pracy. Analitycy wskazują jednak, że napływ pracowników do Polski może hamować poprawiająca się sytuacja gospodarcza na Ukrainie.

(fot. Bjoern Wylezich / Shutterstock)

„Propozycja niemieckiego rynku pracy jest zaledwie uchyleniem drzwi do niego dla Ukraińców, ponieważ objąć może bardzo niewielki odsetek obywateli Ukrainy, którzy w tej chwili pracują w Polsce. Na tym etapie nie spodziewamy się znaczącej skali wyjazdów pracowników z Ukrainy do Niemiec. Ta sytuacja nie powinna też wpłynąć w sposób szczególny na którąkolwiek z branż, w których Ukraińcy są najczęściej zatrudniani” – powiedział PAP Biznes rzecznik prasowy Randstad Polska Mateusz Żydek.

Uchwalona w Niemczech 7 czerwca 2019 r. ustawa o imigracji pracowników wykwalifikowanych wejdzie w życie z dniem 1 marca 2020 r. W zapisach ustawy za wykwalifikowanych uznaje się pracowników, osoby z państw spoza UE, które posiadają dyplomy uczelni wyższych lub dokumenty potwierdzające ich wykształcenie zawodowe.

Dodatkowo, ustawa wymaga od potencjalnych pracowników znajomości języka niemieckiego, a osoby powyżej 45 roku życia będą musiały udowodnić, że po przybyciu do Niemiec będą zarabiać co najmniej 3.685 euro miesięcznie lub, że mają zapewnioną emeryturę na odpowiednim poziomie. Wykwalifikowani pracownicy szukający pracy będą otrzymywali pozwolenie na pobyt na 6 miesięcy, a dla pracowników ze stałą pracą pozwolenie będzie ważne przez 4 lata.

Według prezes zarządu Work Service Iwony Szmitkowskiej, chociaż wśród pracowników z Ukrainy zainteresowanie niemieckim rynkiem pracy początkowo wzrosło, to wymagania stawiane przez ustawodawcę znacznie ograniczą potencjalny odpływ pracowników z polskiego rynku.

„Z naszych badań wynika, że do Niemiec chciałoby wyjechać obecnie 28,7 proc. pracowników z Ukrainy, podczas gdy w 2018 było to aż 59 proc. Większa wiedza na temat wymagań, jakie niemiecki rynek pracy stawia przed kandydatami, zweryfikowała plany pracowników. Barierę do wyjazdu stanowią wymagania językowe, dotyczące kwalifikacji oraz wysokie koszty uzyskania pozwoleń na pracę. Z naszych badań wynika, że ponad 75 proc. obecnie pracujących w Polsce pracowników z Ukrainy nie zna niemieckiego” – powiedziała PAP Biznes.

Zdaniem ekspertów rynku pracy niemieckie zapotrzebowanie na siłę roboczą może w niedalekiej przyszłości zachęcać niemieckich ustawodawców do liberalizacji wchodzących w marcu przepisów.

„Raz uchylone drzwi łatwiej stopniowo otwierać coraz szerzej. W obliczu zapotrzebowania niemieckiego przemysłu na pracowników w bardzo niedalekiej przyszłości nie jest wykluczona większa liberalizacja przepisów” – powiedział Mateusz Żydek.

Jak wskazała Szmitkowska, Ukraińcy w Polsce czują się coraz lepiej, 63 proc. badanych przez Work Service pracowników pomimo trudności z kwestiami zatrudnienia i pobytu, jest zadowolonych z pracy w Polsce, a 17 proc. chciałoby pozostać w naszym kraju na stałe.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych opublikowanych 12 lutego wynika, że liczba ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce na koniec 2019 r spadła do 651 tys. z 665,1 tys. na koniec III kwartału. Według ZUS, liczba ubezpieczonych pracowników z Ukrainy na koniec 2019 r. wyniosła 479,1 tys. wobec 499,6 tys. w III kwartale 2019 roku.

Ekspertka rynku pracy z agencji Manpower Jana Bednarek zauważa, że poprawiająca się sytuacja gospodarcza na Ukrainie może zniechęcać Ukraińców do przyjazdu do Polski.

„Potencjalnym zagrożeniem odpływu ukraińskich pracowników z Polski jest nie tylko otwarcie niemieckich granic, lecz także poprawa sytuacji gospodarczej na Ukrainie, gdzie w trzecim kwartale minionego roku wzrost PKB wyniósł aż 4,2 proc. Ukrainę w ostatnich latach mogło opuścić nawet 3,2 mln obywateli, co stanowi prawie 18 proc. osób aktywnych zawodowo” – powiedziała PAP Biznes Bednarek.

„Poziom wynagrodzenia na Ukrainie w niektórych branżach, zwłaszcza w dużych miastach jest porównywalny do stawek w Polsce, co sprawia, że otwartość mieszkańców Ukrainy do opuszczenia swojej ojczyzny jest mniejsza” – dodała.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ukraińska hrywna umocniła się względem złotego o 12 proc.

Według badania opublikowanego w październiku przez ekonomistów NBP wkład pracowników z Ukrainy do wzrostu PKB Polski w latach 2014-18 wyniósł 11 proc. (PAP Biznes)

luk/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 kacmorderca

Behehe jeżeli taki artykuł pisze firma co zatrudnia w Polsce Ukrainców to powodzenia. Widać że koło d.. im się pali i napiszą wszystko żeby pokazać jak to trudno jest dostać pracę. Dyplom zawodowy to byle kto może kupić w Kijowie na targu i tak go Niemcy nie zweryfikują, barjera językowa stanie na przeszkodzie - śmiech na sali, jakoś 2-3mln Polaków to nie przeszkadzało. Prawda jest taka że taki Work Service widzi co się świeci i już mają pełne gacie bo nie będzie na kim zarabiać - a to peszek. Jeśli Polakowi opłaca się jeździć i zarabiać x3-4 razy więcej niż w Polsce przy tych samych kosztach to co dopiero os. z Ukrainy to wogóle będzie x6-7.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 pietrucha84

Ukraińcy po 3 miesiącach w Polsce mówią po polsku, a ile czasu potrzeba żeby Ukrainiec czy Polak nauczył się niemieckiego? Po kilku latach Ukraińcy mogą mówić na tyle dobrze po polsku, że czasem trudno odróżnić, a to jest ważne, bo ludzie nie chcą żyć całe życie z łatką imigranta. Wbrew niektórym komentarzom tutaj, stosunek Polaków do Ukraińców jest nieporównywalnie lepszy niż Niemców do Polaków czy Ukraińców czy dowolnych innych istot żywych... W końcu my nie zamykamy Ukraińców w obozach dla uchodźców, co nie? xd

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 bha

Nie przyjeżdzają tu po naukę polszczyzny tylko , aby tu godnie zarobić - dla większości % staje się to po pewnym czasie jednym wielkim raczej nierealnym złudzeniem taniego jak tylko się da do minimum wyzysku i żerowaniu na maxa na sumiennej ,wydajnej pracy innych.

! Odpowiedz
12 6 fakpejsy

ukraincy siedza w Polsce zeby szkodzic Polakom!

! Odpowiedz
2 13 bha

W tym kraju tak Niby wielce,godnie płacą ,rosną coraz mocniej Niby co roku pensje,dochody... w Ogromie branż i zawodów na rynku,gospodarce ,że niestety rotacje w firmach,zakładach etc coraz szybciej gonią następne rotacje,rotacje....etc

! Odpowiedz
1 2 eko89

Bt5 zauwazyles, ze wspomnialem tam o zalozonej dzialalnosci gospodarczej a nie pracy w firmie? Tak, takie zarobki sa mozliwe do osiagniecia.
Za granica widzialem takie przypadki, które nawet w ojczystym jezyku nie potrafia sie komunikować, nie mowiac o jezyku angielskim. Maja lepiej niz PL gdyby byli na kierowniczych stanowiskach.

Chlopie gdzie Ty sie pchasz. Bagazowy na lotnisku. Czyzbys szukal dodatkowej silowni za grosze?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 eko89

Jasiek2017 wyskoczyleś jak Filip z konopii. Chlopie o Czym Ty piszesz 10 000 zl= 2350 euro netto powodzenia.

Mowie o czyms takim jak.
Zatrudnie spawacza wraz z uprawnieniami na suwnice plus wozek widlowy a zarazem z widzianym ogloszeniem brak mentalnosci od 9-17 a zarazem o braku ppdanej stawki. Tylko same wymagania ale zapłata za nie to jak za minimalna.

Kolejne ogloszenie
Plynny angielski a zarazem jakbys potrafil niemiecki to bylby plusem plus prawo jazdy oraz dodatkowe godziny powyzej 8 godzin. Wysokosc wynagrodzenia to minimalna.

Ten pierwszy wyjezdza z PL zaklada dzialalnosc w innym kraju zarobki w przedziale 6-8 tys eurro brutto.

Druga osoba wyjezdza z PL
zarobki 3 - 4 tys brutto.

O tym wlasnie pisze a nie krowach, które potrafia muczec.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 bt5

Spawacz nie zarobi za granicą 6 8 tys. euro nawet brutto. Góra 15- 16 euro/h brutto to ledwo 3000 brutto przekroczy. A samo znajomość jezyka angielkskiego za granicą to minimlana. I ro znajomość jezyka jest podstawą aby w ogóle dostac pracę. Na bagażowego do Islandii chca płynny angielski plus komunikatywny islandzki. Natomiast gdyby rzeczywiscie w Polsce był rynek pracownika jak to się od kilku lat trąbi to płace robotnikoe w przedsiębiorstwach by wybiły się znacznie przed płace budżetówki. W drugiej połowie lat 80 - tych kiedy fachowcy z Polski uciekali do RFN, Kanady, USA, RPA, Australi, to robotnik zarabiał min 3 x tyle co pielęgniarka czy nauczycielka . W Polsce nie ma rwalnie żadnego ssania na pracowników, bo gdyby było to oferowane zarobki by nie tkwiły w stanahc dennych jak jest obecnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 adaldefix odpowiada bt5

Kolega powyżej mówił o własnej działalności, więc wszystko możliwe. Co do Twojego komentarza w większości się zgodzę. Że spawacz tam tak zwany przeciętny zarabia max 16 euro brutto. Nawet można uznać dobry... Chociaż prawda jest taka , że większość spawaczy to na prawdę niskie przeciętniacy. Sam wiem jak do nas przychodzą i kolesie po 15 latach jak spawają to tragedia. To Ja po 6 latach spawam jak automat i to w stykach w których jest trudne dojście a i tak jestem przeciętny. Bo to tylko jednak MAG. Znajomy spotkał z zagranicy spawacza co brał ponad 30 euro netto za godzinę ale to już wyższa szkoła jazdy . No ale ręke i umiejętności to miał dosyć niesamowite. Chociaż bycie takim dobrym to już trzeba mieć nie dość , że ręke , słuch , wzrok i umiejętności. Nawet słuch się dużo liczy w spawaniu.Niestety w Polsce aby spawacz zarobił jest ciężko, bo nikt nie obchodzi jak Ty spawasz. Najwyżej będzie gorzej trzymać. Tylko nieliczne firmy i to bardzo nieliczne potrafią docenić. Dla przykładu ja spawam w przeciwieństwie do niektórych dosyć dobrze a i tak stawkę mam w pracy nawet co ten co bardzo słabo spawa . Więc w Polsce nie ma wybicia. Podejrzewam , że zagranicą tak samo jest i zarobienie więcej niż te 16 euro co się z Tobą zgodzę graniczy się z jakimś cudem i z bardzo dużymi umiejętnościami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 24 wizytator

U nas nie wystarczy chcieć pracować. Trzeba mieć doświadczenie, wykształcenie,certyfikaty, szkolenia, grupa inwalidzka mile widziana, no i być stosunkowo młodym. Natomiast zupełnie inne jest podejście zagranicą. Jest proste. Chcesz pracowac to dam ci pracę. Oczywiście piszę tu o prostych zawodach. Mentalność bardzo trudno zmienić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.