Ukraińcy kupują w Polsce coraz więcej mieszkań

W 2014 r. Ukraińcy kupili w Polsce o 30 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. Jeśli tak dalej pójdzie, to za rok nabędą więcej lokali niż Niemcy, którzy przez ostatnie lata byli najbardziej aktywnymi inwestorami. Najpopularniejszym miastem jest dla obcokrajowców Warszawa.


(fot. Sławomir Stroński / Bankier.pl)

Z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wynika, że w 2014 r. cudzoziemcy kupili w Polsce 170 tys. metrów kwadratowych mieszkań. Przy założeniu, że mieszkanie ma 50-55 mkw. oznacza to zakup 3-3,5 tys. lokali. Najwięcej, bo prawie 18 proc., to inwestycje dokonane przez obywateli Niemiec, którzy kupili 30,2 tys. mkw. mieszkań, o 4 proc. więcej niż rok temu.

Warto jednak zwrócić uwagę na Ukraińców, którzy wg zestawienia MSW znajdują się na drugim miejscu na liście cudzoziemców kupujących w Polsce mieszkania. W ubiegłym roku nabyli oni 24,1 tys. mkw. mieszkań, co oznacza wzrost rok do roku o 30 proc. i ponad 14 proc. łącznego metrażu zakupów cudzoziemców będących osobami fizycznymi. W 2013 r. odsetek ten stanowił 11,4 proc., a w 2006 r. było to poniżej 5 proc. Tak dynamiczna zmiana jest prawdopodobnie związana z niestabilną sytuacją w ich kraju i atrakcyjnością polskiego rynku należącego do Unii Europejskiej.

W dalszym kręgu krajów, których obywatele kupują w Polsce najwięcej mieszkań są Wielka Brytania, Francja, Włochy, Białoruś i Rosja. Rosjanie odpowiadają za niespełna 4 proc. powierzchni mieszkań kupionych w ubiegłym roku przez obcokrajowców. Łącznie dziesiątka najaktywniejszych krajów to ponad 2/3 powierzchni wszystkich lokali.

Chińczycy coraz częstszymi inwestorami

 Z danych MSW wynika, że w ubiegłym roku nieruchomości mieszkalne w Polsce kupili obywatele 92 krajów, wśród nich tak egzotycznych jak Wyspy Marshalla, Gwatemala, Dominikana czy Mauritius. W statystykach uwagę zwraca też wzrost aktywności inwestycyjnej obywateli Chin. W 2013 r. kupili oni 3 tys. mkw. mieszkań, a w ubiegłym roku było to już 4,8 tys. mkw., czyli około sto mieszkań. Wzrost powierzchni lokali kupionych przez Chińczyków wyniósł rok do roku prawie 60 proc.

Łącznie mieszkaniowe zakupy cudzoziemców będących osobami fizycznymi wzrosły o 4,6 proc. Gdy doliczyć do tego osoby prawne, będzie to 5,2 proc. Większość mieszkań kupowanych w Polsce to jednak inwestycje osób fizycznych (prawie 80 proc.). Wśród osób prawnych dominują podmioty z Cypru, co jest efektem popularności tego kraju wśród Polaków jako miejsca optymalizacji podatkowej. Za dużą częścią cypryjskich inwestycji stoją po prostu obywatele polscy.

Oni opowiedzą, jak rozwijali swój biznes: Sobieraj, Krupa, Voelkel, Oleksowicz

Rocznie cudzoziemcy (łącznie osoby fizyczne i prawne) kupują w Polsce około 4-4,5 tys. mieszkań, w tym samym do użytkowania oddawanych jest 140-150 tys. nowych lokali, zatem zakupy cudzoziemców stanowią ok. 3 proc. rocznej liczby nowych mieszkań w naszym kraju.

Warszawa numerem jeden

Obcokrajowcy najwięcej mieszkań kupują w Warszawie. W 2014 r. było to 45,4 tys. mkw., co stanowi ponad jedną czwartą powierzchni mieszkań kupionych w Polsce przez osoby fizyczne z zagranicy. Nie jest to niespodzianka, wszak jest ona największym i najbardziej płynnym rynkiem nieruchomości w Polsce. Prawie 20 tys. mkw. kupiono w Krakowie, a niespełna 13 tys. mkw. we Wrocławiu. Kolejne najpopularniejsze miasta to Poznań, Łódź, Gdańsk i Szczecin. W podziale na województwa króluje naturalnie mazowieckie (niemal 60 tys. mkw. powierzchni mieszkań kupionych przez osoby fizyczne i 18 tys. mkw. kupione przez osoby prawne).

Prawo mówi, że kupujący w Polsce nieruchomość potrzebują na to zezwolenia MSW, ale nie dotyczy to zakupu mieszkań. W ich wypadku ministerstwo musi tylko gromadzić dane o transakcjach. Podaje je w corocznych raportach wyrażając kupione przez cudzoziemców mieszkania w metrach kwadratowych powierzchni.

Marcin Krasoń, Home Broker

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Wojtek

Niedawno dostali od rządu w Polsce pożyczkę, niewielką ale zawsze, może więc za to kupują?

! Odpowiedz
0 6 ~geodeta

Ukranicy kupuja tez coraz wiecej gospodarst wiejskich i ziemi, szczegolnie na poludniwym wschodzie Polski

! Odpowiedz
4 3 ~Wachmmistrz

Już w ubiegłym roku zauważyłem ten nowy trend. Zwłaszcza będą coraz więcej kupowali Ukraińcy I Rosjanie aby się zakotwiczyć w Unii Europejskiej - ja to doskonale rozumiem. Niedługo może dojść do sytuacji, że ludzie zauważą, że ceny rosną, mieszkań 50m2 w dobrych dzielnicach brak I bedzie niezły boom. Już zauważyłem, że np. na jalepszych ulicach w Starym Żoliborzu nie ma nic do sprzedaży....będzie ciekawie;=)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Tomek

Ten artykuł wygląda jak pisany pod dyktando deweloperów, którzy widzą że głód mieszkań w Polsce się skończył i ceny nie rosną. Zabrakło informacji ile osób z Polski wyjechało i próbuje sprzedać niepotrzebne mieszkania. Wystarczy pojechać do któregoś z dawnych miast wojewódzkich i można wybierać w nieruchomościach i lokalizacjach, a ceny stoją na podobnym poziomie od 2-3 lat.
Jeżdżę dużo po całej Polsce i szczególnie w Mazowieckim (z wyłączeniem Warszawy i okolic) na blokach wiszą wielkie ogłoszenia "Sprzedam mieszkanie 50/60/70 m", a nie klaustrofobiczne klitki po 35-40 metrów oferowane w Warszawie czy Wrocławiu dla młodych samotnych, ciągle zapracowanych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~sadasda

a za nimi przyjdą ruscy

! Odpowiedz
0 14 ~Pietrek

Jestem ciekaw ile mieszkań Polacy kupili mieszkań w Niemczech i na Ukrainie.

! Odpowiedz
0 5 ~Krystian

Ja oglądam mieszkania w Hiszpani bo niewiele drożej można kupić niż w Warszawie

Kiedyś chciałbym mieć tak mieszkanie sa miejsca gdzi ejest słońce przez 320 dni w roku :)

ehhh... popracuje jeszcze 25 lat i kupie sobie jakieś 50m w Hiszpani będzie fajnie
pojadę na wakacje poleżę pooplama się ...

ale chwila przecież będe emerytem ... o ... ale przecież nie tak miało być ;-)


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 16 ~dsaas

Niech się naucza kultury bo to dzicz. Rozrzucają śmieci w kolo siebie.

! Odpowiedz
2 4 ~Ciekawski

I będzie pewnie jeszcze więcej zakupów ... Czy przypadkiem nasza władza nie dała jakiejś znacznej sumki im ? Czy pożyczyła ? Bo to byłby interes życia... wydadzą u nas i jeszcze będą spłacać ...

! Odpowiedz
13 5 ~Lusnia

Powinni pomóc, zwłaszcza Ukraińcom. Oni nie mają często dokąd wrócić I pomoc w kupnie mieszkanka w Polsce opłaci sie w postaci nowej produktywnej osoby płacącej podatki. Może Ukraińcy wypełnią lukę po emigrantach którzy wyjechali do UK.

! Odpowiedz
8 25 ~kol

Wole Ukraińców niż muzułmanów.
fakt są dziwni i jakoś brakuje im tej mentalności zachodu, ale i tak są lepsi niż Arabowie

! Odpowiedz
2 0 ~gość

Popatrz na zdjęcia z Wołynia. Wybieranie między zarazą a dżumą?

! Odpowiedz
1 29 ~last_starfighter

Jak Ukrainiec kupuje u nas mieszkanie to pieski ze skarbówki sprawdzają "skąd miał pieniądze", ktoś wie ?

! Odpowiedz
10 18 ~tomtom

Mieszkania jak i ziemia nie powinna być przedmiotem spekulacji. A już tym bardziej zagranicznego kapitału.

! Odpowiedz
18 7 ~Marek

A niby dlaczego ? Bo jakiejś miernocie się to nie podoba ?

! Odpowiedz
2 16 ~dyzma

Za co za hrywny ?

! Odpowiedz
15 16 ~sdfwe23

musimy ich wyrzucic z polski a ich nieruchomosci i kapita znacjonalizowac

! Odpowiedz
15 8 ~raszkabardaszka

ciekawe dlaczego moderator pozwala takim prowokatorom jak ty siac nienawisc na tle narodowosciowym na tym niegdys szacownym forum...

! Odpowiedz
0 23 ~Zosia

dlaczeo nie podajecie - ile mkw kupił nasz Anatolzjerozolimy ?

! Odpowiedz
2 18 ~dd

Oni kupili w latach 90' a teraz nam budują i sprzedają

! Odpowiedz