Ukraińcy coraz bardziej zadowoleni z pracy w Polsce

Nie jest zjawiskiem nowym, że do Polski w poszukiwaniu pracy przybywa coraz więcej sąsiadów zza wschodniej granicy. Dodatkowo po niedawnej decyzji Parlamentu Europejskiego o zniesieniu wiz dla Ukraińców możemy spodziewać się, że kraje Unii będą odwiedzać jeszcze chętniej, także i nasz.

(fot. Maciek Markowski / FORUM)

Z roku na rok rośnie liczba pracowników z Ukrainy, stają się oni coraz bardziej istotnym elementem polskich przedsiębiorstw. W poprzednich latach niejednokrotnie skarżyli się jednak na niewielkie zarobki i pracę poniżej swoich kwalifikacji. Wykształcenie nie miało żadnego znaczenia, delegowani byli do wykonywania prac prostych, niewymagających zbyt wielkich umiejętności. Było to podyktowane faktem, że przedsiębiorcy, szukając oszczędności, woleli zatrudnić obcokrajowców za niższą stawkę, niż Polaków za większe wynagrodzenie.

Jednak, jak donosi agencja zatrudnienia OTTO Work Force w swoim raporcie, sytuacja ulega znacznej poprawie. Zgodnie z nim aż 94 proc. pracowników z Ukrainy jest zadowolonych z pracy w naszym kraju, co daje 10-proc. wzrost w porównaniu do badań przeprowadzonych w roku 2015. Największy wzrost satysfakcji dotyczy zarobków, która z poziomu 50 proc. na przestrzeni dwóch lat wzrosła do 90 proc. Nie jest też żadną tajemnicą, że to właśnie pensje – u nas kilkukrotnie wyższe - są głównym powodem ich emigracji.

Na równie wysokim poziomie, jak przed dwoma laty, utrzymuje się podejście Polaków do zagranicznych pracowników. Naszą otwartość doceniło 96 proc. Ukraińców (w 2015 roku było to 97 proc.), 89 proc. jest zadowolonych z relacji, jaką nawiązali z polskimi współpracownikami i niemal tyle samo, bo 87 proc., z relacji, którą mają z przełożonym.

Już nie pracownik, a klient. Polski biznes dostrzegł Ukraińców

Już nie pracownik, a klient. Polski biznes dostrzegł Ukraińców

Przeciętny Ukrainiec zarabia 2100 zł na rękę, odwiedził nas 9 razy i spędził w Polsce 5 miesięcy. Ukraińców w kraju zaczęto postrzegać nie tylko jako pracowników, ale również jako potencjalnych klientów. Sprawdzamy, jak polski biznes otwiera się na wschodnich sąsiadów.

Wpływ na ten spory wzrost zadowolenia może mieć fakt, że coraz częściej polscy przedsiębiorcy doceniają ukraińskich pracowników i proponują im wyższe stanowiska, zgodne z ich wykształceniem (wzrost z 8 do 29 proc.). Jak wynika z badania agencji przeprowadzonego w tym roku – 44 proc. z nich ma wykształcenie wyższe, co chcą wykorzystywać pracodawcy oferując lepszą posadę, niejednokrotnie są to nawet stanowiska kierownicze, co oczywiście związane jest z większym wynagrodzeniem.

Prawie połowa, bo 48 proc., pracowników z Ukrainy planuje pozostać tu na stałe, co w porównaniu z rokiem 2015 jest 38-proc. wzrostem. Coraz częściej postrzegają Polskę jako miejsce, gdzie mogą otrzymać długotrwałe zatrudnienie (wzrost o 32 proc.) oraz będą mieli możliwości rozwoju w pracy (wzrost o 15 proc.)

Banki w Polsce nieprzygotowane na Ukraińców

Banki w Polsce nieprzygotowane na Ukraińców

Prześcigają się w innowacjach, chętnie tytułują najnowocześniejszymi, chcą wyznaczać trendy, w tym samym czasie często nie oferując nawet anglojęzycznej wersji swojej strony internetowej. Redakcja Bankier.pl sprawdziła, w jakim stopniu banki w Polsce są dostosowane do obsługi obcokrajowców, którzy chcieliby skorzystać z ich oferty – czy na stronach WWW znajdą informacje o produktach, czy na infolinii zostaną obsłużeni w swoim języku i czy będą w stanie swobodnie korzystać z systemów bankowości elektronicznej.

DU

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~polecki

Wyjeżdżają do nas dokładnie tak jak my np. do Holandii. Tym bardizje, że wyjechanie do rpacy za granicę jest teraz mega łatwe, bo takie firmy jak własnie OTTO wszystko za człowieka załatwiają łącznie z dojazdami czy mieszkaniem. Takie życie. Dla każdego Zachód to co innego

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 3 ~J76

Komentarz do komentarzy: Artykuł o Ukrainie i natychmiast komentarze rosyjskiej propagandy o 'banderowcach'. A inni czytelnicy zamiast zignorować trolli chwytaja haczyk i zaczyna sie zainscenizowana pelna nienawisci 'dyskusja'.

! Odpowiedz
1 17 ~jan

walniety?

! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 15 ~niezyt

kto widzial babe zdradka to rozumie czemu chlop chleje po nocach

! Odpowiedz
4 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 32 ~pinkny_lolo

i swiezutkie TIR-óweczki

! Odpowiedz
3 19 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 19 ~dziadek-kondonalda odpowiada (usunięty)

nasze media o tym nic nie pisza,bo to nie nasze media, tylko enerdowskie

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl