Ukraina złoży w ONZ projekt rezolucji w sprawie Krymu

Ukraina złoży w ONZ projekt rezolucji o łamaniu praw człowieka na Krymie. Mowa w niej o represjach politycznych, których doświadczają proukraińscy mieszkańcy półwyspu ze strony rosyjskich okupacyjnych władz. Szef ukraińskiego MSZ spodziewa się, że rezolucja zostanie przyjęta jeszcze w tym roku.

Zdaniem Pawła Klimkina, szefa ukraińskiej dyplomacji, Rosja nie ma możliwości, aby zablokować procedurę. Dodał, że choć spodziewa się sprzeciwu niektórych krajów wobec tekstu rezolucji, to Ukraina nie będzie go zmieniać, ponieważ bezkompromisowo tłumaczy to, co się dzieje na Krymie. Pawło Klimkin podkreślił, że na okupowanym półwyspie nikt nie czuje się bezpieczny, ludzie boją się rozmawiać ze sobą, aresztowanie grozi każdemu, kto jest proukraiński, zabroniona jest edukacja po ukraińsku, zabroniona jest też działalność krymskotatarskiego medżlisu.

Projekt rezolucji wzywa też do umożliwienia organizacjom humanitarnym wjazdu na Krym. Zdaniem ukraińskiego ministra spraw zagranicznych rezolucja może być w przyszłości wykorzystana w sądowych procesach przeciwko Rosji. Szacuje się, że Rosjanie przetrzymują na Krymie około 50 więźniów politycznych. Połowa z nich to Tatarzy krymscy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/mcm/mt

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sel

Kilkunastu milionom Rosjan na Ukrainie też wcale nie wesoło teraz, 2 mln Rosjan uciekło do Rosji dwa miliony Ukraińców do Polski, a 30 mln myśli o wyjeździe gdziekolwiek...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil